درباره کاخ سلطنتی

کاخ سلطنتی مادرید -Royal Palace-، محل زندگی پاشاه اسپانیا است. پادشاه کنونی کشور اسپانیا، خوان کارلوس - نوه آلفونس سیزدهم – است که 35 سال پیش در 22 نوامبر سال 1975 میلادی به تخت سلطنت این کشور نشست. حکومت اسپانیا، نوعی پادشاه مشروطه است. این کاخ در خیابان «بِیلِن» در جنوب غربی شهر مادرید واقع شده است. فقط جشن های و مراسم سلطنتی پادشاه در این قصر برگزار می شوند.

تعدادی از هنرمندان رده بالای اسپانیا به نام های تی‌پولو، خوآن د فلاندز، گاسپارینی، گویا، ولازکوئز، منگزکاراواجیو وظیفه زیباسازی کاخ سلطنتی اسپانیا که در شهر مادرید قرار دارد را به عهده داشتند. این هنرمندان طوری این بنا را طراحی کرده اند که ظاهری بسیار شیک و گران قیمت داشته باشد. در داخل کاخ نیز اسلحه های بسیار قدیمی که قدمت آنها به قرن 13 میلادی برمی گردد در کنار وسایل و ابزار قدیمی و عتیقه نگهداری می شوند. وسایل قدیمی داخل کاخ شامل مجموعه ای از ظروف، مبلمان و پرده های پادشاهان قدیمی است. همه این وسایل در بهترین شرایط و با امنیت بسیار بالا نگهداری شده اند. میدان «د لا آرمز» که در سمت جنوبی این کاخ قرار دارد، مربعی شکل و بسیار وسیع و پهناور است. بال های باریک قصر اطراف این میدان را احاطه کرده است و به کلیسای جامع «د لا آلمودنا» بسیار نزدیک است. پارک ساباتین که با نام باغ  ساباتینی نیز شناخته می شود نیز در بخش شمالی کاخ واقع شده است.
در نمای روبه میدان «د لا آرمز» کاخ، دو مجسمه در درب ورودی وجود دارند که برای بزرگداشت امپراطورهای آزتک، موکتزوما، اینکا و آتاهیولپا در آنجا ساخته شده اند. این کاخ محل اقامت های رسمی پادشاه اسپانیا  است. پادشاه و خانواده او به طور دایم در این کاخ اقامت ندارند و فقط برای ضیافت های رسمی و جشن های و مراسم رسمی در آنجا حضور می یابند. در باقی زمان ها، درب کاخ سلطنتی مادرید برای عموم باز است و گردشگران می توانند از آن بازدید کنند.

نام محلی

کاخ سلطنتی مادرید را با نام «پلاسیو ری‌‌یِل د مادرید لوکالی» نیز می شناسند.

اطلاعات گردشگری

از آنجا که مادرید مرکز کشور اسپانیاست و جاذبه های گردشگری متعددی نیز دارد، سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا به آنجا مسافرت می کنند. در نتیجه هتل های و مسافرخانه های مختلفی با قیمت های متفاوت در این شهر وجود دارند تا هر فردی با توجه به بودجه خود یکی از آنها را انتخاب کند.سیستم حمل و نقل داخلی این شهر نیز کامل است و افراد می توانند از انواع وسایل نقلیه همچون مترو، اتوبوس یا تاکسی برای مسافرت های داخل شهری استفاده کنند.
در سمت شرقی رودخانه «مانزانارز»، بخش غربی شهر مادرید و خیابانی به نام بِیلِن قرار دارد که کاخ سلطنتی در آن واقع شده است. با اینکه این کاخ برای فعالیت های اداری پادشاهی اسپانیا و برپایی و برگزاری جشن ها و مراسم رسمی است اما بازدید از آن برای عموم آزاد است.

تاریخچه

در قرن 10 میلادی، این کاخ توسط محمد اول – امیر کوردوبا – ساخته شد. در سال 1036 میلادی نیز به دست اهالی شمال آفریقا افتاد و تحت حکومت پادشاهی آنها قرار گرفت. در سال 1805 میلادی نیز به دست آلفونزو ششم افتاد و او این بنا را به مقر حکومت خود تبدیل کرد. این کاخ تا زمان آلفونزو یازدهم نیز به عنوان کاخ پادشاهی مورد استفاده قرار می گرفت. دادگاه مادرید توسط آلفونزو یازدهم تغییر مکان داد و همچنین در سال 1561 میلادی نیز دادگاه توسط فیلیپ دوم به قلعه تبدیل شد و قلعه قدیمی به نام  آنتیگو آلکازار نیز در سال 1734 میلادی سوزانده شد. به همین دلیل، فیلیپ پنجم دستور داد کاخی جدید در آنجا احداث بشود. در همین راستا، همان مکان برای احداث کاخ جدید انتخاب شد و در سال 1738 میلادی روند ساخت کاخ سلطنتی اسپانیا آغاز شد. در حدود سال 1755 میلادی نیز روند ساخت و تکمیل این کاخ طول کشید.
در سال 1764 میلاد، پادشاه کالوس سوم این کاخ را برای اقامت اداری و به منظور اجرای جشن ها و مراسم رسمی انتخاب کرد.
 
نام: اروپا » اسپانیا » مادرید » کاخ سلطنتی مادرید
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مادرید

پارک رتیرو

پارک رتیرو، یکی از بزرگ ترین پارک های شهر مادرید – پایتخت اسپانیا – است. این پارک را با نام های Jardines del Buen Retiro و Buen Retiro نیز می شناسند. این پارک از قرن 19 میلادی در این مکان وجود دارد و یک پارک عمومی به شمار می رود.

میدان شهرداری

میدان شهرداری -Plaza Mayor-، در شهر مادرید در کشور اسپانیا قرار دارد. این میدان در مرکز شهر واقع شده است و سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا از آن دیدن می کنند. این میدان بزرگ ترین میدان شهر مادرید است.

موزه پرادو

موزه پرادو با نام موزه دل پرادو -Prado Museum- نیز شناخته می شود. پرادو یکی از معروف ترین موزه های مادرید در کشور اسپانیاست. این موزه یکی از پر جاذبه ترین مکان های دیدنی شهر مادرید است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا از آن دیدن می کنند.

صومعه سلطنتی مادرید

عبادت‌گاه سلطنتی مادرید در واقع یک صومعه و موزه است. کاخ و موزه و صومعه بودن مشخصه این بنای زیبا و قدیمی است. این بنا در شهر مادرید، مرکز کشور اسپانیا قرار دارد و از جمله زیباترین و پربازدیدکننده ترین بناهای کشور اسپانیا به شمار می رود. این صومعه سلطنتی -Real de las Descalzas Reales- سالانه افراد بسیاری را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کند.