درباره کلیسای جامع شاهنشاهی فرانکفورت

 واژه جامع نامی است که به کلیساهای بزرگی در آلمان اطلاق می شود که در دوره یک امپراطوری یا در قلمرو آن، ساخته شده اند. چنین کلیساهایی در سرتاسر آلمان وجود دارند. اساساً این کلیساها مکان استقرار اسقف ها نبوده و دو گروه کر در چنین کلیساهایی وجود دارد.
کلیسای جامع ترکیبی از دقت زیاد و هنر معماری می باشد. سبک معماری بنا بدون شک هر بیننده ای که در حال دیدن آن است را مبهوت می سازد. گروه های کر موجود در این کلیساها، جزء مهمی از آنها به شمار می روند که بویژه توجه گردشگران را به خود جلب می کنند. جایگاه گروه کر مرسوم هر کلیسا در انتهای صحن اصلی قرار دارد و جایگاه دیگری در نقطه مقابل یعنی جایی که امپراطور به همراه درباریانش آداب مذهبی کلیسا را به جا می آوردند، قرار می گیرد. این نحوه قرارگیری گروه های کر به این دلیل بوده است که نشان دهنده قدرت خداوند و قدرت امپراطور باشد. جایگاه کر دوم با حفاظ ویژه ای ساخته می شده که کاملاً از روی معماری آن قسمت قابل مشاهده است چراکه امپراطور و همراهانش در طول انجام مراسم مذهبی در آن قسمت از کلیسا مستقر می شده اند.
کلیساهای جامع شاهنشاهی که در سرتاسر آلمان وجود دارند، در جهان نیز از شهرت بالایی برخوردارند. مجموعاً 6 کلیسای جامع شاهنشاهی در کشور آلمان وجود دارد. این کلیساها عبارتند از: کلیسای جامع سنت بارتولومئوس، کلیسای جامع آخن، کلیسای جامع فرانکفورت، کلیسای جامع اسپیر، کلیسای جامع بامبرگ و کلیسای جامع ماینتز. همگی این بناها در زمان و در قلمرو یک امپراطوری ساخته شده اند و به همین دلیل عنوان شاهنشاهی را به دوش می کشند. سبک معماری به کار رفته در این بنا نه فقط از نقطه نظر تاریخی قابل توجه است بلکه از نظر نوع فرهنگ آن منطقه از آلمان نیز اهمیت دارد.

اطلاعات گردشگری

 کلیساهای جامع -Imperial cathedral- همواره به عنوان مکان های دیدنی و جذاب برای گردشگران مطرح بوده اند. سبک معماری این بناها نه تنها بیننده را به زمان ساخت آن می برد بلکه او را با تاریخ آن دوره نیز آشنا می کند. انبوهی از گردشگران در زمان سفر به فرانکفورت به دیدن این کلیسا می آیند. دیدار از کلیسای جامع شاهنشاهی فرانکفورت در لیست مکان های دیدنی برای گردشگران وجود دارد. آژانس های مسافرتی محلی ای که در گوشه و کنار شهر وجود دارند، برنامه هایی برای بازدید از کلیه کلیساهای جامع آلمان ارائه می کنند. دیدار از هریک از این کلیساهای جامع به زمان زیادی نیاز داشته و هزینه آن بستگی به آژانس مسافرتی مربوطه دارد.

تاریخچه کلیساهای جامع آلمان

ابتدا کنراد دوم در سال 1030 میلادی اقدام به ساخت کلیسای جامع اسپیر کرد که این کار بعدها تا زمان حکومت هنری چهارم ادامه یافت. مشهورترین و قدیمی ترین کلیساهای جامع آلمان شامل کلیسای جامع اسپیر، ماینتز و بامبرگ است که همگی در زمان حکومت شاه هنری چهارم بنا شده اند. به تدریج همه این کلیساها که بیشتر آنها توسط امپراطوران مورد بازدید قرار گرفته و یا به دستور آنها ساخته شده بودند، معروف شده و عنوان پادشاهی را از آن خود کردند.
 
نام: اروپا » آلمان » فرانکفورت » کلیسای جامع شاهنشاهی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر فرانکفورت

اپرای قدیمی فرانکفورت

آلمان کشوری دوست داشتنی برای دوستداران فرهنگ و هنر است و سالن ها و تالارهای موسیقی زیادی نظیر اپرای قدیمی فرانکفورت در گوشه و کنار این کشور وجود دارد. اپرای قدیمی فرانکفورت -Alte Opre- یکی از معروفترین سالن های برگزاری کنسرت در آلمان به شمار می رود.

رومر

رومر -Romer- یکی از بناهای مربوط به قرون وسطا در شهر فرانکفورت و یکی از بزرگترین و برجسته ترین نشان های تاریخی این شهر به شمار می رود. این بنا با برخورداری از ویژگی های منحصربفرد، جایگاه خاصی در بین سایر بناهای تاریخی برای خود دارد.

کلیسای جامع بارتولومئوس مقدس

کلیسای بارتولومئوس مقدس -St. bartholomeus cathedral- که عنوان شاهنشاهی را نیز از آن خود کرد، هرگز محل استقرار اسقف ها نبوده است. اما این کلسیا از سال 1356 میلادی به محبوبیت زیادی دست یافت. کلیسای جامع بارتولومئوس مقدس یکی از مکان های معروف برای گردشگرانی است که از آلمان دیدار می کنند.

موزه های حاشیه رود ماین

موزه های حاشیه رود ماین -Museum Riverbank- به علت موقعیت مکانی، از مشهورترین نقاط توریستی در آلمان محسوب می شوند. بسیاری از موزه های شهر فرانکفورت که اتفاقاً از محبوبیت فوق العاده ای نیز برخوردارند، در این مکان قرار دارند.