درباره کبوترخانه ها

کبوترخانه ها سازه های دژ مانند معروفی هستند که جزیره تینوس دیده می شوند. این کبوترخانه ها اغلب دو طبقه هستند. کبوترخانه ها را معمولاً در زاویه خاصی در جهت مسیر باد می سازند تا نشست و برخاست کبوتران را تسهیل کند. جنس این سازه ها اغلب از سنگ است. طبقه اول کبوترخانه محل نگهداری وسایل و اسباب لازم برای کبوتران است. این سازه ها به شیوه ای زیبا و بر اساس طرح های هندسی تزئین شده اند. طرح های هندسی ای که در کبوترخانه های تینوس دیده می شود اغلب شامل طرح های مثلثی و لوزی شکل است. همچنین طرح ها و نقوش غیر هندسی نظیر درخت سرو و اشکال مختلف خورشید نیز بر روی دیواره های کبوترخانه ها دیده می شود. عقیده بر این است که این طرح های استادانه و دقیق در جلب کبوتران مؤثرند. بنابراین سال هاست که این کبوترخانه ها به عنوان مأمن و پناهگاهی برای کبوتران مورد استفاده قرار می گیرند. عمدتاً در قسمت مرکزی و شرقی جزیره تینوس می توان کبوترخانه ها را مشاهده کرد. کبوترخانه هایی که در سایر قسمت های یونان دیده می شود شامل تنها جعبه هایی از جنس چوب است که بر فراز ستون ها یا دیرک هایی گذاشته شده اند. به همین دلیل کبوترخانه های تینوس سازه هایی منحصربفرد محسوب می شوند. آشیانه کبوتران معمولاً در یک یا گاهی اوقات در دو ردیف در دیواره کبوترخانه ها ساخته شده اند. این آشیانه ها به شکل سوراخ های مربعی شکل می باشند.

اطلاعات گردشگری

کبوترخانه ها بناهای زیبایی هستند که به منظور جلب کبوترها ساخته شده اند. کبوترخانه ها از جمله جاذبه های گردشگری جزیره تینوس محسوب می شوند. دیدن جزیره تینوس به گردشگرانی که در یونان به سر می برند، اکیداً توصیه می شود. این جزیره فاقد فرودگاه می باشد. نزدیکترین فرودگاه به این جزیره، فرودگاه جزیره میکونوس است که 4 کیلومتر از شهر اصلی میکونوس فاصله دارد. برای رفتن از میکونوس به تینوس می توان از فری یا قایق های باله دار استفاده کرد. جزیره تینوس به خوبی توسط فری به سایر قسمت های یونان متصل است. برای مثال توسط فری از تینوس می توان به رافینا، پیرئوس، آندروس، سیروس، ناکوس، پاروس، سانتورینی، آیوس، ساموس، کرت و ایکاریا رفت. این امر دسترسی به جزیره تینوس را آسان می سازد. درون جزیره نیز سیستم اتوبوسرانی بسیار منظم و گسترده ای وجود دارد. همچنین برای گشت و گذار در جزیره می توان از تاکسی، موتورسیکلت یا خودرو نیز استفاده نمود. وجود این امکانات سفر شما را تسهیل کرده و شما را قادر می سازد که بدون هیچگونه دردسری از کبوترخانه های جزیره بازدید کنید.

تاریخچه کبوترخانه ها

کبوترخانه های جزیره تینوس در قرن هجدهم میلادی ساخته شده اند. حاکمان ونیزی تصمیم گرفتند در این جزیره اقدام به پرورش کبوتر کنند. دلیل این امر آن بود که آنها از طعم و مزه گوشت کبوتر بسیار خوششان آمده بود و بنابراین نیاز به گوشت بیشتری داشتند. همچنین آنها به این نتیجه رسیده بودند که فضولات کبوتران بهترین کود آلی محسوب می شود. به همین دلیل جزیره تینوس به سرزمین باروری شهرت یافته بود. در سال 1701 میلادی سیاحی به نام پیتون دو تورن فورت، جزیره تینوس را به عنوان بهترین جزیره دریای اژه از نظر پرورش کبوتر تشخیص داد. در نتیجه ونیزی ها اقدام به برنامه ریزی سیستماتیک و دقیق برای پرورش کبوتر کردند. این طرح ها به کمک بهترین هنرمندان و صنعتگران آنها به اجرا درآمد. سپس آنها اقدام به ساخت این سازه های زیبا برای جلب کبوتران و پرورش آنها کردند. تنها ونیزی ها حق پرورش کبوتر در جزیره تینوس را داشتند. بعدها زمانیکه آنها این جزیره را ترک کردند، مردم محلی کار پرورش کبوتر را ادامه دادند. این کار هنوز هم در سطح جزیره رواج دارد.
 
نام: اروپا » یونان » میکونوس » کبوترخانه
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر میکونوس

موزه باستان شناسی

در موزه باستان شناسی -Archeological Museum- آثار زیبایی از دوران ماقبل تاریخ و باستانی یونان به چشم می خورد. این موزه بواسطه معماری بی نظیرش و نیز مجموعه های موجود در آن، از شهرت بسیاری برخوردار است.

سواحل جزیره میکونوس

پیسارو و پلاتیس گیالوس از جمله سواحل زیبای جزیره میکونوس به شمار می روند. شن های طلایی ساحل و آب های کریستالی اطراف آن، این سواحل را به شگفت انگیز مکان های دیدنی میکونوس، تبدیل کرده است.

کلیسای لیدی پاراپورتیانی

کلیسای لیدی پاراپورتیانی -Lady Paraportiani-، کلیسایی معروف در یونان است. این کلیسا یکی از پربیننده ترین مکان های گردشگری در جزیره میکونوس است که ظاهری منحصربفرد و ساختمانی سفیدکاری شده دارد.

ونیز کوچک

ونیز کوچک -Little Venice- را می توان به عنوان خلاصه ای از معماری زیبای یونانی درنظر گرفت. گردشگران معمولاً شیفته این این مکان که دارای آب و هوایی بی نظیر و مناظری زیباست، می شوند.

پلیکان پطروس

پلیکان پطروس -Petros The Pelican- یکی از دوست داشتنی ترین و تحسین برانگیزترین موجودات جزیره میکونوس است. این پرنده موجود خوش یمنی برای جزیره محسوب می شود. اکنون پلیکان به سنت میکونوس تبدیل شده که برای همیشه نیز ادامه خواهد یافت.

آسیاب های بادی میکونوس

آسیاب های بادی -Windmills- از جمله ابداعات باشکوه و شگفت انگیز ساکنین میکونوس محسوب می شوند. قرن هاست که این آسیاب های بادی در جزیره وجود دارند.