درباره آلکازابا

یکی از جاذبه های تاریخی شهر مالاگا، قلعه آلکازاباست -Alcazaba-. این دژ روی تپه ای در مرکز شهر مالاگا قرار دارد و از جمله استحکامات بر جا مانده از دوران مسلمانان است.
مالاگا از جمله بنادر تجاری مهم اسپانیا به شمار می رود و آب و هوای خوبی دارد. تابستان های این شهر ساحلی چندان شرجی نیست و رطوبت کمی دارد از این رو سالانه گردشگران بی شماری را به سمت خود جذب می کند.
باغ ها و حیاط آلکازابا به نوعی یادآور تاریخ برجا مانده موروهاست. آلکازابا، در واقع قلعه و قصر پادشاه بوده است و در قرن 11 میلادی ساخته شده است. این قلعه اهمیت تاریخی بسیاری دارد زیرا آن را نماد تاریخ و دوران حکومت موروها می دانند. مورو به مسلمان های اسپانیا گفته می شود که نژادی عربی-اسپانیایی-بربری دارند. در حال حاضر، موروها در شمال غرب آفریقا زندگی می کنند و به انگلیسی به آنها Moorish گفته می شود.

آلکازابا فاصله چندانی با میدان «د آدونا» ندارد. قدمت تاریخی این بنا به 700 سال پیش بر می گردد. آنچه از تاریخچه این بنا مشخص است، آلکازابا در قرن 11 میلادی ساخته شده است. برای ورود به این قصر و قلعه باید از دربی به نام  Puerta del Cristo  به معنای «ورودی مسیح» وارد بشوید. نخستین باری که مالاگا در جنگ ها پیروز شد در این دژ جشن برپا کردند. حیاط و ورودی باغ آلکازابا با فواره های زیبا تزئین شده و شکوه خاصی به آن بخشیده است. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، برای ورود به این دژ باید از دربی به نام «ورودی مسیح» وارد بشوید. موزه باستان شناسی و تاریخ یاین دژ نیز در امتداد همین مسیر و درون یکی از قصرهای داخلی قلعه قرار دارد.
تئاتر رومی باقی مانده در این قلعه نیز در انتهای مسیر ورودی واقع شده است. قدمت این تئاتر به قرن دوم میلادی بر می گردد. البته دولت کشور اسپانیا و مسئولان شهر مالاگا، بقایای ان تئاتر را بازسازی و ترمیم کرده اند. قلعه آلکازابا در بالای تپه «گیبرالفارو» قرار دارد.

نام محلی

واژه آلکازابا از کلمه عربی «القصبا» به معنای قلعه و دژ گرفته شده است. محلی های مالاگا این  قلعه را با نام «لا الکازابا» می شناسند.

اطلاعات گردشگری

به افرادی که بازدید از موزه ها و مکان های تاریخی تفریح بسیار جذابی به شمار می رود، توصیه می کنیم حتما از این دژ بر جای مانده از دوران مسلمانان دیدن کنند. آلکازابا علاوه بر ارزش باستان شناسی، موزه ای نیز در داخل خود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. در کنار خود قصر و موزه آن، باغ و حیاط آلکازابا نیز با جالب توجه هستند. در این باغ بقایای باقی مانده از تئاتر رومی و فواره های آب زیبایی را می توان تماشا کرد.
قلعه «د گیبرالفارو» نیز درست در کنار این قصر واقع شده است. گفته می شود این قلعه توسط فنیقی ها ساخته شده است و در قرن چهارده میلادی، حاکم جامعه مسلمانان آن زمان به نام یوسف اول، دستور ساخت این قصر را در کنار قلعه صادر کرده است. این دو قصر و قلعه از طریق دو تا از برج های قلعه «د گیبرالفارو» و از راه های زیرزمینی و تونل های متصل به هم، به یکدیگر وصل می کند.

تاریخچه

محلی که در حال حاضر بقایای دژ آلکازابا در آن قرار دارد، زمانی قلعه ای بوده است که فنیقی ها آن را ساخته بودند. بعد از آن نیز طراحی ومعماری رومی به خود گرفت تا اینکه در قرن 8 میلادی، توسط عبداارحمن اول – حاکم وقت مسلمان های اسپانیا – تصرف شد. بعدها در قرن یازده میلادی، ساختمان آلکازابا تحت تصرف و حکومت حاکمان مالاگا قرار گرفت. این حاکمان نیز مسلمانان عربی بودند که در آن زمان در اسپانیا حکومت می کردند. آنها بسیاری برای نوسازی و بازسازی این قلعه و قصر هزینه و اقدامات مفیدی انجام  دادند.
سپس در قرن 13 میلادی، توپخانه ها تهدید خطرناکی برای قلعه به شمار می رفتند از این رو اقدامات امنیتی متعددی در این قلعه اعمال شدند. از جمله آنها با ید به ساخت برج ها و باروها اشاره کرد.
این برج های دوقلو بسیار مستحکم بودند و قلعه از هر گونه حمله و تعرضی مصون نگه می داشتند. البته با همه این تمهیدات، در سال 1487 میلادی این قصر به تصرف ریِز کاتولیکوز ایزابل و فریناند درآمد. البته دلیل موفقیت این فتح، مشکل یا ضعف در وضعیت دفاعی و امنیتی قلعه نبود و دلیل اصلی آن گرسنگی و فقر بود.
بعد از این فتح، آلکازابا تحت تسلط پادشاه مسیحی اسپانیا قرار گرفت. فیلیپ پنجم و کارلوس سوم ، از جمله پادشاهانی بودند که این قلعه را به عنوان قصر محل اقامت خود بر گزیده بودند و در آن زندگی و حکمرانی می کردند.
 
نام: اروپا » اسپانیا » مالاگا » آلکازابا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مالاگا

سواحل مالاگا

مالاگا از جمله شهرهای بسیار زیبای کشور اسپانیاست. این شهر در جنوب اسپانیا و کنار دریای مدیترانه قرار دارد. مالاگا، یکی از بنادر تجاری مهم اسپانیا به شمار می رود. این شهر در کنار جاذبه های تاریخی، آب و هوای خوب و سواحل زیبایی نیز دارد و تابستان ها رطوبت چندانی ندارد. به همین دلایل، سالانه مسافران بی شماری به سمت این شهر روانه می شوند. از جمله جاذبه های شهر مالاگا می توان به آلکازبا، سواحل زیبا و مراسم و رویدادهای سمانا سانتا (هفته مقدس مسیحی ها) اشاره کرد.

سمانا سانتا

سمانا سانتا -Semana Santa-، واژه ای اسپانیایی به معنای هفته مقدس مسیحی هاست. در این هفته مراسم و جشن های مذهبی در همه دنیا توسط مسیحی انجام می شود. این مراسم یک هفته پیش از عیدپاک برگزار می شود. البته جشن اصلی در سویل برپا می شود. تماشای این جشن های مذهبی، جذابیت های خاص خود را دارند و بسته به اعتقادات گردشگران، می تواند برایشان جالب باشد.