درباره مجتمع «شهر علوم و هنر»

شهر والنسیا یکی از شهرهای زیبای کشور اسپانیاست. این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که بخش اعظم آن را بناهای تاریخی و معماری تشکیل می دهند. اما یکی از خیره کننده ترین بناهای معماری این شهر متعلق به شهر علوم و هنر است. شهر علوم و هنر، یک مجتمع فرهنگی بزرگ با معماری مدرن و خیره کننده است. سالانه افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان از این مجتمع دیدن می کنند. ساخت این بنای معماری زیبا در تاریخ 9 اکتبر سال 2005 میلادی تکمیل شده است.
شهرک زیبایی که کالاتراوا طراحی کرده است، شهر والنسیا را به یکی از مقاصد مهم گردشگری اسپانیا تبدیل کرده است.
مجتمع «شهر علوم و هنر»، از تعدای ساختمان های در هم با معماری پیچیده و مدرن تشکیل شده است. بخش های مختلف این مجتمع به سالن های نمایش، تئاتر، اپرا و موسیقی اختصاص دارد. از جمله آنها می توان به سینمای IMAX اشاره کرد. این سینما ویژگی های تصویری و صوتی فوق العاده ای دارد. شهر علوم و هنر حدود 70 متر ارتفاع دارد. برج های بلند و زیبای والنسیا نیز بخش های دیگر این مجتمع فوق العاده جذاب و در عین حال عجیب هستند. این برج ها در سه ارتفاع 308، 266 و 220 متر ساخته شده اند.
این شهرک در مساحتی حدود 350 هزار متر مربع و توسط سانتياگو کالاتراوا طراحی شده است. شهر علوم و هنر در رودخانه خشک شده توریا ساخته شده است. این رودخانه در سال 1957 میلادی در جریان یک طغیان مهیب خشک شده است.
«شهر علوم و هنر» والنسیا از 4 ساختمان مجزا تشکیل شده است. ساختمان افلاک نما که شامل سالن نجوم و ستاره شناسی است، سالن تئاتر IMAX و ایزریوم است از جمله آنهاست. موزه علوم نیز یکی دیگر ساختمان های این مجتمع است. موزه علوم شهر علوم و هنر والنسیا نیز یکی از موزه هایی است که بازدیدکننده ها می توانند به اقلام موجود در آنجا دست بزنند. «پائولو د لِ آرت رینا سوفیا» نیز سالن اپرای والنسیا و پارک بزرگ آبی «اقیانوس شناسی» نیز از دیگر بخش های این مجتمع هستند.

درباره سالن اپرا «پائولو د لِ آرت رینا سوفیا»

«پائولو د لِ آرت رینا سوفیا»، بزرگ ترین و زیباترین سالن اپرای شهر والنسیاست. این سالن اپرا نه فقط در اسپانیا بلکه در همه دنیا نیز بعد از سالن اپرای سیدنی، بزرگ ترین سالن اپرای دنیا به شمار می رود. این سالن توسط سانتیاگو کالاتراوا طراحی و ساخته شده و فضایی حدود 55 هزار مترمربع را اشغال کرده است. سالن اپرای «پائولو د لِ آرت رینا سوفیا»، به منظور اجرای هنرهای نمایشی طراحی شده است. یعنی علاوه بر اپرا، موسیقی، رقص و تئاتر نیز در آن اجرا می شود.
این سالن یکهزار و 800 صندلی و ظرفیت 4هزار نفر در سه سالن مجزا را دارد. معماری سالن هنر رینا سوفیا واقعا خیره کننده و زیباست. اندازه و مساحت این سالن نیز به اندازه معماری آن شگفت آور است. امکانات فوق العاده ای که در این سالن اپرا وجود دارند، آن به یکی از بهترین سالن هنرهای نمایشی در جهان تبدیل کرده است.
کیفیت برنامه ریزی در این سالن عالیست. سالن اپرای رینا سوفیا در والنسیا از نظر زیبایی، امکانات و معماری در ردیف سالن های بزرگ و معروف جهان در سیدنی، میلان، وین و لندن قرار دارد.
«پائولو د لِ آرت رینا سوفیا»، بیش از 70 متر ارتفاع دارد. این خانه اپرا به 4 سالن مجزا تقسیم می شود. همه الن ها با مدرن ترین و بهترین امکانات و فناوری ها تجهیز شده و برای اپرا، نمایش های موزیکال و تئاتر مناسب هستند. سالن اصلی خانه اپرا در مرکز و قلب این بنا قرار دارد.  همان طور که اشاره کردیم، سالن اصلی ظرفیت یکهزار و 800 نفر تماشاگر را دارد و به طور اختصاصی برای نمایش اپرا، رقص های باله کلاسیک، اجرا گروه موسیقی ارکستر سمفونیک، رقص های معاصر و اجرای تئاتر طراحی شده است.

درباره موزه علوم شهر علوم و هنر

موزه علم پرنس فیلیپ در شهرک فوق العاده جذاب علوم و هنر شهر والنسیا به شکل اسکلت نهنگ ساخته شده است. جذابیت این موزه در این است که بازدیدکننده ها می توانند همه وسایل و اقلام موجود در آن را با دست لمس کنند. کمتر موزه ای در دنیا پیدا می شود که  چنین اجازه ای به بازدیدکننده ها بدهد.
این ساختمان جذاب از دیوارهای شیشه ای و سکوهای معلق ساخته شده است. در موزه علم پرنس فیلیپ، همچنین مکانی برای کودکان 4 تا 7 ساله وجود دارد. آنها می توانند در یک ماشین جوجه کشی بزرگ، مراحل از تخم درآمدن یک جوجه را تماشا کنند. همچنین صفحه نمایش بزرگی نیز وجود دارد که می توانند کارتون تماشا کنند.
موزه علم که شبیه اسکلت نهنگ است فضایی حدود 41 هزار مترمربع را به خود اختصاص داده است.

درباره نجوم و ستاره شناسی شهرک علوم و هنر والنسیا

در ساختمان افلاک نمای شهر علوم و هنر والنسیا نیز ساختمان ها و سالن های زیبایی همچون سالن نجوم و ستاره شناسی، سینما IMAX و لِیزریوم دارد. سینمای IMAX نمایشگری به بزرگی بیش ار 900 متر مربع دارد. این ساختمان به شکل چشم انسان طراحی و ساخته شده و منعکس کننده نمای دریاچه است. این چشم می تواند باز و بسته نیز بشود. این ساختمان نیز زاییده افکار جالب سانتیاگو کالاتراوا است.

درباره پارک اقیانوس شناسی شهرک علوم و هنر والنسیا

پارک اقیانوس شناسی، بزرگ ترین  مرکز دریانوردی در سراسر اروپاست. این ساختمان در واقع یک آکواریوم بزرگ است که در آن بیش از 45 هزار نمونه از 500 گونه مختلف جانوران دریایی نگهداری می شوند. از جمله این جانوران می توان به نهنگ بلوگا، کوسه ماهی، پنگوئن، شیر دریایی، دلفین، لاک پشت های دریایی، خرچنگ عنکبوتی و ... اشاره کرد. پارک آبی اقیانوس شناسی، 9 برج در دو طبقه در زیرآب دارد. رفتن به زیر آب از میان پله های مارپیچ شیشه ای و تونل ها، احساس هیجان انگیزی به بیننده القا می کند. حیوانات دریایی این پارک بسیار جالب توجه هستند. به طور مثال، خرچنگ عنکبوتی موجود در این پارک بسیار شگفت انگیز است به طوریکه تا 4 متر رشد پیدا می کند.
پارک اقیانوس شناسی به طور کلی به 10 قسمت اصلی تقسیم بندی می شود که هر کدام انواع زیبایی های دریایی را به نمایش می گذارند. بعلاوه اینها، رستوران ها، مغازه ها و سالن های زیبایی نیز در این پارک وجود دارند. از جمله آنها می توان به رستورانی در زیر آب اشاره کرد که بسیار هیجان انگیز است.
 
نام: اروپا » اسپانیا » والنسیا » شهر علوم و هنر
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر والنسیا

پلازا دل مارکادو

پلازا دل مارکادو -Plaza Del Mercado-، یکی از قصرها و بناهای تاریخی شهر والنسیاست. این قصر سالانه افراد بسیاری را به سمت والنسیا می کشاند و متشکل از سه بخش مجزا به نام های «لونجا د لا سدا»، «سانتوس خوآنس» و «مرکادو سنترال» است. این بخش ها شامل بازار ابریشم «اونجا د لا سدا»، کلیسای سلطنتی گوتیک و بزرگ ترین فروشگاه مواد غذایی تازه در سراسر اروپاست.

قلعه سرانوس

تورِ د سِرانوس -Torres de Serranos- به معنای قلعه سرانوس یکی از زیباترین قلعه های ساخته شده به سبک معماری گوتیک است. این قلعه در شهر والنسیا واقع شده است. این قلعه در حال حاضر برای اهداف مختلف استفاده می شود. یکی از آنها موزه تجهیزات دریایی است.

موزه هنرهای زیبا سان پیو پنجم

موزه هنرهای زیبا سان پیو پنجم -Museo de Bellas Artes San Pio V-، مجموعه زیبایی از هنرهای زیبای اسپانیایی است. این موزه در نزدیکی باغ سلطنتی واقع شده است. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد این موزه برایتان نوشته ایم. هنگام مسافرت به اسپانیا و بازدید از والنسیا، حتما باید از این موزه نیز دیدن کنید.

میدان ویرجن

شهر والنسیا یکی از جاذبه های گردشگری کشور اسپانیا و سومین شهر پرجمعیت و بزرگ این کشور است. در این شهر بناهای تاریخی و معماری متنوعی می توان دید. در کنار مناظر طبیعی، سازه های بشری قدیمی از جمله مواردی هستند که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت شهر والنسیا می کشاند. از جمله آنها باید به میدان ویرجن -Plaza De La Virgen- اشاره کرد. این میدان در حال حاضر محلی برای برگزاری رویدادها و جشن های رسمی و دولتی است.

برج ال میگولِت

شهر والنسیای کشور اسپانیا مملو از دیدنی های زیباست. از جمله آنها باید به برج ناقوسال میگولِت -El Miguelete- اشاره کرد. این برج به شکل هشت ضلعی در 4 طبقه ساخته شده است. از بالای این برج که حدود 50 متر ارتفاع دارد، نمای زیبایی از شهر والنسیا و دریا را می توان تماشا کرد.

کلیسای جامع

کلیسای جامع -La Catedral-، یکی از جاذبه های گردشگری زیبای شهر والنسیا در کشور اسپانیاست. کلیسای جامع، معماری جالب و ورودی متفاوتی دارد. شاید بتوان گفت جاذبه اصلی این کلیسا، سه طراحی متفاوت سه ورودی آن است که هر کدام به سبک معماری های متفاوتی ساخته شده‌اند.

صومعه سان میگوئل د لو رِیِز

قدمت صومعه «سان میگوئل د لو رِیِز» -Monasterio de San Miguel de los Reyes- به قرن 16 میلادی بر می گردد. این صومعه که توسط دوک کالیبری کشف شده، به سبک معماری رنسانس ساخته شده است. این صومعه در حاضر به کتابخانه تبدیل شده است. در این مقاله در مورد تاریخچه این بنا بیشتر برایتان توضیح می دهیم.

کلیسای ایگلسیا د سان خوآن دل هوسپیتال

«ایگلسیا د سان خوآن دل هوسپیتال»، نام کلیسایی در شهر والنسیای کشور اسپانیا است. این بنای تاریخی از جمله جاذبه های تاریخی بسیار زیبا در این شهر به شمار می رود و سالانه افراد بسیاری از آن دیدن می کنند. این کلیسای قدیمی به سبک معماری گوتیک ساخته شده است. جاذبه اصلی این کلیسا، محراب کوچک و زیبای «سنت باربارا» است.