درباه پارک رتیرو

پارک رتیرو، با نام های ژاردنیس دل بوئن رتیرو و همچنین با نام بوئن رتیرو نیز شناخته می شود. این پارک در شهر مادرید، پایتخت کشور اسپانیا واقع شده است. این پارک از جمله جاذبه های شهر مادرید به شمار می رود و سالانه افراد بسیاری از آن بازدید می کنند. این پارک را «ریه» مادرید نیز می نامند. زیرا با درخت ها و گل های زیاد، تاثیر مثبتی در آب و هوای این شهر دارد.
بهترین ورودی پارک رتیرو، درب شمالی آن است. در ورودی شمالی پارک، دریاچه مصنوعی بزرگی وجود دارد که بسیار زیباست. در قسمت شمالی این دریاچه یک بنای یادبود برای پادشاه آلفانسو XII وجود دارد. در وسط این بنا یک ستون به طرح رومی ساخته شده است. در بالای این ستون نیز مجسمه ای از پادشاه قرار داده شده است. هنگام ورود به باغ، این بنا و مجسمه نمای بسیار زیبایی به پارک بخشیده اند. باغ رز نیز از دیگر زیبایی های این پارک به شمار می رود. این بخش پر از طاق های فلزی است که انواع مختلف گل های رز از آن بالا رفته اند و نمای زیبایی به مسیر بخشیده اند.  در نزدیکی گل های رز، مجسمه ای از یک فرشته با نام El Angel Caído به معنای سقوط فرشته وجود دارد. این مجسمه نماد پایین آمدن «لوسیفر» از بهشت است.
از دیگر جاذبه های این پارک باید به موسئو دل اجرسیتو (Museo del Ejército) و کاسون دل بوئن (Casón del Buen Retiro) اشاره کرد. این کان ها در کاخ داخل پارک رتیرو قرار دارند که در واقع موزه ای از نقاشی های قرن های 19 و 20 میلادی است. این نقاشی ها به هنرمندانی همچون «کِیسون» و دیگر نقاش های اسپانیایی تعلق دارند.
در پارک رتیرو، انواع نمایشگاه ها و کارگاه های مختلف برگزار می شوند. از جمله آنها می توان به نمایشگاه گل و گیاه یا نمایشگاه های بین المللی و کنفرانس های جهانی اشاره کرد. نمایشگاه کتاب نیز از دیگر نمایشگاه هایی است که در پارک زیبای رتیرو برگزار می شود.

نام محلی

رتيروپارك مادريد، با نام های ژاردنیس دل بوئن رتیرو و همچنین با نام بوئن رتیرو نیز شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

مادرید پایتخت کشور اسپانیاست و جاذبه های متعددی دارد و سالانه گردشگران بسیاری را جذب کشور اسپانیا می کند. از جمله جاذبه های آن باید به پارک رتیرو اشاره کرد. پارک رتیرو، از جمله بزرگ ترین و پربازدیدکننده ترین پارک های شهر مادرید به شمار می رود. زیبایی و طبیعت این پارک، لقب «ریه مادرید» را برای آن به ارمغان آورده است.
شهر مادرید مملو از هتل های و مسافرخانه های متنوع با قیمت های متفاوت است و هر مسافری با هر بودجه ای می تواند به راحتی در این شهر اقامت کند. وسایل نقلیه این شهر نیز کامل هستند و برای جابه جایی در مادرید می توان از تاکسی، مترو یا اتوبوس استفاده کرد. هنگام مسافرت به اسپانیا بهترین شهر برای اقامت کوتاه مدت به منظور گردش و تفریح، شهر مادرید است. این شهر فرودگاه بین المللی نیز دارد. یعن یمی توان مستقیم از کشور خود به این شهر سفر کرد.
پارک رتیرو مادرید در نزدیکی «موزه پرادو» و «پورتا د آلکالا» واقع شده است. داخل پارک رتیرو نیز انواع مجسمه ها و دریاچه ای زیبا وجود دارند که بر زیبایی طبیعی آن افزوده اند.

تاریخچه

قدمت پارک رتیرو، به 400 سال پیش به سال 1620 میلادی بر می گردد. این پارک را «گسپر د گزمان» به پادشاه فیلیپ IV هدیه کرد. هدف از این هدیه این بود که در زمین این پارک قصری زیبا بنا بشود. بنابراین قصر «رومن نوبل» در این محل بنا شده است.
رتيروپارك مادريد در دهه 30 قرن هفدهم ساخته شد.  مورخان دربار خانواده سلطنتي اسپانيا، سال دقيق تاسيس این پارک را 1632 میلادی ذكر كرده اند. اما از رتيروي سلطنتي مادريد تا معروف ترين پارك اسپانيايي، 236 سال فاصله وجود داشت. فضاي رتيروپارك مادريد، تا سال 1868 میلادی، در كنار بناهاي مهمي چون موزه پرادو و ايستگاه قطار آتوچا، جزو اموال خانواده سلطنتي بود. اما بعد از اين سال، براي اولين بار به پاركي عمومي تبديل شد. باغ ها و درياچه مصنوعي پارك رتيرو معروف هستند. تئاتر خياباني آخر هفته هاي رتيرو نيز در اسپانيا شهره عام و خاص است؛ ضمن اينكه نبايد شاه بلوط هاي اين پارك را فراموش كرد. پارك رتيرو در نزديكي ميدان سول، ميدان مركزي مادريد قرار دارد.
وظیفه ساخت این قصر، وظیف پرخطری بود که به دست معماران مشهور آن زمان به نام های آلوزو کاربونل و گیووانی باتیستا سرسنز در سال 1630 آغاز شد. این معمارهای باید با محدودیت زمانی موجود بنای قصر را تکمیل می کردند. این ساختمان سالن های متعددی داشت که از جمله آنها می توان به سالن رقص Casón del Buen Retiro و موزه نظامی Museo del Ejército اشاره کرد.
سالن ورودی این قصر که شهرت جهانی و «سالن د رِینوز» نام دارد نیز در خلال پروژه های آن زمان ساخته شده است. نقاشی های روی دوارهای آن را نیز هنرمندی به نام «لوکا جوردانو» انجام داده است.
 
نام: اروپا » اسپانیا » مادرید » پارک رتیرو
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر مادرید

میدان شهرداری

میدان شهرداری -Plaza Mayor-، در شهر مادرید در کشور اسپانیا قرار دارد. این میدان در مرکز شهر واقع شده است و سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا از آن دیدن می کنند. این میدان بزرگ ترین میدان شهر مادرید است.

موزه پرادو

موزه پرادو با نام موزه دل پرادو -Prado Museum- نیز شناخته می شود. پرادو یکی از معروف ترین موزه های مادرید در کشور اسپانیاست. این موزه یکی از پر جاذبه ترین مکان های دیدنی شهر مادرید است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا از آن دیدن می کنند.

صومعه سلطنتی مادرید

عبادت‌گاه سلطنتی مادرید در واقع یک صومعه و موزه است. کاخ و موزه و صومعه بودن مشخصه این بنای زیبا و قدیمی است. این بنا در شهر مادرید، مرکز کشور اسپانیا قرار دارد و از جمله زیباترین و پربازدیدکننده ترین بناهای کشور اسپانیا به شمار می رود. این صومعه سلطنتی -Real de las Descalzas Reales- سالانه افراد بسیاری را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کند.

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی مادرید -Royal Palace- که در مرکز کشور اسپانیا واقع شده است، از جمله جاذبه های گردشگری این کشور به شمار می رود. این کاخ در واقع محل زندگی پادشاه اسپانیا است و سالانه افراد بسیاری برای بازدید از این کاخ به شهر مادرید مسافرت می کنند.