درباره سمانا سانتا

شهر مالاگا از جمله شهرهای زیبا، ساحلی و تاریخی کشور اسپانیاست. این شهر با جاذبه های متنوعی که دارد، سالانه افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. یکی از جاذبه های مالاگا، جشن ها و مراسم مذهبی سمانا سانتا -Semana Santa- است. سمانا سانتا، به اسپانیایی معنای هفته مقدس می دهد و جشن مذهبی مسیحی هاست. اصل این جشن ها و مراسم در شهر سویل برپا می شود. در سال 2010 میلادی، مراسم سمانا سانتا در هفته آخر ماه مارس و اوایل ماه آوریل برگزار شد. در سویل، حدود 55 کلیسا وجود دارد که قدمت برخی از آنها به قرن 13 میلادی برمی گردد. این کلیساها در طول هفته مقدس سمانا سانتا،  در حدود 115 تخت و سریر مختلف که به آنها «پاسوس» نیز گفته می شود را در خیابان حمل می کنند و به نمایش می گذارند.
مسیحی ها اعتقاد دارند در این هفته که پیش از عید پاک برگزار می شود، مسیح عروج کرده است. آنها این یک هفته را جشن می گیرند زیرا اعتقاد دارند مسیح باز می گردد و نمرده است.
این پاسوس ها توسط نصرانی ها حمل می شود. در کنار آنها گروه های موسیقی نیز قرار دارند که سرودهای مذهبی و آهنگ ماه مارس را می خوانند و می نوازند. حرکت پاسوس ها نیز با ریتم آهنگ ها بالا و پایین می شوند. به طور خلاصه باید گفت این مراسم ارزش دیدن دارد.
مراسم سمانا سانتا، در نگاه بین المللی مراسمی مذهبی و هنری شناخته می شود که موقعیت های معنوی و هنری متنوعی در خود دارد. در ترکیبی زیبا از همه حس ها همچون نور، بویایی، صدا و حتی لامسه ، بازدیدکننده می تواند از این مراسم لذت ببرد. آن دسته از افرادی که اعتقادات مذهبی قوی دارند، می توانند با لمس تخت های روان مسیح و خواندن و شنیدن آوازها و سرودهای مذهبی، نیازهای مذهبی خود را تا حدی برطرف کنند. در طول این یک هفته، احساسات متفاوتی را می توان تجربه کرد.

نام محلی

محلی های اسپانیا به مراسم هفته مقدس، « سمانا سانتا د سویلا» می گویند. این مراسم همچنین با نام سمانا سانتا نیز شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

تعدادی آداب و رسوم مخصوصی وجود دارد که باید برای بازدید از مراسم سمانا سانتا آنها را رعایت کرد. نخستین قانون در مورد محلی است که در آنجا ایستاده اید. اگر در ردیف های عقبی برای تماشا ایستاده اید و در طول مراسم تلاش مراسم تلاش کنید خود را به جاهای جلویی برسید، کار چندان جالب نیست. در واقع باید از همان ابتدا بهترین محل را برای خود انتخاب کنید و در طول مراسم جابه جا نشوید. دوم اینکه، تعدادی از این نصرانی ها پابرهنه در سطح خیابان و مسیر مراسم راه می روند، بنابراین سعی کنید آشغال، ته شیگار یا اشیا شیشه ای که ممکن از به پاهای آنها آسیب برساند را در خیابان نریزید.
برای تماشای این مراسم همیشه جمعیت عظیم جمع می شود، بنابراین باید این مساله را در نظر بگیرید و بدانید که ممکن است شرایط چندان راحتی نداشته باشید.
برخی از صفوف اجرا کننده های مراسم به گونه ای هستند که همه چراغ ها خاموش می شوند و باید همه جا ساکت باشد. پس در این زمان باید حتما سکوت را رعایت کنید.
نام این راهپیمایی نیز El Silencio به معنای سکوت است. ممنوعیتی برای عکاسی از این مراسم وجود ندارد. پس می توانید با خیال راحت از هرآنچه برایتان جالب است عکس بگیرید.
در شلوغی این مراسم باید هوشیارانه حواستان به اموالتان و اشیا گرانبهایتان باشد. قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا نگذارید و در صفوف منظم حرکت کنید.

تاریخچه

سمانا سانتایی که در حال حاضر شاهد برپایی آن هستیم، در طول سال ها و قرن ها تغییرات مختلفی کرده است. این مراسم مذهبی به طور کاملا در مورد زندگی و مرگ حضرت مسیح است. مهم ترین مساله در تاریخ سمانا سانتا، در سال 1521 میلادی رخ داده است. این سال زمان بازگشت «مارکوز د تاریفا» از سرزمین مقدس است. مسیحی ها اعتقاد دارند در این هفته که آنها هفته پاک یا  سمانا سانتا می نامند، مسیح عروج کرده است و دوباره ظهور خواهد کرد. تقریبا این مراسم را می توان به مراسم مذهبی و عذارای خود ما تشبیه کرد که در روزهای مشخصی در سال دسته های عزدارای در خیابان برپا می شوند و مردم به مناسک مذهبی و اعتقادی خود را برپا می کنند.
مسیر اصلی و ریشه سمانا سانتا، به عنوان Carrera رسمی مشخص شده است. این یک مسیر کاملا رسمی است و از سال 1604 میلادی ایجاد شده است.
 
نام: اروپا » اسپانیا » مالاگا » سمانا سانتا
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر مالاگا

آلکازابا

شهر مالاگا در جنوب اسپانیا و کنار دریای مدیترانه قرار دارد. این شهر ساحلی زیبا، یکی از بنادر تجاری مهم اسپانیا به شمار می رود. آب و هوای این شهر خوب است و تابستان ها رطوبت چندانی ندارد. در ضمن اینکه مملو از بناهای تاریخی و معماری زیبایی است. از این رو، سالانه مسافران بی شماری به سمت این شهر روانه می شوند. از جمله بناهای تاریخی آن باید به آلکازابا -Alcazaba- اشاره کرد. آلکازابا، یکی از استحکامات نظامی به جا مانده از دوران مسلمانان است. این دژ روی تپه ای در مرکز شهر مالاگا قرار دارد.

سواحل مالاگا

مالاگا از جمله شهرهای بسیار زیبای کشور اسپانیاست. این شهر در جنوب اسپانیا و کنار دریای مدیترانه قرار دارد. مالاگا، یکی از بنادر تجاری مهم اسپانیا به شمار می رود. این شهر در کنار جاذبه های تاریخی، آب و هوای خوب و سواحل زیبایی نیز دارد و تابستان ها رطوبت چندانی ندارد. به همین دلایل، سالانه مسافران بی شماری به سمت این شهر روانه می شوند. از جمله جاذبه های شهر مالاگا می توان به آلکازبا، سواحل زیبا و مراسم و رویدادهای سمانا سانتا (هفته مقدس مسیحی ها) اشاره کرد.