درباره صومعه دافنی

این صومعه در قرن سیزدهم میلادی توسط سیستریسیها ساخته شده است. حجره های موجود در صومعه بعدها و در قرن شانزدهم میلادی به آن اضافه شده اند.

نام محلی

این صومعه در زبان محلی به نام مونی دافنی شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

صومعه دافنی -Dafni Monastery- یک صومعه بیزانتینی است که در خارج شهر آتن قرار دارد. این صومعه که در قرن یازدهم میلادی ساخته شده، در محلی یافت شد که قبلاً در آن محل، معبدی وجود داشته است. صومعه دافنی نمونه پابرجایی از میراث فرهنگی یونان محسوب می شود. این صومعه امروزه تبدیل به موزه شده است. این اثر جزء میراث جهانی نیز به شمار می رود. صومعه دافنی یکی از فوق العاده ترین شاهکارهای پادشاهی بیزانس می باشد. یکی از ویژگی های درخشان این صومعه، وجود کاشی کاری های بسیار زیبا و الهام بخش آن است که فضای داخلی صومعه را آراسته اند. این صومعه از سال 1999 میلادی تحت مرمت و بازسازی قرار داشته و تاریخ اتمام پروژه هنوز اعلام نشده است. ورودی صومعه در قسمت جنوبی آن قرار دارد که از میان راهرویی که کار مرمت آن به پایان رسیده، می گذرد. بهترین زمان برای بازدید از این صومعه، از ماه جولای تا سپتامبر می باشد. چراکه در این زمان، جشنواره دافنی در غرفه گردشگری مجاور صومعه برگزار می شود. این جشنواره شامل بخش های مختلفی از جمله رقص و موسیقی می باشد. همچنین غذاهای سنتی و مخصوص کشور یونان نیز به بازدیدکنندگان ارائه می شود.
برای رفتن به صومعه دافنی، میبایست اول به دلفی بروید که چنانچه خودتان به تنهایی قصد رفتن به آنجا را داشته باشید بسیار گیج کننده خواهد بود. این مکان در حدود 9 کیلومتر از آتن فاصله دارد. طی این مسافت تقریباً یکساعت بطول انجامیده که مسیر آن هم، مسیر چندان زیبایی نمی باشد. رفتن با اتوبوس مستلزم چندین بار تعویض خطوط مختلف می باشد. بهترین وسیله برای رفتن به صومعه دافنی، مترو است. برای اینکار کافیست با مترو در ایستگاه دافنی پیاده شوید. سپس از آنجا با یک اتوبوس یا تاکسی می توانید خود را به صومعه برسانید.

ساختمان صومعه

طرح صومعه دافنی که به صورت سقف گنبدی شکل متقاطع است، طرحی متداول در اواسط دوران امپراطوری بیزانس محسوب می شده است. دیوارهای صومعه، بسیار مستحکم بوده که نشان می دهد که احتمالاً به دلایل دفاعی بدین شکل ساخته شده بودند چراکه این بنا در منطقه ای آسیب پذیر در خارج شهر قرار داشته است. قطعه مجسمه های برجای مانده نشان دهنده ارتباط با دوران امپراطوری بیزانس و فرم های هنری کلاسیک می باشد. عقیده بر آن است که دو تابوت دان تزئین شده موجود در صومعه ممکن است مقبره دوک های فرانکی متعلق به قرن سیزدهم میلادی باشد. کاشی کاری های قسمت داخلی صومعه به صورت شکسته هستند. با این وجود، این مجموعه یکی از بی نظیرترین مجموعه ها در جنوب یونان محسوب می شود. بر روی این کاشی ها، نقش هایی مربوط به کتاب مقدس، پیامبران و قدیسین بر روی پس زمینه نهفته طلایی آنها نقش بسته است. بر روی گنبد صومعه که در مرکز آن دیده می شود، طرح پنتوکراتور مسیح نقش بسته است. بیشتر کاشی های سالم در حاشیه جنوبی ورودی صحن اصلی دیده می شوند. کاشی کاری هایی با طرح مریم باکره در قسمت محراب شرقی صومعه به چشم می خورد.

ساعات بازدید

این صومعه همه روزه آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است. علیرغم انجام فعالیت های مربوط به بازسازی و مرمت این مکان، ساعات بازدید آن تغییری نکرده است.
 
نام: اروپا » یونان » آتن » صومعه دافنی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آتن

موزه ملی باستان شناسی

موزه ملی باستان شناسی -National Archeological Museum- آتن که بزرگترین موزه باستان شناسی در تمام یونان محسوب می شود، به هنر یونان باستان اختصاص داده شده است. این موزه که تأسیس آن به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد، محل نگهداری آثار تاریخی، فرهنگی و هنری یونان می باشد.

معبد آکروپولیس-پارتِنون

معبد آکروپولیس- پارتنون -Acropolis - Parthenon- یکی از نمادهای تاریخی و معماری مشهور در یونان می باشد. در تمام طول سال جمعیت گردشگران در این مکان موج می زند. این معبد نمونه بسیار خوبی از سبک معماری دریک (سبک معماری قدیم یونان) به شمار می رود. در زمان برگزاری جشنواره در فاصله ماه های آوریل تا اکتبر در این معبد، نورپردازی ها و موسیقی های خاصی برای بازدیدکنندگان به نمایش در می آید.

آگورای باستانی

اثر تاریخی و زیبای بازار باستانی برای چندین قرن به عنوان بازار اصلی و شلوغ آتن محسوب می شده که در آن صنعتگران و تجار به داد و ستد می پرداختند. در همان زمان این بازار محلی برای جمع شدن روشنفکران و سیاستمداران نیز به شمار می رفته است.

معبد اِرِکتیون

معبد ارکتیون -Erechtheion- از جمله معابد باستانی یونان در شهر آتن است که بار تاریخی، معماری و اساطیری بسیار قابل توجهی دارد. طرح و معماری معبد ارکتیون کاملاً منحصربفرد بوده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

معبد زئوس آسمانی

معبد زئوس آسمانی -Erechtheion- که وقف یکی از خدایان روم باستان به نام زئوس شده، بنایی بسیار زیباست که امروزه بیشتر قسمت های آن تخریب شده است. این معبد از جنس سنگ مرمر مرغوب ساخته شده است. معبد زئوس یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری آتن محسوب می شود.

دماغه سونیون و معبد پوزیدون

دماغه سونیون و معبد پوزیدون -Cape Sounion and the Temple of Poseidon- از معروفترین جاذبه های گردشگری یونان محسوب می شوند. اما این مکان به لحاظ اسطوره شناسی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وقتی به این منطقه می رسید، مسحور زیبایی دماغه ای می شوید که شکوه و زیبایی طبیعی آن و سواحل اطرافش، نفس را در سینه هر بیننده ای حبس خواهد کرد.