درباره برج ناقوس کلیسای سنت مارک

برج ناقوس کلیسای سنت مارک -St Mark
s Campanile-، یکی از جاذبه های گردشگری شهر ونیز به شمار می رود. این مناره را می توان به نوعی نماد ونیز نیز به شمار آورد. معماری این ساختمان ساده اما زیباست و الهام بخش برخی از بهترین ساختمان ها در سراسر اروپا و آمریکا در قرن های بعد از ساخته شدنش شده است.
برج ناقوس کلیسای سنت مارک حدود 99 متر ارتفاع دارد. بالای این برج، مناره مخروطی شکل قرار دارد که به عنوان فانوس دریایی حمل و نقل شهر ونیز استفاده می شود. برج ناقوس کلیسای سنت مارک یکی از مناره هایی است که در سراسر تالاب ونیز وجود دارد. قدمت این مناره به قرن 12 میلادی می رسد. محلی که این برج ساخته شده است، ابتدا برج دیده بان وجود داشته است. برج دیده بان، اوایل قرن 16 میلادی مورد اصلاح و بازسازی قرار گرفت. به طور مثال، قسمت بالای برج ناقوس کلیسا به صورت مخروط نوک تیز ساخته و مس اندود شد و مجسمه فرشته جبرئیل بعدها به آن اضافه شد. همه تغییرات منجر به ساخته شدن بنایی است که در حال حاضر شاهد آن هستیم.
برج ناقوس کلیسای سنت مارک، در سال 1902 میلادی فروریخت و نابود شد. این برجی که در حال حاضر می بینید، نسخه کپی برج اصلی است که بدون کم و کاست دوباره سازی شده است. برج اصلی برای مدت 500 سال بود که در محل کنونی وجود داشت و هیچ گونه بلایی نیز سر آن نیامده بود. اما نسخه کپی این مناره، در واقع سومین کپی برج اصلی است. علاوه بر سال 1902، در سال 1912 میلادی نیز دوباره از نو ساخته شد. نسخه سوم ساخته شده از این برج، بیشتر به نسخه دوم شباهت دارد تا نسخه اصلی و اولیه! همین امر نیز باعث شهرت جهانی آن و تحسین بزرگان و هنرمندان بزرگی همچون گالیله و گوته شده است.
اتاق زیر شیروانی برج ناقوس کلیسای سنت مارک، بسیار مشهور است. در این اتاق 5 ناقوس مختلف وجود دارد. هر کدام از این زنگ ها برای اهداف و منظورهای مختلف استفاده می شوند. به طور مثال، ناقوس اصلی و بزرگ برای اعلام شروع و پایان یک روز کاری و زنگ دوم، برای شروع یک ساعت جدید نواخته می شوند. زنگ سوم برای فراخوانی سناتورها ونیزی به کاخ پادشاه نواخته می شوند. زنگ چهارم نیز در در طول تاریخ هنگام اعدام یک زندانی مورد استفاده قرار می گرفت.

نام محلی

برج ناقوس کلیسای سنت مارک، در میان محلی ها با نام «مناره سان مارکو» شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

مناره کلیسای سنت مارک یا برج ناقوس، از جمله جاذبه های گردشگری شهر ونیز به شمار می رود. این برج از آجرهای سنگی ساده ساخته شده است. اما این آجرها به زیبایی و بسیار منظم در کنار هم چیده و دیوار مناره را تشکیل داده اند. مناره کلیسای سنت مارک، تنها برج ناقوسی در شهر ونیز است که 5 زنگ مجزا دارد. جالب ترین بخش این برج بلند، مجسمه طلایی جبرئیل فرشته در بالاترین قسمت مناره مخروطی برج است. این مجسمه درست در جایی قرار گرفته است که اصولا نماد تشخیص آب و هوا را در آنجا می سازند.
گردشگران با بالا رفتن از این برج، نمای بسیار زیبایی از شهر ونیز را می توانند به طور کامل ببیند و از مناظر چشمگیر آن لذت ببرند. برای بالا رفتن باید از آسانسور استفاده کرد که به اتاق زیر شیروانی برج منتهی می شود. سنگ های مرمر به کار رفته در ساخت این اتاق نیز به نوبه خود بسیار چشمگیر و خیره کننده هستند. در ساعات بازدید، این برج بسیار شلوغ و پرجمعیت است. اما به محض رسیدن به بالای برج ناقوس کلیسای سنت مارک، با دیدن مناظر خیره کننده، همه خستگی آن جمعیت فراموش می شوند.
برج ناقوس کلیسای سنت مارک، در خلال ماه های جولای تا سپتامبر از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز است. در اواخر بهار و پاییز نیز تا ساعت 7 بعدازظهر باز است. در زمستان ها، این برج قبل از ساعت 4 بعدازظهر و ساعت 3.45 عصر بسته می شود.
قیمت ورودی برج ناقوس کلیسای سنت مارک، 8 یوروی اروپاست.

تاریخچه

برج ناقوس کلیسای سنت مارک، در قرن 7 میلادی به عنوان یک فانوس دریایی ساخته شد. اما بعد از آن، در طول تاریخ  استفاده های مختلفی از آن شده است. ساختار نهایی این برج که در حال حاضر شاهد آن هستیم، در سال 1513 میلادی بعد از زلزله ویرانگر شهر ونیز ساخته شده است.  مرمت این برج ابتدا توسط «جورجیو اسپاونتو» صورت گرفت. اما بعدها دوباره فردی به نام «بارتولومئو بون» طراحی این برج را تا حدی تغییر داد و قسمت مخروطی بالای آن را به طرح اولیه اضافه کرد. در سال 1540 میلادی  یک ایوان مسقف مرمری (Logetta) به برج ناقوس کلیسای سنت مارک اضافه شده است که امروزه به عنوان ورودی استفاده می گردد. در اوایل قرن 17 میلادی، برج به آتش کشیده شد و دوباره توسط معماری به نام «لانگنا بالداسار» مورد نوسازی قرار گرفت.
در تاریخ 14جولای سال 1902 میلادی، ساختمان برج ناقوس کلیسای سنت مارک، به طور کلی تخریب شد و 10 سال بعد در تایخ 25 آوریل سال 1912 میلادی بازگشایی شد. برج ناقوس کلیسای سنت مارک، علاوه بر دارا بودن زنگ و ناقوس، به منظور دور نگهداشتن دشمنان نیز در طول تاریخ استفاده می شده است. این مناره، بزرگ ترین برج ناقوس در ونیز است و ارتش از آن به عنوان مناره دفاعی استفاده می کرد. بعدها وقتی برج را کمی گسترش دادند، سقف آن برنز اندود شد تا نور خورشید را به خوبی منعکس کند.
 
نام: اروپا » ایتالیا » ونیز » برج ناقوس کلیسای سنت مارک
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر ونیز

پل ریالتو

پل ریالتو -Rialto Bridge-، نخستین و قدیمی ترین پل ساخته شده بر کانال گراند است. ریالتو به معنای «مرکز معاملات» است. این نام کاملا برازنده این پل قدیمی است زیرا از همان ابتدا محلی برای تجارت و معاملات مختلف بوده است. در حال حاضر نیز مملو از مغازه ها و فروشگاه های مختلف است. پل معاملات یا ریالتو، یکی از جاذبه های گردشگری شهر ونیز در کشور ایتالیاست.

کلیسای جامع سن مارکو

اگر هنر معماری و سازه های زیبایی معماری چیزهایی هستند که شما را جذب و مبهوت خود می کنند، حتما باید از کلیسای جامع سنت مارک یا سن مارکو -St. Mark`s Basilica- دیدن کنید. این کلیسا در شهر رمانتیک ونیز در کشور ایتالیا واقع شده است. سن مارکو، یکی از باشکوه ترین کلیساهای دنیاست. در این مقاله در مورد زیبایی ها و تاریخچه ساخت کلیسای سنت مارک برایتان توضیح داده ایم.

کاخ سانتا سوفیا

کاخ کادورو -Ca` D`oro- یا کاخ سانتا سوفیا از جمله ساختمان هایی است که در راستای کانال بزرگ ونیز، یعنی کانال گراند واقع شده است. معماری این کاخ بسیار زیباست به طوریکه به آن لقب سلطان معماری شهری داده اند. برای رسیدن به این کاخ باید به وسیله اتوبوس ها یا تاکسی های دریایی، در مسیر کانال گراند حرکت کرد. کانال گراند، یکی از کانال های اصلی شهر ونیز در کشور ایتالیاست و بخش اعظم رفت و آمدهای این شهر در آن صورت می گیرند.

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو -S. Maria Della Salute- که با نام کلیسای Salute (سَلو) به معنای دورود و سلام نیز شناخته می شود، از جمله جاذبه های گردشگری شهر زیبای ونیز است. ونیز این کلیسا به طور اختصاصی برای مریم مقدس ساخته شده است. تاریخ ساخت کلیسای سَلو، قرن 17 میلادی است. این کلیسا برای نجات مردم از بیمار طاعون نذر و ساخته شده است.