درباره پل ریالتو

پل ریالتو -Rialto Bridge-، یکی از پربازدیدکننده ترین جاذبه های گردشگری شهر تاریخی و زیبای ونیز  در کشور ایتالیاست. این پل، قدیمی ترین و نخستین پل ساخته شده بر کانال آب گراند است. دردو طرف این پل پر از فروشگاه های مختلف است. این مغازه ها، انواع محصولات همچون محصولات شیشه و کریستال، سوغاتی، جواهرات و ... می فروشند. در کنار آنها، انواع رستوران ها و کافه ها نیز وجود دارند و گردشگران می توانند در آنجا استراحت کنند یا غذا و نوشیدنی بخورند و بنوشند. این پل، یک نمای 360 درجه – پانوراما – از کانال گراند را در اختیار گردشگر قرار می دهد تا از زیبایی آن لذت ببرند.
پل ریالتو یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر ونیز به شمار می رود. دو پل دیگر نیز به نام های اسکالزی و آکادمیا در ونیز وجود دارند. همان طور که در بالا اشاره کردیم، این پل روی کانال گراند ساخته شده است و نخستین و قدیمی ترین پل ساخته شده روی این کانال است. این پل ابتدا محلی برای فروش مواد غذایی بود. این کانال با اینکه محلی برای عبور بود اما همیشه مملو از قایق ها می شد و پلی از قایق ها در آن ساخته می شد. سال ها بعد، یک پل واقعی از چوب روی کانال ساخته شد. این پل از دو قسمت و دو قوس ساخته شده و متحرک بود. به طوری که هنگام عبور کشتی ها به دو طرف باز می شد تا کشتی ها توان عبور از آن را داشته باشند.
پل ریالتو که در حال حاضر شاهد آن هستیم، یک قوس دارد و از سنگ ساخته شده است. مهندس ناظر ساخت این پل، آنتونیو دا پونته بود. زمان ساخت این پل از سال  1588 تا 1591 میلادی به طول انجامید. ساخت این پل به هیچ عنوان کار ساده ای نبود. دشواری آن نیز به دلیل عمق زیاد دریا و شرایط ناثبات موجود بوده است. پل سنگی موجود در حال حاضر، بسیار شبیه نسخه قبلی این پل است. در حال حاضر، پل ریالتو از سنگ و با دو قوس ساخته شده است و در دو طرف آن مغازه ها، رستوران ها و کافی شاپ های مختلف ساخته شده اند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که ونیز زمانی یکی از بندرهای بسیار مهم به شمار می رفته است. کشتی های غول پیکر از سراسر دنیا در این شهر لنگر می انداخته اند. این شهر یکی از مهم ترین مراکز معاملات تجاری نیز به شمار می رفته است. ونیز برای تجارت ابریشم، ترشی جات و ادویه جات که از شرق آورده می شوند بسیار شهرت داشته است. بعلاوه، همچنین معاملات فلزات و منسوجات نیز با دیگر شهرها و کشورها همچون آلمان، آلپ، فلورانس و لمباردی نیز در ونیز انجام می شده است.

نام محلی

پل ریالتو به طور محلی به نام «پونته دی ریالتو» شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

باید گفت یکی از جاذبه های بسیار محبوب شهر ونیز، پل ریالتو است. وقتی مشغول پیاده روی در شهر ونیز هستید، بدون اینکه که متوجه باشید به این پل می رسید و می توانید از منظره زیبای اطراف آن نهایت لذت را ببرید. دلیل آن نیز این است که مسیرهای پیاده روی این شهر محدود هستند و بیشتر آنها نیز به پل ریالتو منتهی می شوند. دو طرف این پل پر از مغازه های متنوع است.
گردشگران از طریق هواپیما، کشتی یا قطار می توانند خود را به شهر ونیز برسانند و از طریق اتوبوس ها یا تاکسی های دریایی به پل ریالتو بروند. این پل همیشه مملو از جمعیت و شلوغ است. این پل، همان طور که از نامش پیداست بهترین محل برای خرید و فروش وتجارت به شمار می رود. رستوران های مختلف برای غذا خوردن و کافه های متعدد برای استراحت و نوشیدن نوشیدنی های سرد و گرم در میان مغازه ها وجود دارند. این پل بهترین محل برای استراحت، غذاخوردن و تماشای قایق های بادبانی کانال گراند است. پل ریالتو از کلیسای سن مارکو فقط 10 دقیقه پیاده را است. می توانید بعد از بازدید از کلیسای جامع، قدم زنان به سمت این پل بیایید و از دیدنی های آن بهره ببرید.

تاریخچه

پل ریالتو، نام خود را از rivo alto به معنای «خشکی بلند» گرفته است. این پل، با اینکه امروزه به عنوان یکی از نخستین مراکز تجارت و معاملات در ونیز شهرت دارد، در سال 1850 میلادی فقط به عنوان محلی برای اتصال کانال گراند ساخته شده است. در آن سال ها، ریالتو تنها پل ساخته شده روی کانال گراند بود اما در حال حاضر دو پل دیگر روی این کانال ساخته شده اند. طرح کنونی این پل به طراحی اولیه آن در سال 1588 میلادی توسط آنتونیو دا پونته بر می گردد. این پل ابتدا به منظور عبورگاهی برای مسافرانی استفاده می شد که نمی خواستند از پله های پل بالا بروند.
در طراحی بعدی، ریالتو تبدیل به مرکز خرید و فروش شد و در حال حاضر در دو طرف این پل، فروشگاه ها و رستوران های مختلفی وجود دارند.
 
نام: اروپا » ایتالیا » ونیز » پل ریالتو
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر ونیز

برج ناقوس کلیسای سنت مارک

ونیز یکی از زیباترین و رمانتیک ترین شهرهای ایتالیاست. این شهر روی آب بنا شده است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا به آن مسافرت می کنند. با اینکه بیشتر بخش های این شهر را آب تشکیل داده است اما میدان بزرگی دارد و در این میدان برج ناقوس کلیسای سنت مارک -St Mark`s Campanile- قرار گرفته است. این برج یا مناره از جمله دیدنی های شهر ونیز به شمار می رود.

کلیسای جامع سن مارکو

اگر هنر معماری و سازه های زیبایی معماری چیزهایی هستند که شما را جذب و مبهوت خود می کنند، حتما باید از کلیسای جامع سنت مارک یا سن مارکو -St. Mark`s Basilica- دیدن کنید. این کلیسا در شهر رمانتیک ونیز در کشور ایتالیا واقع شده است. سن مارکو، یکی از باشکوه ترین کلیساهای دنیاست. در این مقاله در مورد زیبایی ها و تاریخچه ساخت کلیسای سنت مارک برایتان توضیح داده ایم.

کاخ سانتا سوفیا

کاخ کادورو -Ca` D`oro- یا کاخ سانتا سوفیا از جمله ساختمان هایی است که در راستای کانال بزرگ ونیز، یعنی کانال گراند واقع شده است. معماری این کاخ بسیار زیباست به طوریکه به آن لقب سلطان معماری شهری داده اند. برای رسیدن به این کاخ باید به وسیله اتوبوس ها یا تاکسی های دریایی، در مسیر کانال گراند حرکت کرد. کانال گراند، یکی از کانال های اصلی شهر ونیز در کشور ایتالیاست و بخش اعظم رفت و آمدهای این شهر در آن صورت می گیرند.

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو -S. Maria Della Salute- که با نام کلیسای Salute (سَلو) به معنای دورود و سلام نیز شناخته می شود، از جمله جاذبه های گردشگری شهر زیبای ونیز است. ونیز این کلیسا به طور اختصاصی برای مریم مقدس ساخته شده است. تاریخ ساخت کلیسای سَلو، قرن 17 میلادی است. این کلیسا برای نجات مردم از بیمار طاعون نذر و ساخته شده است.