درباره مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه

در ساخت این مسجد از معماری ایرانی الهام گرفته شده است. مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه یکی از باشکوه هترین مساجد سراسر دنیاست. دلیل شهرت آن به مسجد آبی، به دلیل گنبدهای آبی رنگ آن است. این مسجد زیبا، حدود 142  متر ارتفاع و چهار مناره دارد.
مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه -Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Mosque- با ظرفیت پذیرش 24 هزار نمازگزار، یکی از عظیم ترین مساجد دنیاست. گنبد آبی و معماری فوق العاده این مسجد آن را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کرده است. بیشتر مسافرانی که به کوالالامپور سفر می کنند، اعم از مسلمان یا غیر مسلمان، از این مسجد نیز دیدن می کنند.
معماری مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه، تلفیقی از مهماری ایرانی و مالایی است. به طوری که یکی از زیبایی های آن را می توان خوشنویسی اسلامی ذکر کرد. آیه های قرآن به زیبایی روی گنبد بزرگ آبی رنگ آن خودنمایی و جلب توجه می کنند. ارتفاع این گنبد حدود  107 متر از زمین است و چهار مناره بلند در اطراف خود دارد. هر کدام از مناره ها، ارتفاعی معادل 140 متر دارند و می توان آنها رابلندترین مناره های دنیا دانست. به طوریکه در کتاب گینس نیز ثبت شده اند.

نام محلی - مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه، میان مالایی ها با نام مسجد آبی شهرت دارد.

درباره ساختمان

شبستان اصلی مسجد شاه علم، رفیت پذیرش 24 هزار نمازگزار را دارد. ورودی شبستان مسجد، محراب سفید و بلندی وجود دارد که در ساخت آن از سبک عثمانی الهام گرفته شده است. این مسجد سه طبقه مجزا دارد.
  • طبقه اول: مربوط به برپایی فرایض دینی و مذهبی اسلام است. کتابخانه، دفتر مسجد، صندوق و ... در این طبقه مستقر شده اند. بعضی از کلاس های آموزشی نیز در این طبقه تشکیل می شوند.
  • طبقه دوم: طبقه دوم در کل برای مردهاست و زن ها اجازه ورود به آنجا را ندارند.
  • طبقه سوم: طبقه دوم در کل برای زن ها در نظر گرفته شده است و مردها اجازه ورود به آنجا را ندارند.
نمازخانه مسجد آبی یکی از بزرگ ترین سالن ها و شبستان ها برای برپایی نماز در دنیاست.

اطلاعات گردشگری

مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه، یکی از جاذبه های توریستی کشور مالزی است. اصلی ترین جاذبه مسجد آبی، چهار مناره بلند آن با ارتفاع حدود 140 متر هستند. این مناره ها، جزو بلندترین مناره های دنیا هستند و گنبد آبی و سفید مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه میان آنها خودنمایی می کند. این گنبد با کاشی های آبی رنگ پوشیده شده است و مشابه معماری ایرانی است. پیش از بازدید از این مسجد خوب است مواردی را در نظر داشته باشید.

حمل و نقل -
اگر در ایستگاه قطار کوالالامپور هستید، می توانید با سوار شدن قطارهای Komuter، در ایستگاه مسجد شاه علم پیاده شوید. از آنجا نیز با تاکسی در مدت زمان کوتاهی به خود مسجد برسید. این مسیر یکی از بهترین مسیرها برای رفتن به مسجد آبی است.

اقامت -
در اطراف این مسجد انواع هتل های 3 تا 5 ستاره وجود دارند. گردشگرها می توانند در این هتل های زیبا اقامت کنند و از غذاهای خوب ۀنها لذت ببرند. اما اگر بودجه ماندن در چنین هتل هایی را ندارید، می توانید به مرکز شهر کوالالامپور بروید و در استراحتگاه ها، مسافرخانه ها یا هتل های ارزان قیمت اقامت کنید. مسجد شاه علم از مرکز شهر، فاصله چندانی ندارد.

عکاسی -
خوب است بدانید مسئولان مسجد اجازه عکاسی را به گردشگرها می دهند. توریست ها می توانند زیبایی های معماری این ساختمان را با دوستان یا خانواده خود در یک کادر زیبا ثبت کنند. بهترین زمان برای عکاسی، نزدیک غروب است زیرا مسجد همچون الماسی در آنجا می درخشد.

غیرمسلمان ها -
افراد غیر مسلمان نیز می توانند به مسجد وارد شوند. اما باید پوشش آنها بر اساس اصول اسلامی باشد.

تاریخچه

قدمت و پیشینه این مسجد همچون اندازه آن بلند و وسیع است. در 14 فوریه سال 1974 میلادی، ساخت مسجد شاه علم با هزینه و سرمایه گذاری سلانگور تایید و آغاز شد. بعد از این سرمایه گذاری، سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه دستور ساخت مسجد آبی را صادر کرد. سال 1982 میلادی، ساخت مسجد به صورت رسمی آغاز شد و حدود 6 سال طول کشید تا به شکل امروزی درآمد.
 
نام: آسیا » مالزی » کوالالامپور » مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر کوالالامپور

آکواریم کی-ال-سی-سی

زندگی زیر آب همیشه یکی از جاذبه های طبیعت برای هر کدام از ما انسان هاست. این که بدانید در دنیای زیرآب چه می گذرد بدون شک برای هر فردی جالب و زیباست. آکواریوم-Klcc- شهر کوالالامپور در کشور مالزی با توجه به این حس انسان ها تاسیس شده است و هر ساله گردشگران فراوانی را به سمت خود جذب می کند. تماشای انواع ماهی ها، خزندگان و دیگر موجودت آبزی، تجربه ای هیجان انگیز به انسان می بخشد.

روستای فرانسوی

کشور مالزی مملو از مکان های دیدنی زیباست. مکان هایی که دست کم ارزش یکبار بازدید را دارند. در این مقاله یکی از مکان های دیدنی این کشور را که در شهر کوالالامپور واقع شده است را معرفی می کنیم. این مکان با نام روستای فرانسوی شهرت دارد و دو بخش زیبا به نام های Bukit Tinggi و تپه برجایا دارد. البته باید توجه داشته باشید که روستا فرانسوی کمی دورتر از شهر کوالالامپور واقع شده است.

بلندی های گنتینگ

بلندی های گنتینگ-Genting Highlands-، مجموعه تفریحی و تجاری است. در این منطقه، گردشگرها می توانند خستگی زندگی شهری را به در کنند و در آرامش طبیعت این مکان لذت ببرند. اگر قصد مسافرت به کشور مالزی و بازدید از بخش های مختلف شهر کوالالامپور را دارید، به شما توصیه می کنیم حتما از بلندی های گنتینگ نیز بازدید کنید.

باغ پرندگان

اگر دوستدار پرنده ها هستید، باغ پرندگان کوالالامپور-KL Bird park- در کشور مالزی بسیار دیدنی و زیباست. در طول مسافرت خود به کشور زیبای مالزی و شهر کوالالامپور، حتما از این باغ فوق العاده دیدن کنید. آنجا، انواع پرنده ها از گونه های مختلف وجود دارند.

ارتفاعات کامرون - تپه فریزر

اگر به دنبال مکانی ایده آل برای گذراندن تعطیلات می گردید، بلندی های شگفت انگیز کوالالامپور گزینه مناسبی برای انتخاب هستند. محیطی آرام، دید و مناظر زیبا و فوق العاده، معماری باستانی و سنتی و پنجره ای رو به زیبایی های دنیا همه باعث علاقه شدید گردشگران به بازدید از این منطقه شده اند.

موزه نگارا

موزه نگارا-Muzium Negara- یا همان موزه ملی مالزی-National Museum of Malaysia - یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری کشور مالزی و شهر کوالالامپور است. یکی از دلایل شهرت این موزه، سبک معماری ساختمان آن است. ساختار تاریخی و عجیب این ساختمان، هرساله گردشگران فراوانی را به سمت خود جلب می کند. این مکان برای همه کسانی که بازدید از مکان های تایخی و سنتی را دوست دارند، بسیار جالب توجه است.

معبد بودایی تیان هو

کوالالامپور مملو از مکان های دیدنی و ئوست داشتنی است. این شهر یکی از مقاصد گردشگر در جهان به شمار می رود و سالانه میزبان میلیون ها مسافر از سراسر دنیاست. یکی از جاذبه های بسیار مشهور این شهر، معبد بودایی تیان هو-Thean Hou Buddhist Temple- است. این معبد چینی بیشتر برای طراحی و معماری خاص خود شهرت دارد. این معبد علاوه بر جاذبه توریستی و محلی برای عبادت کردن، مکان مناسبی برای عقد ازدواج نیز هست.

پارک آبی سان وی

پارک آبی مالزی که سان‌وی نام دارد یکی از جاذبه های دوست داشتنی شهر کوالالامپور است. این پارک به دلیل محیط بسیار سرسبز و طبیعت زیبایی که دارد هرساله گردشگران فراوانی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می کند. این پارک یکی از بهترین مکان ها برای سپری کردن تعطیلات و لذت بردن است.

برج‌های دوقلوی پتروناس

طراحی و ساخت برج های دوقلوی پتروناس -Petronas Twin Towers- بسیار زیباست و ویژگی منحصر به فرد آن، این ساختمان را محلی تفریحی و تجاری تبدیل کرده است. به افرادی که قصد مسافرت و بازدید از جاهای دیدنی دنیا را دارند، توصیه می کنیم حتما از کشور مالزی و به ویژه شهر کوالالامپور دیدن کنند. کوالالامپور جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و یکی از بهترین آنها برج های دوقلوی پتروناس است. بازدید از این برج ها را می توان یکی از بهترین تجربه های گردشگری برای هر کسی در دنیا دانست.

برج منارا کوالالامپور

برج منارای کوالالامپور -Menara Kuala Lumpur Tower-، با داشتن رستوران گردان، مکان های تفریحی فراوان در خود و ده ها مورد دیگر، یکی از مشهورترین مکان های گردش و تفریحی در کشور مالزی و شهر کوالالامپور است. بلندی این برج و سبک معماری زیبای آن، این برج را تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی دنیا کرده اند.