درباره برج طلایی سویل

برج طلایی -Torre De Oro-، میان اسپانیایی ها با نام های «تورِ د اورو» و «تورِ دل اورو» شناخته می شود. بسیاری از مردم بر این اعتقادهستند که دلیل نامگذاری «برج طلایی» به این دلیل است که قسمت بالای این قلعه با طلا تزئین شده است. البته برخی از مردم نیز می گویند نام این برج بر این داستان استوار است که در زمان های قدیم، گنجینه ها و طلاهای سرزمین نوپا - آمریکا- توسط کشتی ها به این قلعه حمل و آورده می شدند. «تورِ د اورو» در نزدیکی کلیسای جامع، برج گیرالدا و میدان گاوبازی مائسرانزا قرار دارد.
برج طلایی، پایه ای دوزاده ضلعی دارد و بر اساس آن ساخته شده . بالا آمده است. این برج سه طبقه دارد.  در بالای این سه طبقه، طبقه ای به شکل مستطیل قرار دارد. بالاترین طبقه این برج در سال 1760 میلادی ساخته شده است. طبقه دوم برج طلایی سویل، شش ضلعی است و از آجر ساخته شده است. این طبقه به بخش های مستطیلی شکل تقسیم شده است که با قوس ها و   خطوط منحنی مشخص و لوزی شکل مزین شده اند.
برج طلایی سویل، خواهری نیز به نام «لا تورِ د لاپلاتا» نیز دارد که بیشتر مردم آن را نمی شناسند. این برج نیز به شکل هشت ضلعی ساخته شده است.

اطلاعات گردشگری

برج طلایی در همه روزهای هفته به غیر از دوشنبه برای بازدید عموم باز است. در روزهای سه شنبه، ورود به این برج رایگان است. از سه شنبه تا جمعه، از ساعت 10 تا 2 بعداظهر باز است. روزهای شنبه و یکشنبه نیز از ساعت 11 تا 2 بعدازظهر باز است.

تاریخچه

برج طلایی به عنوان برج مراقبت نظامی در زمان به اتمام رسیدن دوران حکومت پادشاه تایفا ساخته شده است. دلیل اصلی ساخت این برج توسط مسلمانان و بربرها، کنترل دسترسی به شهر سویل از طریق رودخانه «گادالکوئیور» بوده است. این برج یکی از دو منطقه ای بوده است که در آن زمان راه ورود بیگانگان به سویل را می بسته و در واقع حکم کنترل کننده رفت و آمدها از طرف رودخانه را به عهده داشته است. لنگر دوم در زمین لرزه ای که در سال 1755 میلادی سویل را لرزاند، از بین رفته است. اما برج طلایی از این بلای طبیعی جان سالم به در برده است.
این برج در قرن 16 میلادی به تدریج در حال تخریب و از بین رفتن بود. بعدها نیز در زلزله سال 1755 میلادی نیز به طرز بدی آسیب دید. در سال 1760 میلادی، طبقه جدیدی به برج اضافه شد و  تعمیرات و نوسازی روی آن صورت گرفتند. در سال های میانی، این برج فقط یک استفاده واحد نداشت و از آن به عنوان زندان نیز استفاده می شد. در ضمن اینکه از آن برای نگهداری گنجینه هایی که توسط ناوگان هند در طول سال ها به آنجا آورده می شد، استفاده می شد. برج طلایی سویل همچنین به عنوان کلیسای کوچک و بازار باروت به صورت های مختلف در قرن 14 میلادی استفاده می شد.
بر اساس نوشته های تاریخی، برج طلایی سویل در طول دو قرن گذشته هدف تهدیدات بسیاری بوده است. به خصوص زمانیکه که جاده کنار آن نیاز به گسترده تر شدن داشت. اما این پروژه با مخالفت شدید مردم محلی مواجه شد در نتیجه به مرحله اجرا در نیامد. در سال 1868 میلادی نیز این برج برای فروش به حراج گذاشته شد اما باز با مخالفت شدید مردم این شهر، همچنان در جای خود قرار دارد. در حال حاضر، «تورِ د اورو» به موزه نیروی دریایی تبدیل شده است. در این موزه انواع ابزار، حکاکی های زیبا، نامه های قدیمی و مدل های مختلف نگهداری می شوند.
 
نام: اروپا » اسپانیا » سویل » برج طلایی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر سویل

قلعه آلکازار

قلعه آلکازار -Alcázar- در شهر سویل قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود. این قلعه بر اساس معماری مسلمانان شمال آفریقا و مودِجارها طراحی شده است. این قلعه به دستور پادشاه پدرو اول که یکی از پادشاهان قرن 14 میلادی است، ساخته شده است. بخش های مختلف این قلعه را انواع اتاق های عیش و نوش، باغ، استخر، حوضچه و حیاط تشکیل داده اند.

پلازا اسپانیا

میدان اسپانیا -Plaza De España- در سویل یکی از معروف ترین میدان ها و بناهای کشور اسپانیاست. قدمت این میدان و بنای آن به سال 1929 میلادی بر می گردد. این میدان زیبا و بنای فوق العاده زیبای اطراف آن در سال 1929 میلادی، به طور اختصاصی برای برپایی نمایشگاهی در آن سال طراحی و ساخته شده است. امروزه این ساختمان ها، به عنوان ادارات دولتی مورد استفاده قرار می گیرند. پلازا به پارک زیبای «ماریا لوئیزا» چسبیده است. این مساله باعث زیباتر دیده شدن این میدان شده است.