درباره بازار باستانی

قدم زدن در بقایای بازار باستانی آتن و اطلاع از جزئیات تاریخی آن، هر بیینده ای را به تحسین وا می دارد. زمانی در این مکان ساختمان های فوق العاده ای وجود داشته است. بازار باستانی آتن نماد نوعی آرامش و سکون است. این محل شاهد دگرگونی های دیدنی و جذاب از تمدن میسنائین تا عصر طلا بوده و همچنین میراثی از فرهنگ رومی را با خود به همراه دارد. ساختمان هایی که زمانی در این بازار پرهیاهو وجود داشته اند، در سال 480 پیش از میلاد در اثر حمله ایرانیان به یونان از بین رفتند. با این حال، این ساختمان ها در قرن پنجم پیش از میلاد همزمان با مستحکم شدن جایگاه فرهنگ در آتن، مجدداً بازسازی شدند. اما این مکان بازهم در سال 86 پیش از میلاد مورد چپاول و غارت قرار گرفت. اما اینبار رومی ها مسئول این اقدامات بودند.
بعدها این مکان مجدداً مورد بازسازی قرار گرفت و ساختمان های جدیدی نیز بدان اضافه گردید از معروفترین آنها می توان به ادئون واقع در قسمت مرکزی بخشی که از زیر خاک بیرون آورده شده بود، اشاره کرد. طی سال های بعد، بازار باستانی آتن شاهد حملات بیشتری بود و دچار تغییرات دیگری نیز گردید. اما با همه این اوصاف، این بازار باز هم به عنوان مرکز فعالیت های مهم بکار خود ادامه داد. اسلاوها در سال 580 بعد از میلاد اقدام به تخریب این مکان کردند. پس از آن، این مکان تا اواسط قرن نوزدهم میلادی بدون سکنه باقی ماند. در این هنگام که مصادف با استقلال یونان از امپراطوری اوتومان بود، مردم مجدداً به این مکان بازگشتند.

اطلاعات گردشگری

در زبان یونانی واژه آگورا به معنای محل اجتماع مردم است و بازار (آگورای) باستانی -Ancient Agora- آتن زمانی قلب زندگی در شهر بوده است. در دوران باستان، این مکان محل اجتماع و ملاقات ستمگران و اشراف بوده و مفهوم دموکراسی نیز در همین مکان شکل گرفت. بازار باستانی آتن درست در پایین معبد آکروپولیس و به سمت حاشیه موناس تیراکی، قرار دارد. ورودی بازار از خیابان آدریانو نزدیک میدان آی اویو فیلیپو می باشد. مبلغ ورودیه به این بازار و موزه آن 4 یورو است که در صورتیکه بلیط معبد آکروپولیس به قیمت 12 یورو را از قبل خریداری کرده باشید، می توانید به صورت رایگان از این مجموعه بازدید کنید.

ساختمان های بازار

برجسته ترین ساختمان بازار باستانی آتن معبد مقدس هفستوس می باشد. مردم محلی این معبد را به نام تسیون نیز می شناسند. این معبد برفراز تپه ای کوچک رو به سمت شمال غربی حاشیه بازار قرار گرفته است. معماری معبد تسیون متعلق به سبک دوریک بوده و بسیار شبیه معبد آکروپولیس می باشد. انتهای شرقی بازار آتن توسط موزه آتالوس، اشغال شده است. در گوشه جنوب شرقی آن نیز معبد باستانی آپوستلز قرار دارد.

ساعات بازدید

این بازار در همه روزهای هفته پذیرای بازدیدکنندگان می باشد. ساعات بازدید از این مکان در تابستان ها از 8 صبح الی 7 بعدازظهر و در زمستان ها از 8:30 صبح الی 6 بعدازظهر است. گاهی اوقات در زمستان ها بازدید از این مکان در ساعت 2:30 بعدازظهر بپایان می رسد.
 
نام: اروپا » یونان » آتن » آگورای باستانی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آتن

موزه ملی باستان شناسی

موزه ملی باستان شناسی -National Archeological Museum- آتن که بزرگترین موزه باستان شناسی در تمام یونان محسوب می شود، به هنر یونان باستان اختصاص داده شده است. این موزه که تأسیس آن به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد، محل نگهداری آثار تاریخی، فرهنگی و هنری یونان می باشد.

معبد آکروپولیس-پارتِنون

معبد آکروپولیس- پارتنون -Acropolis - Parthenon- یکی از نمادهای تاریخی و معماری مشهور در یونان می باشد. در تمام طول سال جمعیت گردشگران در این مکان موج می زند. این معبد نمونه بسیار خوبی از سبک معماری دریک (سبک معماری قدیم یونان) به شمار می رود. در زمان برگزاری جشنواره در فاصله ماه های آوریل تا اکتبر در این معبد، نورپردازی ها و موسیقی های خاصی برای بازدیدکنندگان به نمایش در می آید.

صومعه دافنی

صومعه دافنی -Dafni Monastery- یک کلیسای معروف بیزانتینی (وابسته به روم شرقی) است که در منطقه آتیکا واقع در خارج شهر آتن قرار دارد. این صومعه که اکنون چندین سال است تحت عملیات مرمت و بازسازی قرار دارد، دید عمیقی از تاریخ یونان و یافته های هنرمندانه مربوط به آن دوران را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

معبد اِرِکتیون

معبد ارکتیون -Erechtheion- از جمله معابد باستانی یونان در شهر آتن است که بار تاریخی، معماری و اساطیری بسیار قابل توجهی دارد. طرح و معماری معبد ارکتیون کاملاً منحصربفرد بوده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

معبد زئوس آسمانی

معبد زئوس آسمانی -Erechtheion- که وقف یکی از خدایان روم باستان به نام زئوس شده، بنایی بسیار زیباست که امروزه بیشتر قسمت های آن تخریب شده است. این معبد از جنس سنگ مرمر مرغوب ساخته شده است. معبد زئوس یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری آتن محسوب می شود.

دماغه سونیون و معبد پوزیدون

دماغه سونیون و معبد پوزیدون -Cape Sounion and the Temple of Poseidon- از معروفترین جاذبه های گردشگری یونان محسوب می شوند. اما این مکان به لحاظ اسطوره شناسی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وقتی به این منطقه می رسید، مسحور زیبایی دماغه ای می شوید که شکوه و زیبایی طبیعی آن و سواحل اطرافش، نفس را در سینه هر بیننده ای حبس خواهد کرد.