درباره معبد آکروپولیس

معبد آکروپولیس 2500 سال است که در این مکان خودنمایی می کند. این معبد در اصل به منظور ادای احترام به خدای شهر آتن، پاترون، و نیز برای سپاسگزاری از وی به خاطر نجات آتن در جنگ با ایرانی ها ساخته شد. این بنا رسماً به نام معبد آتنای باکره، نامگذاری گردید. واژه پارتنون نیز از واژه یونانی پارتنوس به معنای باکره، مشتق شده است. اگرچه پارتنون همواره مقام یک معبد یونانی را حفظ کرده اما از این مکان به عنوان کلیسا، مسجد، قلعه نظامی و خزانه هم استفاده شده است. دامنه های بنای آکروپولیس به صورت طبیعی و از جنس سنگ های شیست قرمز و آهک، شکل گرفته است. در عصر برونز که قدمت آن به 5000 سال می رسد، این منطقه محل سکونت مردم بوده که آثاری از آنها در این دامنه ها بدست آمده است. بسیاری از آثار برجای مانده در اثر حمله ایرانیان از بین رفته اند. برای ساخت این اثر الهام بخش، مجسمه ساز و سنگ تراشی به نام فیدیاس توسط پریکل بکار گماشته شد که عملیات ساخت این معبد را در سال 447 قبل از میلاد اغاز نمود. طراحی این معبد توسط دو معمار به نام های کالیکراتس و ایکتینوس انجام گرفت.

اطلاعات گردشگری

معبد آکروپولیس -Acropolis - Parthenon- یکی از مشهورترین بناهای برجای مانده از یونان باستان است. همچنین این بنا یکی از معروفترین بناهای تاریخی در جهان محسوب می شود. بهترین وقت سال برای بازدید از این معبد در طی ماه های آوریل تا اکتبر می باشد. زیرا در طی این چند ماه، نمایش زیبایی از تلفیق نور و موسیقی در معبد اجرا می شود. اجرای این نمایش به زبان انگلیسی می باشد. بلیط شرکت در این نمایش را می توان از باجه فروش بلیط جشنواره آتن خریداری کرد. برای رفتن به معبد آکروپولیس با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می توان از خطوط اتوبوسرانی 1، 5، 9، 230 و 231 استفاده نمود. برای بازدید از معبد باید با پرداخت مبلغ 12 یورو اقدام به خرید بلیط ورودی کرد. این بلیط برای مدت 7 روز اعتبار خواهد داشت.

ساختمان معبد

اگرچه معبد هفائستوس که در نزدیکی معبد آکروپولیس قرار دارد، یک معبد دوریک تمام عیار محسوب می شود اما این معبد آکروپولیس است که به عنوان بهترین نمونه سبک معماری دوریک درنظر گرفته می شود. پارتنون بنایی است که به صورت استادانه، قسمت های داخلی و خارجی آن ازجنس سنگ مرمر ساخته شده است. بر روی سنگفرش های قسمت شرقی این معبد، تصویری مربوط به تولد آتنا نقش بسته است. در اصل در هر چهار طرف آکروپولیس کتبیه هایی وجود داشته که صحنه هایی از نبرد بر روی آنها حکاکی وجود داشته است. به گفته برخی محققان، رنگ معبد آکروپولیس روشن بوده و نقاشی های آبی رنگی بر روی سقف های داخلی بنا و نیز نقاشی هایی با ترکیب دو رنگ قرمز و آبی در بخش های فوقانی بنا به چشم می خورده است.

ساعات بازدید

در تمام طول سال و همه روزهای هفته می توان از بنای معبد آکروپولیس دیدن کرد. این معبد در فصل تابستان از ساعت 8 صبح الی 7 بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان می باشد. اما در فصل زمستان، ساعات بازدید از 8:30 صبح الی 6 بعدازظهر می باشد. گاهی اوقات نیز در فصل زمستان، درهای معبد در ساعت 2:30 بعدازظهر بر روی بازدیدکنندگانی که در خارج ساختمان هستند، بسته می شود.
 
نام: اروپا » یونان » آتن » معبد آکروپولیس-پارتِنون
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آتن

موزه ملی باستان شناسی

موزه ملی باستان شناسی -National Archeological Museum- آتن که بزرگترین موزه باستان شناسی در تمام یونان محسوب می شود، به هنر یونان باستان اختصاص داده شده است. این موزه که تأسیس آن به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد، محل نگهداری آثار تاریخی، فرهنگی و هنری یونان می باشد.

آگورای باستانی

اثر تاریخی و زیبای بازار باستانی برای چندین قرن به عنوان بازار اصلی و شلوغ آتن محسوب می شده که در آن صنعتگران و تجار به داد و ستد می پرداختند. در همان زمان این بازار محلی برای جمع شدن روشنفکران و سیاستمداران نیز به شمار می رفته است.

صومعه دافنی

صومعه دافنی -Dafni Monastery- یک کلیسای معروف بیزانتینی (وابسته به روم شرقی) است که در منطقه آتیکا واقع در خارج شهر آتن قرار دارد. این صومعه که اکنون چندین سال است تحت عملیات مرمت و بازسازی قرار دارد، دید عمیقی از تاریخ یونان و یافته های هنرمندانه مربوط به آن دوران را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

معبد اِرِکتیون

معبد ارکتیون -Erechtheion- از جمله معابد باستانی یونان در شهر آتن است که بار تاریخی، معماری و اساطیری بسیار قابل توجهی دارد. طرح و معماری معبد ارکتیون کاملاً منحصربفرد بوده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

معبد زئوس آسمانی

معبد زئوس آسمانی -Erechtheion- که وقف یکی از خدایان روم باستان به نام زئوس شده، بنایی بسیار زیباست که امروزه بیشتر قسمت های آن تخریب شده است. این معبد از جنس سنگ مرمر مرغوب ساخته شده است. معبد زئوس یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری آتن محسوب می شود.

دماغه سونیون و معبد پوزیدون

دماغه سونیون و معبد پوزیدون -Cape Sounion and the Temple of Poseidon- از معروفترین جاذبه های گردشگری یونان محسوب می شوند. اما این مکان به لحاظ اسطوره شناسی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وقتی به این منطقه می رسید، مسحور زیبایی دماغه ای می شوید که شکوه و زیبایی طبیعی آن و سواحل اطرافش، نفس را در سینه هر بیننده ای حبس خواهد کرد.