درباره قلعه

قلعه کریتینیا -Castle of Kritinia- یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری جزیره رودس بوده که بواسطه سبک ونیزی بنای آن، از شهرت خاصی برخوردار است. این قلعه به منظور حفاظت از ساکنان روستای کریتینیا ساخته شده که ترکیبی از سبک های معماری رومی و یونانی می باشد. وجود این قلعه بر اهمیت روستای کریتینیا افزوده و دیدن غروب آفتاب از فراز آن، تجربه ای باشکوه و فراموش نشدنی خواهد بود.
تنها دلیل ساخت قلعه کریتینیا، محافظت از ساکنان روستا در برابر مهاجمان و تهدیدهای خارجی بوده است. اگرچه ظاهر قلعه نشان دهنده استفاده از شیوه ونیزی در ساخت آن است اما در حقیقت طراحی و معماری آن ترکیبی از سبک های مربوط به دوران باستان و بیزانسی می باشد. خرابه های کلیسای سنت پاول نیز دورن قلعه به چشم می خورد.
وجود فضای پارک برای خودروها، دسترسی به قلعه را به مراتب تسهیل کرده است. این قلعه مکان بی نظیری برای لذت بردن از چشم انداز و زیبایی های شهر می باشد. دیدن منظره غروب آفتاب از قلعه، تصویری باشکوه و فراموش نشدنی است. جزیره هالکی در حال حاضر توسط ارتباط با رودس از طریق کامیروس اسکالا، در فاصله بسیار نزدیکی قرار دارد. اصلی ترین زمینه اشتغال مردم روستای کریتینیا، کشاورزی است. وجود صومعه سنت آیوانیس نزدیک به خانه ها در نقاشی های قرن شانزدهم، در حقیقت تاریخچه روستا و جزیره را برجسته می سازد. سواحل این جزیره نسبتاً خلوت و زیبا اما در عین حال بسیار بادخیز هستند.
موزه فولکلور واقع در نزدیکی روستا، محل نگهداری آثار دستی و هنری مربوط به منطقه بوده که بینش بسیار خوبی از فرهنگ، تمدن، هنر و تاریخ روستا را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

اطلاعات گردشگری

این قلعه بر روی تپه ای قرار گرفته که در حدود 131 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قلعه کریتینیا تقریباً 50 کیلومتر از شهر رودس فاصله دارد. این قلعه که یکی از شگفت انگیزترین قلعه های این منطقه است برای حفظ ساکنان روستای کریتینیا در برابر مهاجمان ساخته شده است. شیوه ساخت قلعه، ونیزی است که ترکیبی از سبک های معماری رومی و یونانی می باشد. نمای قلعه با وجود چشم انداز زیبای اطراف آن، بسیار چشمگیرتر شده که بر شکوه و زیبایی روستای کریتینیا نیز افزوده است. دسترسی به قلعه توسط ماشین و از راه جاده امکانپذیر است. همچنین اتوبوس های مختلفی از رودس مستقیماً به این قلعه در رفت و آمد هستند. همچنین این مکان در تمام روزهای هفته و در طی تمام ساعات شبانه روز باز است. بنابراین ساعت بازدید مشخصی در کار نبوده و ورود به این مکان نیز رایگان می باشد.

ساعات بازدید

این قلعه در تمام روزهای هفته، 24 ساعت آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است و بنابراین ساعت مشخصی برای بازدید از آن وجود ندارد. بهترین زمان برای بازدید از قلعه، بعدازظهرها می باشد. اگر بعدازظهر به این مکان می روید، دیدن منظره غروب آفتاب را از دست ندهید. وجود تعدادی جزیره کوچک درست در نزدیکی ساحل، زیبایی منظره غروب آفتاب را دوچندان می سازد. همچنین خرابه های برجای مانده از قلعه، این مکان را به مراتب جالب تر ساخته است.

تاریخچه قلعه

داستان این قلعه به زمانی باز می گردد که آلتااِمِلیس پس از سخنان یکی از پیشگویان مبنی بر اینکه وی مسبب مرگ پدر خود خواهد بود اقدام به ترک جزیره کرت نموده و سرانجام وارد جزیره رودس و روستای کریتینیا شد. روستای کریتینیای آن زمان، در واقع بخشی از کامیروس اسکالای امروز می باشد. کار ساخت قلعه در قرن شانزدهم میلادی آغاز گردید.
 
نام: اروپا » یونان » رودس » قلعه کریتینیا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رودس

شهر قدیمی رودس

شهر قدیمی رودس یکی از قدیمی ترین شهرهای رودس محسوب می شود. در واقع این شهر جزء میراث فرهنگی رودس می باشد. مردم زیادی در شهر قدیمی رودس سکونت دارند.

تپه فیلریموس

تپه فیلریموس -Filerimos Hill- یکی از دیدنی ترین تپه های رودس محسوب می شود. این تپه که خارج از شهر قرار گرفته، از پوشش گیاهی متراکم و منحصر به فرد درختان کاج برخوردار بوده و ساختمان های بسیاری نیز در بر روی این تپه وجود دارند.

معبد آکروپولیس رودِس

معبد آکروپولیس -Acropolis of Rhodes- شهر رودس یکی از قدیمی ترین معابد به شمار می رود. این معبد که در نزدیکی جزیره قرار گرفته، از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار است. آکروپولیس رودس از جمله میراث فرهنگی این منطقه محسوب می شود.