درباره قلعه آلکازار

قلعه آلکازار -Alcázar- بالای تپه ای در شهر سویل ساخته شده است. این قلعه از اطراف به رودخانه های کلامورس و ارسما دید دارد. از بالای این قلعه منظره بسیار زیبای این رودخانه را می توان دید. این قلعه در قرن 14 میلادی با هدف تسلط به محیط اطراف و امکان دفاع از موقعیت خود  بنا شده است. دستور ساخت این قلعه را پادشاه ظالم آن زمان به نام پدرو اول داده است.
آلکازار سویل که با نام «آلکازارس ری‌یلز دو سیلوا» نیز شناخته می شود، یکی از قلعه های دیدنی و تاریخی است که به سبک معماری مسلمانان شمال آفریقا ساخته شده است. این قلعه در میان محلی های سویل با نام «رویال آلکازار آو سویل» نیز شناخته می شود.
قلعه آلکازار توسط المحدث ساخته شده است. نام اصلی این قلعه، «المووارک» است. طبقه بالای این قلعه هنوز هم در اختیار خانواده سلطنتی است و در مراسم خاصی در آن حضور به هم می رسانند.

آلکازار یکی از شاهکارهای معماری اندلس به شمار می رود. این قلعه نمونه بارز معماری Mudéjar در اسپانیاست و سالانه افراد بسیاری را از سراسر دنیا به شهر سویل در کشور اسپانیا می کشاند. نام «آلکازار» ریشه در زبان عربی دارد و از واژه «القصر» عربی به معنای «کاخ»گرفته شده است. در واقع باید آن را «اَلکزر» صدا کرد. ورودی این قلعه مملو از درخت های پرتقال است. بعد از آنها به سالن اصلی قصر یا قلعه می رسید. قسمت جنوبی این قصر بسیار ماهرانه ساخته شده است.

اطلاعات گردشگری

قصر یا قلعه آلکازار در همه روزهای هفته به غیر از دوشنبه ها باز است. در زمستان، آلکازار در همه روزهای هفته از ساعت 9:30 صبح تا 5 بعد از ظهر و در روزهای یکشنبه و دیگر تعطیلات رسمی از 9:30 تا 1:30 باز است. در تابستان ها نیز از ساعت 9:30 تا 7 هر روز و در تطیلات آخر هفته و رسمی از 9:30 تا 5 بعدازظهر باز است.

بخش های اصلی آلکازار

قصر یا قلعه آلکازار بخش های متفاوتی دارد. این بخش ها را به طور مجزا در پایین توضیح داده ایم.
«پاسیو د لا دونسلاس» - به معنای «حیاط میدنس»در کنار سالن بزرگ ساختمان قرار دارد. ساخت این پاسیو در سال 1540 میلادی شروع و در سال 1572 میلادی پایان یافته است. در مرکز این پاسیو یک استخر مستطیلی دراز وجود دارد و دو طرف این استخر را نیز باغچه های کوچکی تشکیل دادهاند. سال هاست که این حیاط، با سنگ های مرمر فرش شده است و فواره ای نیز در وسط آن قرار دارد. در طبقه پایین این پاسیو کتیبه هایی از پادشاه پیتر اول که با لقب امپراطور یا سلطان نیز شناخته می شوند، وجود دارد. در بالای آن نیز اتاقی است که توسط «لوئیز د وگا» طراحی و به دستور چارلز پنجم ساخته شده است. طبقه بالا به سبک معماری دوره رنسانس ایتالیا و گچکاری های mudéjar  ساخته شده است.
«لوس بانوس د دونا ماریا د پادیلا» - که با نام «حمام بانو ماریا د پادیلا» نیز شناخته می شود، یک مخزن آب باران است که در زیر «پاسیو دل کروسرو» قرار دارد. این مخزن آب باران بعد از بانو «ماریا د پادیلا» که نماد پاکیزگی و خلوص در سویل به شمار می رود، نامگذاری شده است.
«لا کاسا د کانتراتاسیون» - به معنای «خانه تجارت» در لا مونتریا واقع شده است. این بنا در سال 1503 میلادی توسط پادشاهان کاتولیک به منظور کنترل وضعیت تجارت با دنیای جدید (آمریکا) تسخیر شد. «کاسا» در واقع کلیسایی کوچک است که در آن نشست های تاریخی کلمبوس، ایزابل و فردیناند صورت پذیرفته است.  داخل این کلیسای کوچک، یک تابلوی نقاشی وجود دارد که به کشف قاره آمریکا اشاره دارد.
از دیگر قسمت های دیدنی آلکازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • اتاق های خواب پادشاهان مسلمانان
  • پاسیو د لا مونتریا
  • حیاط عروسک ها
  • دروازه شیر
  • تالار سفیران

تاریخچه

قدمت بنای ساختمان قلعه آلکازار به قرن 14 میلادی بر می گردد. این قلعه در طول تاریخ تحت سلطه و حکومت مسلمانان و مسیحی ها بوده است. ساختار و نمای این قلعه همچنان نمادی برای معماری مسلمان های شمال آفریقاست که در قرن های اولیه در اسپانیا حکومت می کردند. قلعه آلکازار سویل در قرن 14 میلادی به دستور پادشاه وقت، پدرو اول، ساخته شده است. البته ایده و آغاز ساخت این ساختمان به قرن 10 میلادی باز می گردد. در آن زمان، المحدث در نظر داشت تا زمینه پادشاهی خود را گسترش دهد به همین دلیل دستور ساخت این قلعه را صادر کرد.  البته این بنا بارها در طول تاریخ، توسط پادشاهان مختلف تسخیر شده است اما دست آخر به دست پدروی آول افتاده است. پدروی اول نیز دستور بازسازی این قلعه را داده و آن را به قصر زیبای خود تبدیل کرده است.
در حال حاضر نیز، خانواده سلطنتی اسپانیا در مراسم خاص در طبقه بالای این قلعه سکونت دارند.
 
نام: اروپا » اسپانیا » سویل » قلعه آلکازار
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر سویل

پلازا اسپانیا

میدان اسپانیا -Plaza De España- در سویل یکی از معروف ترین میدان ها و بناهای کشور اسپانیاست. قدمت این میدان و بنای آن به سال 1929 میلادی بر می گردد. این میدان زیبا و بنای فوق العاده زیبای اطراف آن در سال 1929 میلادی، به طور اختصاصی برای برپایی نمایشگاهی در آن سال طراحی و ساخته شده است. امروزه این ساختمان ها، به عنوان ادارات دولتی مورد استفاده قرار می گیرند. پلازا به پارک زیبای «ماریا لوئیزا» چسبیده است. این مساله باعث زیباتر دیده شدن این میدان شده است.

برج طلایی

برج طلایی -Torre De Oro-، یکی از قلعه های تاریخی به جا مانده از قرن 13 میلادی است. این قلعه برج مانند به این دلیل «برج طلایی» نامیده می شود که گویا بالای آن با طلا آراسته شده است. این برج در حال حاضر موزه دریایی است و گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند.