درباره دماغه معبد پوزیدون

معبد پوزیدون که بر فراز این تپه سنگی بنا شده، در اصل بر روی محلی ساخته شده که پیش از آن معبدی در آنجا وجود داشته که از بین رفته است. ساخت این معبد به به سال 440 پیش از میلاد باز می گردد. معبد اولیه در سال 480 پیش از میلاد توسط ایرانی ها از بین رفته بوده است. براساس گفته های تأیید نشده سازنده این معبد، همان سازنده معبد هفایستوس واقع در بازار باستانی آتن بوده است. این معبد برای تکریم خدای دریاها، پوزیدون، ساخته شده بود. در نزدیکی معبد پوزیدون در دماغه سونیون، بقایای مکان مقدسی وجود دارد که به افتخار آتن بنا ساخته شده بوده است.

اطلاعات گردشگری

دماغه سونیون و معبد پوزیدون -Cape Sounion and the Temple of Poseidon- در آتن، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری یونان به شمار می روند. معبد پوزیدون که در دماغه سونیون واقع شده، زمانیکه از مسیر ساحلی به سمت جنوب شرقی آتیکا حرکت می کنید، قابل مشاهده است. با این حال، معبد پوزیدون تنها عامل شهرت دماغه سونیون در میان گردشگران نمی باشد. درست است که بقایای این معبد باستانی اسرارآمیز و مرموز به نظر می رسد اما سواحلی که در امتداد دماغه وجود دارند، نفس را در سینه حبس می کنند.
یکی از خاص ترین قسمت های دماغه، خلیج سارسونیک در امتداد آن است. این خلیج بواسطه منظره بی نظیر و فوق العاده ای که از غروب آفتاب به نمایش می گذارد، دوستداران بسیاری دارد. معروفترین سواحل این خلیج عبارتند از: ساحل وولیاگمِنی، گلیفادا و وارکیزا. اما این پایان ماجرا نیست. اگر آدم ماجراجویی باشید، غارهای بسیار زیادی در این خلیج وجود دارد که می توانید به بازدید از آنها بپردازید. دماغه سونیون و معبد پوزیدون بخوبی جنبه های تاریخی و هنری را بایکدیگر آمیخته اند.
برای رفتن به این مکان می توان بسادگی یک ماشین کرایه کرد یا از خدمات تورهای مخصوص بازدید از این منطقه که در معبد پوزیدون هم توقفی می کنند، استفاده نمود.
بدون شک موقعیت قرارگیری معبد که بر روی بخشی از لبه پرتگاهی که به صورت نیم دایره ای در کنار دریای اژه قرار گرفته را تحسین می کنید. بهترین زمان روز برای رفتن به این مکان، بعدازظهرها می باشد. دماغه سونیون که در فاصله 45 مایلی آتن قرار دارد، بهترین مکان برای سپری کردن بعدازظهر محسوب می شود.
از آنجاییکه در این مکان در تمام روزهای سال پذیرای بازدیدکنندگان می باشد، بنابراین هریک از روزهای هفته را می توان برای دیدن آن انتخاب نمود. از افراد بالغ برای ورود به معبد مبلغی در حدود پنج دلار و پنجاه سنت گرفته می شود. با این حال، افراد تا سن 18 سال و دانش آموزان و دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند بطور رایگان از این معبد دیدن کنند. اگر خودتان قصد رفتن به منطقه را داشته باشد، می توانید با استفاده از اتوبوس های بین شهری خود را از آتن به دماغه سونیون برسانید. هر یک ساعت یکبار اتوبوسی به این مقصد حرکت می کند. برای سوار شدن به اتوبوس باید به میدان اجیپتو بروید.

ساختمان معبد

معبد پوزیدون که امروزه به صورت ویرانه ای می باشد، 42 ستون دوریک در روزهای اوج خود داشته است. از این میان، تنها 16 ستون امروز باقی ماده است. همه معبد از جنس سنگ مرمر ساخته شده و روزگاری مجسمه عظیم الجثه پوزیدون زینت بخش سالن اصلی معبد بوده است.

ساعات بازدید

ساعات بازدید از این مکان تاریخی از 9:30 صبح الی 5 بعدازظهر می باشد.
 
نام: اروپا » یونان » آتن » دماغه سونیون و معبد پوزیدون
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر آتن

موزه ملی باستان شناسی

موزه ملی باستان شناسی -National Archeological Museum- آتن که بزرگترین موزه باستان شناسی در تمام یونان محسوب می شود، به هنر یونان باستان اختصاص داده شده است. این موزه که تأسیس آن به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد، محل نگهداری آثار تاریخی، فرهنگی و هنری یونان می باشد.

معبد آکروپولیس-پارتِنون

معبد آکروپولیس- پارتنون -Acropolis - Parthenon- یکی از نمادهای تاریخی و معماری مشهور در یونان می باشد. در تمام طول سال جمعیت گردشگران در این مکان موج می زند. این معبد نمونه بسیار خوبی از سبک معماری دریک (سبک معماری قدیم یونان) به شمار می رود. در زمان برگزاری جشنواره در فاصله ماه های آوریل تا اکتبر در این معبد، نورپردازی ها و موسیقی های خاصی برای بازدیدکنندگان به نمایش در می آید.

آگورای باستانی

اثر تاریخی و زیبای بازار باستانی برای چندین قرن به عنوان بازار اصلی و شلوغ آتن محسوب می شده که در آن صنعتگران و تجار به داد و ستد می پرداختند. در همان زمان این بازار محلی برای جمع شدن روشنفکران و سیاستمداران نیز به شمار می رفته است.

صومعه دافنی

صومعه دافنی -Dafni Monastery- یک کلیسای معروف بیزانتینی (وابسته به روم شرقی) است که در منطقه آتیکا واقع در خارج شهر آتن قرار دارد. این صومعه که اکنون چندین سال است تحت عملیات مرمت و بازسازی قرار دارد، دید عمیقی از تاریخ یونان و یافته های هنرمندانه مربوط به آن دوران را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند.

معبد اِرِکتیون

معبد ارکتیون -Erechtheion- از جمله معابد باستانی یونان در شهر آتن است که بار تاریخی، معماری و اساطیری بسیار قابل توجهی دارد. طرح و معماری معبد ارکتیون کاملاً منحصربفرد بوده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

معبد زئوس آسمانی

معبد زئوس آسمانی -Erechtheion- که وقف یکی از خدایان روم باستان به نام زئوس شده، بنایی بسیار زیباست که امروزه بیشتر قسمت های آن تخریب شده است. این معبد از جنس سنگ مرمر مرغوب ساخته شده است. معبد زئوس یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری آتن محسوب می شود.