درباره آسیاب های بادی

آسیاب های بادی -Windmills-  بخش جداناپذیری از چشم انداز جزیره میکونوس هستند. این آسیاب ها بسیار بزرگ بوده و از فواصل دور نیز قابل مشاهده اند. سازه این آسیاب ها چنان باشکوه و عظیم است که هرکس حتی از فاصله دور نیز آنها را تشخیص می دهد. آسیاب های بادی عمدتاً در اطراف منطقه هورا (کورا) وجود دارند. تعدادی آسیاب بادی نیز در اطراف آلوکانترا دیده می شوند. این آسیاب ها ساختار کاملاً متمایز و منحصربفردی دارند. نمای این آسیاب ها همگی سفیدکاری شده، است. سقف آسیاب ها، حالت نوک تیز داشته و از جنس چوب ساخته شده است. این آسیاب ها با آمدن فن آوری های جدید، دیگر عملاً کاربردی ندارند. با این حال به عنوان میراث فرهنگی میکونوس حفظ و نگهداری شده اند. برخی از آنها بازسازی و به موزه تبدیل شده اند. از جمله این موزه ها، می توان به موزه معروف بونیس اشاره کرد. از آسیاب های بادی که در هورا وجود دارند برای آسیاب کردن محصولات زراعی ساکنین جزیره استفاده می شده است. در همان زمان از آسیاب های بادی ای که در قسمت های پایین تر وجود داشته برای آسیاب کردن محصولاتی که از سایر نقاط یونان به جزیره آورده می شدند، استفاده می شده است. از میان ده آسیاب بادی ای که در پایین دست جزیره وجود داشته، اکنون تنها هفت آسیاب برجای مانده است.

اطلاعات گردشگری

این یک واقعیت است که سفر به یونان بدون دیدن آسیاب های بادی معروف میکونوس سفر کاملی نخواهد بود. رفتن به جزیره میکونوس براحتی توسط هواپیما یا فری امکانپذیر است. فرودگاه میکونوس در فاصله 4 کیلومتری شهر قرار دارد. همچنین سرویس های فری متعددی از جزیره به مقصد شهرهای مختلف یونان از جمله آندروس، آتن، ناکسوس، لاس، سیروس، پاروس، رافینا، تینوس و بسیاری از مقاصد دیگر وجود دارد. اگر با فری سفر می کنید، دیدن منظره آسیاب های بادی میکونوس را از دریا از دست ندهید. این آسیاب ها از هر زاویه ای که دیده شوند، جذاب و منحصربفرد هستند اما منظره آنها از دریا بسیار شگفت آور است.

تاریخچه آسیاب های بادی

در زمان های قدیم، میکونوس به عنوان بخش های مهم مسیر داد و ستد کالاها محسوب می شده است. موقعیت جزیره بگونه ای بوده که بر سر راه اصلی تجارت و داد و ستد کالاها قرار داشته است. مردم این جزیره فعالیت زیادی در زمینه حمل و نقل دریایی داشته اند. در این حالت حمل و نقل کالاها بویژه محصولات زراعی، نیازمند تولید دانه های متراکم شده و تصفیه شده بوده است. در همین ایام بود که مردم متوجه شدند از بادهای سنگینی که بر فراز جزیره میکونویس می وزند می توان برای این منظور استفاده کرد و بنابراین به فکر ساخت آسیاب های بادی افتادند. بنابراین آسیاب های عمدتاً در نزدیکی بندرگاه ساخته شدند تا حمل و نقل بارها و محصولات به سرعت و سادگی میسر باشد. آسیاب ها اکثراً در قسمت غربی شهر ساخته شدند. بعدها با بروز تحولات ناشی از صنعتی شدن، آسیاب های بادی اهمیت خود را از دست داده و در نتیجه از تعداد آنها نیز کاسته شد. در مجموع بیش از بیست آسیاب بادی در این جزیره ساخته شده بود. این آسیاب ها به کمک نیروی بادهایی کار می کردند که معمولاً 200 تا 300 روز در سال در این جزیره می وزیدند. از طرفی اجازه ساخت هیچ بنایی در نزدیکی این آسیاب ها داده نمی شد چراکه فشار ناموزون ایجاد شده بر روی پره های آسیاب در این حالت می توانست به تخریب کل مکانیسم چرخنده آسیاب منجر شود. این آسیاب ها سود و منفعت بسیاری برای ساکنین جزیره به همراه داشتند چراکه به خرد کردن و آسیاب کردن محصولات زراعی کمک می کردند. آسیاب های بادی میکونوس برای سایر شهرها نیز مفید بودند چراکه تعدادی از آنها برای آسیاب کردن محصولات وارد شده از خارج جزیره، اختصاص داده شده بودند.
 
نام: اروپا » یونان » میکونوس » آسیاب های بادی میکونوس
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر میکونوس

موزه باستان شناسی

در موزه باستان شناسی -Archeological Museum- آثار زیبایی از دوران ماقبل تاریخ و باستانی یونان به چشم می خورد. این موزه بواسطه معماری بی نظیرش و نیز مجموعه های موجود در آن، از شهرت بسیاری برخوردار است.

سواحل جزیره میکونوس

پیسارو و پلاتیس گیالوس از جمله سواحل زیبای جزیره میکونوس به شمار می روند. شن های طلایی ساحل و آب های کریستالی اطراف آن، این سواحل را به شگفت انگیز مکان های دیدنی میکونوس، تبدیل کرده است.

کبوترخانه

کبوترخانه ها از مهمترین آثار برجای مانده از دوران حکومت جمهوری ونیز در جزیره تینوس به شمار می روند. حتی هنوز هم با گذشت قرن ها، مردم تینوس از این کبوترخانه ها برای پرورش و نگهداری کبوتر استفاده می کنند. طراحی این سازه ها کاملاً غیرقابل مقایسه و نامنطبق است.

کلیسای لیدی پاراپورتیانی

کلیسای لیدی پاراپورتیانی -Lady Paraportiani-، کلیسایی معروف در یونان است. این کلیسا یکی از پربیننده ترین مکان های گردشگری در جزیره میکونوس است که ظاهری منحصربفرد و ساختمانی سفیدکاری شده دارد.

ونیز کوچک

ونیز کوچک -Little Venice- را می توان به عنوان خلاصه ای از معماری زیبای یونانی درنظر گرفت. گردشگران معمولاً شیفته این این مکان که دارای آب و هوایی بی نظیر و مناظری زیباست، می شوند.

پلیکان پطروس

پلیکان پطروس -Petros The Pelican- یکی از دوست داشتنی ترین و تحسین برانگیزترین موجودات جزیره میکونوس است. این پرنده موجود خوش یمنی برای جزیره محسوب می شود. اکنون پلیکان به سنت میکونوس تبدیل شده که برای همیشه نیز ادامه خواهد یافت.