درباره پلازا اسپانیا

پلازا در زبان اسپانیایی به معنای میدان یا هرگونه فضای باز شهری است. به همین دلیل، پلازا د اسپانیا -Plaza De España- به معنای میدان اسپانیاست. این میدان که فضایی باز و چند ساختمان به هم چسبیده را شامل می شود، یکی از معروف ترین بناهای باستانی کشور اسپانیا در شهر سویل است. پلازا اسپانیا در سال 1929 میلادی به طور اختصاصی برای برپایی یک نمایشگاه ساخته شده است و در حال حاضر به عنوان دفاتر دولتی از آن استفاده می شود. این میدان در پارک  «ماریا لوئیزا» قرار دارد و از آنجا که قدیمی و کهنسال است، به تعمیر و نوسازی نیاز دارد.
پلازا اسپانیا در پارک «ماریا لوئیزا» در شهر سویل قرار دارد. این پارک یکی از جاذبه های اصلی کشور اسپانیاست و باید حتما از آن دیدن کرد. از کلیسای جامع سویل تا پارک «ماریا لوئیزا» فقط 10 دقیقه پیاده راه است. پلازا اسپانیا، زیباترین میدان و فضایی است که از سال 1929 میلادی در این شهر و در این پارک قرار دارد. همان طور که گفتیم، ساختمان این فضا برای برپایی نمایشگاهی که در آن سال برپا شده بود، ساخته شده است.
در حال حاضر، پلازا به دفتر کار دولتی های تبدیل شده است. «پلازا د اسپانیا» از جمله بناهای معماری و قدیمی بسیار زیباست و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا از این بازدید می کنند. ساختمان شهرداری و نماینده استان ها در این میدان واقع شده اند. بخشی از آن نیز به موزه تبدیل شده است و می توان در آن انواع مصنوعات دست ساز رومی ها و موزاییک های ایتالیکا را مشاهده کرد.
قرار داشتن این میدان و ساختمان های بسیار زیبایش در پارک «ماریا لوئیزا» یکی از شاهکارهای معماری شهری به شمار می رود.

اطلاعات گردشگری

در طول روزهای هفته، صف های طولانی مردم را در بیرون ساختمان های میدان اسپانیا در پارک «ماریا لوئیزا» می توان دید. این ساختمان در سال 1929 میلادی برای نمایشگاه ساخته شده است و در حال حاضر، جزو دفاتر دولتی کشور اسپانیا به شمار می رود. مردم برای انجام کارهای دولتی و اداری خود به این پارک و ساختمان های زیبا می روند. دفاتر مهاجرت نیز در این ساختمان ها قرار دارند. اما در روزهای تعطیل و آخر هفته ها، این پارک ها و ساختمان ها مملو از بازدیدکننده های مشتاقی است که به اسپانیا مسافرت کرده اند تا از نزدیک شاهد زیبایی معماری این بنا باشند.
البته بهترین زمان برای بازدید از این فضا، صبح های خیلی زود یا چندین دقیقه قبل از بسته شدن ساختمان هاست. پلازا در ساعت 10 شب بسته می شود. در این ساعت می توانید به خوبی همه اطراف میدان را بازدید کنید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

تاریخچه

سویل، میزبان یکی از زیباترین نمایشگاه های اسپانیا بوده است. این نمایشگاه اسپانیایی – آمریکایی در سال 1929 میلادی در پارک  «ماریا لوئیزا» برپا شده بود. طراح و معمار این پارک فردی به نام «ژان کلاد نیکولاس فورستیر» است. برای برپایی این جشنواره و نمایشگاه خاص، همه بخش جنوبی شهر سویل و بلوارها آن با انواع گل ها و گیاهان تزئین شده بود. در کنار این زیباسازی ها، پارک ها و فضاهای سبز زیبایی نیز طراحی و ساخته شده بودند. در مرکز این همه زیباسازی ها، پارک «ماریا لوئیزا» قرار داشت که همچنان نیز یکی از زیباترین پارک های شهر سویل به شمار می رود.
این پارک به سبک معماری مسلمانان شمال آفریقا طراحی شده است و با انواع درخت های پرتقال، نخل، استخر، غرفه های زیبا و نیمکت های طراحی شده زیبا پوشیده شده است. در این پارک انواع گل ها و گیاهان زیبا کاشته شده اند که به زیبایی آن کمک شایانی می کنند. در یکی از گوشه های این پارک، فضای میدان مانندی وجود دارد.
در اطراف این فضا، ساختمان های زیبایی با معماری فوق العاده ساخته شده اند. این ساختمان ها در آن زمان غرفه های نمایشگاه به شمار می رفتند و امروزه به عنوان دفاتر دولتی از آنها استفاده می شود. طراح این ساختمان، فردی به نام «آنیبال گنزالس» است.
«پلازا د اسپانیا»، مهم ترین ساختمان این پارک به شمار می رفت. در سال 1929 میلادی، این ساختمان برای نمایش صنعت فناوری کشور اسپانیا ساخته شده بود. آنیبال گنزالس - طراح و معمار – Neo-Mudéjar و mock Mudejar را با هم ترکیب کرده است و این ساختمان زیبا را طراحی کرده است. نمای ساختمان به شکل نیم دایره و ترکیبی از چندین ساختمان و غرفه به هم چسبیده است. این ساختمان ها با پل های بسیار زیبا با هم در ارتباط هستند. نرده های نگهدارنده این پل ها بسیار زیبا رنگ آمیزی و طراحی شده است.
در مرکز این میدان، فواره بزرگی ساخته شده که زیبایی این ساختمان ها را دوچندان کرده است.
 
نام: اروپا » اسپانیا » سویل » پلازا اسپانیا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر سویل

قلعه آلکازار

قلعه آلکازار -Alcázar- در شهر سویل قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود. این قلعه بر اساس معماری مسلمانان شمال آفریقا و مودِجارها طراحی شده است. این قلعه به دستور پادشاه پدرو اول که یکی از پادشاهان قرن 14 میلادی است، ساخته شده است. بخش های مختلف این قلعه را انواع اتاق های عیش و نوش، باغ، استخر، حوضچه و حیاط تشکیل داده اند.

برج طلایی

برج طلایی -Torre De Oro-، یکی از قلعه های تاریخی به جا مانده از قرن 13 میلادی است. این قلعه برج مانند به این دلیل «برج طلایی» نامیده می شود که گویا بالای آن با طلا آراسته شده است. این برج در حال حاضر موزه دریایی است و گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند.