درباره معبد زئوس

کار ساخت معبد زئوس در قرن ششم پیش از میلاد آغاز شد اما روند احداث آن تا زمان به قدرت رسیدن امپراطور هاردیان در قرن دوم بعد از میلاد، متوقف ماند. این معبد بزرگترین معبد زمان خود محسوب می شد. سنگ بنای معبد زئوس در سال 515 پیش از میلاد توسط پیسیس تراتوس گذاشته شد. کار ساخت معبد به دنبال شکست پسر وی، هیپیاس در سال 510 پیش از میلاد، نیمه کاره رها شد. سرانجام وقتی کار ساخت معبد در زمان سلطه مقدونی ها مجدداً از سر گرفته شد، یک معمار رومی به نام کاسوتیوس استخدام گردید تا طراحی این معبد را به عنوان یکی از بزرگترین معابد جهان انجام دهد. با این وجود با مرگ آنتویکاس فردی که کاسوتیوس را انتخاب کرده بود در سال 164 پیش از میلاد، بازهم کار ساخت این پروژه به تعویق افتاد. در سال 86 پیش از میلاد با تسلط رومی ها بر شهرهای یونان، ژنرال سولا اقدام به کندن دو ستون از ستون های معبد زئوس نمود تا برای تزئین معبد ژوپیتر در روم استفاده کند. سرانجام با به قدرت رسیدن هادریان، کار ساخت معبد زئوس پایان یافته و در سال 129 یا 131 بعد از میلاد رسماً از آن پرده برداری شد. معبد زئوس در قرون وسطی در اثر بروز زلزله مهیبی در آتن، در معرض خطر جدی تخریب قرار گرفت. این زلزله موجب بروز خرابی هایی در معبد زئوس گردید. بعدها این معبد طی سال های 1889 تا 1896 توسط فرانسیس پن روز از زیر خاک بیرون آورده شد.

اسامی محلی

این معبد در زبان محلی به نام الیمپی ئیون شناخته می شود. همچنین به نام نائوس تو اولیمبیو نیز شهرت دارد. برخی یونانیان ترجیح می دهند که این معبد را با نام کولونس بخوانند.

اطلاعات گردشگری

معبد زئوس آسمانی -Erechtheion-، سازه بسیار عظیمی است که به سبک گرکو- رومن ساخته شده است. این معبد در مرکز شهر آتن به سمت قسمت جنوب شرقی منطقه معروف گردشگری شهر یعنی آکروپولیس، قرار گرفته است. به نحویکه با تاباندن نور در شب از فراز آکروپولیس، قابل رؤیت است. عایرغم اینکه بیشتر قسمت های این معبد تخریب شده، اما خرابه های آن نیز زیبا و باشکوه بنظر می رسند. سنگ مرمر بکار رفته در ساخت این معبد، از کوه پنتلوس آورده شده است. قطعات سنگ های مرمری که برای استفاده به این مکان حمل می شدند، 96 متر طول و 40 متر عرض داشتند. دسترسی به معبد زئوس بویژه با استفاده از مترو براحتی امکان پذیر است. از دو ایستگاه آکروپولی و سینتاگما می توان برای رسیدن به معبد زئوس استفاده نمود.

سازه معبد

در سازه اصلی معبد زئوس، یکصد و چهار ستون کوریان تینی وجود داشته است. طول هریک از این ستون ها هفده متر بوده است. 48 عدد از این ستون ها به صورت ردیف های سه تایی در زیر سنتوری ها - سه گوش بالای درگاه جلوخان در معماری سنتوری نامیده می شود - قرار گرفته بودند. در طرفین سازه هم ستون های دوگانه به تعداد کلی 56 ستون قرار داشت. امروزه تنها 15 ستون از مجموع ستون های معبد زئوس باقی مانده است. این ستون ها به زیبایی هرچه تمام تر توسط سرستون های کوریان تینی آراسته شده اند. در بنای اولیه، مجسمه ای از زئوس نیز وجود داشته است. این مجسمه از جنس طلا و عاج بوده و فضای درون خانه (صِلّا) را اشغال می کرده است. مجسمه زئوس توسط هادریان ساخته شده بود. وی درست در کنار این مجسمه، دستور ساخت مجسمه خودش را نیز صادر کرد. امروزه هیچکدام از این دو مجسمه وجود ندارند. تنها بخشی از معبد که سالم باقی مانده فضای داخلی آن می باشد.

ساعات بازدید

این معبد در روزهای سه شنبه تا یکشنبه هر هفته پذیرای بازدیدکنندگان می باشد. بازدیدکنندگان تنها از ساعت 8:30 صبح الی 3 بعدازظهر اجازه ورود به داخل ساختمان معبد را دارند.
 
نام: اروپا » یونان » آتن » معبد زئوس آسمانی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر آتن

موزه ملی باستان شناسی

موزه ملی باستان شناسی -National Archeological Museum- آتن که بزرگترین موزه باستان شناسی در تمام یونان محسوب می شود، به هنر یونان باستان اختصاص داده شده است. این موزه که تأسیس آن به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد، محل نگهداری آثار تاریخی، فرهنگی و هنری یونان می باشد.

معبد آکروپولیس-پارتِنون

معبد آکروپولیس- پارتنون -Acropolis - Parthenon- یکی از نمادهای تاریخی و معماری مشهور در یونان می باشد. در تمام طول سال جمعیت گردشگران در این مکان موج می زند. این معبد نمونه بسیار خوبی از سبک معماری دریک (سبک معماری قدیم یونان) به شمار می رود. در زمان برگزاری جشنواره در فاصله ماه های آوریل تا اکتبر در این معبد، نورپردازی ها و موسیقی های خاصی برای بازدیدکنندگان به نمایش در می آید.

آگورای باستانی

اثر تاریخی و زیبای بازار باستانی برای چندین قرن به عنوان بازار اصلی و شلوغ آتن محسوب می شده که در آن صنعتگران و تجار به داد و ستد می پرداختند. در همان زمان این بازار محلی برای جمع شدن روشنفکران و سیاستمداران نیز به شمار می رفته است.

صومعه دافنی

صومعه دافنی -Dafni Monastery- یک کلیسای معروف بیزانتینی (وابسته به روم شرقی) است که در منطقه آتیکا واقع در خارج شهر آتن قرار دارد. این صومعه که اکنون چندین سال است تحت عملیات مرمت و بازسازی قرار دارد، دید عمیقی از تاریخ یونان و یافته های هنرمندانه مربوط به آن دوران را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

معبد اِرِکتیون

معبد ارکتیون -Erechtheion- از جمله معابد باستانی یونان در شهر آتن است که بار تاریخی، معماری و اساطیری بسیار قابل توجهی دارد. طرح و معماری معبد ارکتیون کاملاً منحصربفرد بوده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

دماغه سونیون و معبد پوزیدون

دماغه سونیون و معبد پوزیدون -Cape Sounion and the Temple of Poseidon- از معروفترین جاذبه های گردشگری یونان محسوب می شوند. اما این مکان به لحاظ اسطوره شناسی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وقتی به این منطقه می رسید، مسحور زیبایی دماغه ای می شوید که شکوه و زیبایی طبیعی آن و سواحل اطرافش، نفس را در سینه هر بیننده ای حبس خواهد کرد.