درباره میدان شهرداری

همان طور که از نام میدان شهرداری -Plaza Mayor- می توان تشخیص داد، این میدان برای اشاعه فرهنگ و فعالیت های شهرداری ساخته شده است. این میدان که اطراف آن را ساختمان های متعدد پوشانده اند، 9 درب ورودی دارد و یک بنای مستطیل شکل بزرگ است. این میدان در نزدیکی یکی دیگر از میدان های مشهور مادرید به نام «پوئرتا دل سول» واقع شده است.
بنای میدان شهرداری همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، مربعی شکل و بسیار بزرگ است. طول این میدان حدود 129 متر و عرض آن 94 متر است. این بنا در سه طبقه ساخته شده است و در مجموع  237 بالکن دارد. این ساختمان با این عرض و طول رو به میدان شهرداری ساخته شده است. برای بازدید از میدان، 9 درب ورودی مجزا وجود دارد. این میدان و ساختمان آن برای میزبانی از میهانان و برپایی مراسم مختلف استفاده می شود. از میدان شهرداری برای برپا کردن بازارهای خیرخواهانه و بازی فوتبال نیز استفاده می شود. در زمان های قدیم گاوبازی و همچنین اعدام مجرمان در انظار عمومی که جزوی از فرهنگ و سنت اسپانیا بود نیز در این میدان صورت می گرفت. در این میدان، انواع مغازه ها و کافه های متعدد وجود دارند که برخی از آنها از زمان های قدیم در آنجا وجود دارند.
مراسم San Isidro برای بزرگداشت افراد مقدس و روحانی نیز در این میدان برگزار شده است.

نام محلی

این میدان در طول تاریخ نام های گوناگونی داشته است اما امروزه با نام پلازا مایور به معنای میدان شهرداری در میان مردم محلی و دیگر نقاط جهان شهرت دارد.

اطلاعات گردشگری

از آنجا که «میدان شهرداری» در مرکز شهر مادرید - مرکز اسپانیا - واقع شده است، بنابراین برای بازدید از این شهر باید به شهر مادرید سفر کرد. برای سفر به مادرید نیز می توان از راه های مختلف و وسایل حمل و نقل متنوع استفاده کرد. این شهر فرودگاه بین المللی دارد که می توان مستقیم از کشورهای مختلف مستقیما به آنجا پرواز کرد. فرودگاه بسیار نزدیک به شهر است و برای رفت و آمد مشکلی نخواهید داشت. در ضمن اینکه انواع هتل ها و مسافرخانه های مختلف با قیمت های متنوع در شهر مادرید وجود دارند. هر مسافری با هر بودجه ای می تواند یکی از هتل ها را انتخاب و در آن اقامت کند.
مسافرت های داخل شهری نیز با انواع وسایل نقلیه همچون مترو، اتوبوس و تاکسی صورت می گیرند. در این بنای تاریخی همیشه برنامه های متنوع و جالبی برگزار می شود. گردشگران می توانند پیش از بازدید از پلازا مایور از برنامه های آن آگاهی کسب کنند. این اطلاعات را می توانید از هتل ها یا مدیران تورهای گردشگری کسب کنید.

تاریخچه

فیلیپ دوم، یکی از پادشاهان اسپانیا، در سال 1589 میلادی دستور ساخت این میدان و ساختما آن را صادر کرد. میدان شهرداری را معماری به نام «خوآن د هرا» ساخته است. این نخستین باری بود که چنین بنایی در این منطقه ساخته می شد. می توان گفت این معماری برای کنترل جمعیت و هرج و مرج میدان  «دل آرابال» بسیار مناسب و کاربردی بود. با ایجاد این میدان، مردم شهر مادرید می توانستند رویدادها و مراسم مختلف شهر خود را در میدانی دیگر برگزار کنند. این از حجم جمعیت می کاست و به کنترل بهتر شهر کمک شایانی می کرد. ساخت میدان شهرداری در سال 1617 میلادی آغاز شد. ساخت این بنا تا زمان پادشاه فیلیپ سوم ادامه داشت. ساخت ایوان این بنا  در سال 1619 انجام شد. سپس توسط خوآن د ویلانیو تکمیل شد. برخی از قسمت های این میدان و بنای آن در نتیجه مسابقه ها و آتش بازی های مختلف نابود شده است. همچنان روی دیوارهای این ساختمان ها لکه های خون ناشی از مسابقه گاوبازی را می توان دید. در سال 1848 میلادی، مجسمه ای از پادشاه فیلیپ سوم در مرکز میدان شهرداری قرار داده شد که از سال 1616 ساخته شده و در آنجا قرار دارد.
 
نام: اروپا » اسپانیا » مادرید » میدان شهرداری
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مادرید

پارک رتیرو

پارک رتیرو، یکی از بزرگ ترین پارک های شهر مادرید – پایتخت اسپانیا – است. این پارک را با نام های Jardines del Buen Retiro و Buen Retiro نیز می شناسند. این پارک از قرن 19 میلادی در این مکان وجود دارد و یک پارک عمومی به شمار می رود.

موزه پرادو

موزه پرادو با نام موزه دل پرادو -Prado Museum- نیز شناخته می شود. پرادو یکی از معروف ترین موزه های مادرید در کشور اسپانیاست. این موزه یکی از پر جاذبه ترین مکان های دیدنی شهر مادرید است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا از آن دیدن می کنند.

صومعه سلطنتی مادرید

عبادت‌گاه سلطنتی مادرید در واقع یک صومعه و موزه است. کاخ و موزه و صومعه بودن مشخصه این بنای زیبا و قدیمی است. این بنا در شهر مادرید، مرکز کشور اسپانیا قرار دارد و از جمله زیباترین و پربازدیدکننده ترین بناهای کشور اسپانیا به شمار می رود. این صومعه سلطنتی -Real de las Descalzas Reales- سالانه افراد بسیاری را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کند.

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی مادرید -Royal Palace- که در مرکز کشور اسپانیا واقع شده است، از جمله جاذبه های گردشگری این کشور به شمار می رود. این کاخ در واقع محل زندگی پادشاه اسپانیا است و سالانه افراد بسیاری برای بازدید از این کاخ به شهر مادرید مسافرت می کنند.