درباره جزیره فرناندو دو نورونها

این مقصد گردشگری که دسترسی بسیار مناسبی نیز به آن وجود دارد، گوهری پنهان  برای دوستداران طبیعت و موج سواران به شمار می رود. آب های گرم و شفاف جزیره، احساسات انسان را بیدار کرده و چشم انداز زیبا و بی نظیر آن تصویری فراموش نشدنی در گوشه ذهن برجای می گذارد.
16 نقطه ساحلی همراه با آب های کریستالی و آبزیان متنوع و شگفت انگیز در این جزیره وجود دارد. دولت مکزیک مسئولیت حفاظت از این سواحل را برعهده دارد. به منظور حفاظت از زیبایی های طبیعی و اکوسیستم جزیره، تنها 1000 گردشگر مجاز به حضور در جزیره در یک زمان هستند. همین موضوع سبب شده که سواحل این جزیره، یکی از آرام ترین و خلوت ترین سواحل جهان باشند. این مجمع الجزایر از 21 جزیره تشکیل شده که بزرگترین آنها در حدود 18 کیلومتر مربع (معادل 1/7 مایل مربع) مساحت دارد. طول این جزیره 10 کیلومتر  و عرض آن 5/3 کیلومتر است. این جزیره در واقع بخش بیرون از آب یک رشته کوه است که منشاء صخره های گدازه های آتشفشانی می باشد. نام این مجمع الجزایر از نام بزرگترین جزیره این مجموعه گرفته شده که 91% از مساحت کل ناحیه را تشکیل می دهد. دیگر جزایر این مجموعه عبارتند از: سائو خوزه، سلا گینه تا، راتا و کابلودا.

نام محلی

این جزیره که امروزه به نام فرناندو دو نورونها مشهور است، قبلاً با نام ایلها دا کوارِسما به معنای جزیره روزه، شناخته می شد.

اطلاعات گردشگری

جزیره فرناندو دو نورونها -Fernando De Noronha Island- تنها 545 کیلومتر از شهر ریف و 360 کیلومتر از ناتال فاصله دارد. گردشگران قادرند با استفاده از هواپیما یا کشتی به این جزیره بروند و تجربه ای فراموش نشدنی و منحصربفرد را در زندگی شان بدست آورند. این منطقه در واقع مجمع الجزایری متشکل از 21 جزیره است که تنها جزیره فرناندو دو نورونها که بزرگترین جزیره در این مجموعه محسوب می شود، دارای سکنه است. در بدو ورود به جزیره از گردشگران وجه اندکی توسط مؤسسه محیط زیست و منابع طبیعی تجدید پذیر (IBAMA) اخذ می شود. در این جزیره سواحل بکر و عجیب زیادی وجود دارد. جزیره فرناندو دو نورونها از صخره هایی با منشأ آتشفشانی تشکیل شده است.
جزیره فرناندو دو نورونها که در آب های گرم اقیانوس اطلس قرار گرفته، بر فراز یک کانون آتشفشانی موجود در عمق 756 متری زیر بستر اقیانوس واقع شده است. این جزیره از گدازه های آتشفشانی ای ساخته شده که قرن ها پیش به بیرون فوران کرده اند. این مکان، محلی برای مطالعه صخره های آتشفشانی محسوب می شود. برای اینکه هرچه بیشتر از این سفر لذت ببرید، بهتر است یک دستگاه سند باگی (ماشین مخصوص گشت و گذار روی شن ها و ماسه ها) اجاره کنید که معمولترین نوع اتوموبیل در این جزیره به شمار می رود. سند باگی چیزی جز یک اتوموبیل چهار چرخ نیست که در و پنجره هم دارد. چنین وسایلی را می توانید به صورت روزانه اجاره کرده و با راحتی و آسایش به گشت و گذار و کشف قسمت های مختلف جزیره بپردازید.

تاریخچه جزیره

ناوبر مشهور، آمریگو وسپوچی، گروهی از پرتغالی ها را در سال 1503 میلادی به این جزیره منتقل کرد. این جزیره ابتدا بهشت دزدان دزیایی بود که بعدها مردمی از هلند، فرانسه و اسپانیا در آن ساکن شدند. پرتغالی ها مجدداً در سال 1737 میلادی به این جزیره آمدند. جزیره فرناندو در طول جنگ جهانی دوم، پایگاه نظامی ارتش آمریکا به شمار می رفت. در اواخر قرن بیستم میلادی، این جزیره به یک منطقه گردشگری تبدیل شد و از آن زمان به بعد این مکان برای دوستداران محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفته است. سرانجام در سال 2001 میلادی، جزیره فرناندو از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شد.
 
نام: آمریکای جنوبی » برزیل » شهرهای دیگر در برزیل » جزیره صخره ای فرناندو دو نورونها
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر در برزیل

جزیره فرناندو دو نورونها

چنانچه قصد سفر به برزیل را دارید، حتماً برنامه سفر دریایی به جزیره فرناندو دو نورونها-Fernando De Noronha- را در این سفر بگنجانید. شما در این جزیره تجربه فوق العاده ای را از نزدیکی به طبیعت بدست خواهید آورد.