درباره معبد ارکتیون

ساخت معبد ارکتیون به سال های 421 تا 407 پیش از میلاد بازمی گردد. این باور وجود دارد که این معبد در محل وجود معبدی قدیمی تر بنا شده است. درون پی این معبد، مار مقدسی زندگی می کرده است. این مار نماد روح سکروپس محسوب می شده و آسایش و سلامتی آن برای امنیت شهر حائز اهمیت بوده است. برای اطمینان از این موضوع، مار با کیک عسلی تغذیه می شد. این کار به یک سنت مذهبی برای زنان خانواده اتئوبوتادائه تبدیل شد. امتناع گاه و بیگاه مار از خوردن غذا، به فال بد گرفته می شد.

نام محلی

این معبد در زبان محلی به نام ارکتیوم شناخته می شود.

ساختمان معبد ارکتیون

این معبد از سازه ای پیچیده برخوردار است. ساختمان اصلی معبد از چهار قسمت تشکیل شده است. درون خانه ی (صلاَ) شرقی بزرگترین صلای این معبد محسوب می شود. در انتهای قسمت شرقی معبد، ایوانی با تندیس های مختلف وجود دارد. همچنین ایوان بزرگی متشکل از تعدادی ستون در قسمت شمالی معبد دیده می شود. در سمت جنوبی معبد، ایوان دوشیزگان یا کاریاتید قرار دارد. ستون های پشتیبان این ایوان به شکل 6 مجسمه کاریاتید (زن پیکر) می باشد. یکی از این مجسمه ها توسط لرد الگین برای تزئین عمارت شخصی اش در اسکاتلند از معبد برداشته شد. بعدها این مجسمه به موزه انگلستان فروخته شد. براساس افسانه های محلی، شب ها صدای شیون و ناله پنج مجسمه باقی مانده به گوش می رسد که در فراق خواهرشان ناله می کنند. امروزه این مجسمه ها درون محفظه های شیشه ای پر شده با گاز هلیوم در موزه آکروپولیس نگهداری شده و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارند. آنچه که اکنون درون معبد دیده می شود، دقیقاً نسخه های المثنی اشیای اصلی می باشند. مجموعه معبد ارکتیون بر روی دامنه ای ساخته شده که سمت غربی و شمالی آن در حدود 9 پا (فوت) پایین تر از قسمت شرقی و جنوبی قرار دارد. طرح درونی معبد بگونه ای حفظ شده بود که به عنوان کلیسا و بعدها به عنوان حرمسرای ترکی مورد استفاده قرار گیرد. این معبد احتمالاً حتی پیش از تکیمل آن، در دوران باستان در اثر آتش آسیب دیده بود. بعدها معبد ارکتیون در قرن هفدهم میلادی بازسازی شده و به یک کلیسای مسیحی تبدیل گشت.

اطلاعات گردشگری

یکی از جاذبه های گردشگری آتن که در سفر به این شهر باید از آن دیدن کرد، معبد باستانی ارکتیون -Erechtheion- می باشد. در نزدیکی این معبد، بناهای مذهبی و تاریخی دیگری نیز وجود دارد که مشهورترین شان عبارتند از: پالادیون، مقبره سکروپس و نیزه سه شاخه پوزئیدون. این معبد در سمت شمال شرقی آکروپولیس قرار گرفته است. طرح معبد کاملاً غیرعادی بوده ولی با این حال بسیار زیبا و ظریف است. در صورت خرید بلیط ورودی معبد آکروپولیس به بهای 12 یورو، اجازه خواهید داشت که بطور رایگان از سایر جاذبه های گردشگری نزدیک آکروپولیس از جمله معبد ارکتیون دیدن کنید. این بلیط برای مدت یک هفته اعتبار خواهد داشت.

ساعات بازدید

این معبد در تمام روزهای هفته پذیرای بازدیدکنندگان است. با این وجود ساعات بازدید در فصول تابستان و زمستان اندکی تغییر می بایند. ساعات بازدید در تابستان ها از 8 صبح الی 7 بعدازظهر و در زمستان ها از 8:30 صبح الی 6 بعدازظهر می باشد. همچنین گاهی اوقات در زمستان، ساعت 2:30 بعدازظهر معبد بسته می شود.
 
نام: اروپا » یونان » آتن » معبد اِرِکتیون
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آتن

موزه ملی باستان شناسی

موزه ملی باستان شناسی -National Archeological Museum- آتن که بزرگترین موزه باستان شناسی در تمام یونان محسوب می شود، به هنر یونان باستان اختصاص داده شده است. این موزه که تأسیس آن به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد، محل نگهداری آثار تاریخی، فرهنگی و هنری یونان می باشد.

معبد آکروپولیس-پارتِنون

معبد آکروپولیس- پارتنون -Acropolis - Parthenon- یکی از نمادهای تاریخی و معماری مشهور در یونان می باشد. در تمام طول سال جمعیت گردشگران در این مکان موج می زند. این معبد نمونه بسیار خوبی از سبک معماری دریک (سبک معماری قدیم یونان) به شمار می رود. در زمان برگزاری جشنواره در فاصله ماه های آوریل تا اکتبر در این معبد، نورپردازی ها و موسیقی های خاصی برای بازدیدکنندگان به نمایش در می آید.

آگورای باستانی

اثر تاریخی و زیبای بازار باستانی برای چندین قرن به عنوان بازار اصلی و شلوغ آتن محسوب می شده که در آن صنعتگران و تجار به داد و ستد می پرداختند. در همان زمان این بازار محلی برای جمع شدن روشنفکران و سیاستمداران نیز به شمار می رفته است.

صومعه دافنی

صومعه دافنی -Dafni Monastery- یک کلیسای معروف بیزانتینی (وابسته به روم شرقی) است که در منطقه آتیکا واقع در خارج شهر آتن قرار دارد. این صومعه که اکنون چندین سال است تحت عملیات مرمت و بازسازی قرار دارد، دید عمیقی از تاریخ یونان و یافته های هنرمندانه مربوط به آن دوران را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

معبد زئوس آسمانی

معبد زئوس آسمانی -Erechtheion- که وقف یکی از خدایان روم باستان به نام زئوس شده، بنایی بسیار زیباست که امروزه بیشتر قسمت های آن تخریب شده است. این معبد از جنس سنگ مرمر مرغوب ساخته شده است. معبد زئوس یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری آتن محسوب می شود.

دماغه سونیون و معبد پوزیدون

دماغه سونیون و معبد پوزیدون -Cape Sounion and the Temple of Poseidon- از معروفترین جاذبه های گردشگری یونان محسوب می شوند. اما این مکان به لحاظ اسطوره شناسی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وقتی به این منطقه می رسید، مسحور زیبایی دماغه ای می شوید که شکوه و زیبایی طبیعی آن و سواحل اطرافش، نفس را در سینه هر بیننده ای حبس خواهد کرد.