درباره کاخ سانتا سوفیا

کانال بزرگ شهر ونیز یکی از اصلی ترین راه های رفت و آمد این شهر به شمار می رود. همه قایق ها، اتوبوس ها و تاکسی های دریایی روی این کانال در حرکت هستند.
کاخ کادورو -Ca
D
oro- یا کاخ سانتا سوفیا نیز در راستای این رود واقع شده است. این کاخ معماری زیبایی دارد به طوریکه به آن لقب سلطان معماری داده اند. برای رفتن به این کاخ و بازدید از آن باید از اتوبوس ها یا تاکسی های دریایی استفاده کرد. شاید بدانید، ونیز تنها شهر دنیاست که برای رفت و آمد از ماشین استفاده نمی شود. این شهر خشکی ندارد که بتوان از ماشین استفاده کرد و همه وسایل نقلیه به قایق و کشتی محدود می شوند.
اگر از بالا به شهر ونیز نگاه کنید – تصویر ماهواره ای – کانال گراند به شکل یک S بزرگ است. طول این کانال حدود سه هزار و 800 متر است. عرض آن نیز در جاهای مختلف بین 30 تا 90 متر متغیر است. عمق کانال گراند در ونیز حدود 5 متر است. نخستین پلی که روی کانال گراند ساخته شده است، پل ریالتوست.
کاخ سانتا سوفیا در زبان ایتالیایی Ca
d
Oro نامیده می شود. Ca
d
Oro، به معنای قصر طلایی است و این نام نیز به  دلیل دیوارهای داخلی پوشیده از طلاست. معماری این بنا به سبک گوتیک طراحی و ساخته شده است. در حیاط آن نیز یک موزه هنری کوچک وجود دارد. سلطان معماری ونیز روی کانال گراند برای ثروتمندان ساخته شده بوده است.
قصر یا کاخ سانتا سوفیا در خلال سال های 1428 تا 1430 میلادی ساخته شده است. این کاخ به طور اختصاصی برای خانواده کونتارینی ساخته شده است. 8 نفر از اعضای این خانواده به مقام  Doges در بین سال های 1043 ال 1676 میلادی رسیده اند. معماری کاخ Ca
d
Oro توسط بارتولومئو بون و پدرش جیوانی بون طراحی شده است. بعد از مستقر شدن حکومت جمهوری در ونیز در سال 1797 میلادی، صاحبان این کاخ عوض شدند و افراد متفاوتی آن را خریداری و نگهداری کرده اند.

نام محلی

Ca
d
Oro، میان محلی ها با نام کاخ سانتا سوفیا شناخته می شود. نام کامل و درست آن نیز همین سانتا سوفیاست.

اطلاعات گردشگری

Ca
d
Oro، یکی از زیباترین قصرهای ساخته شده به سبک معماری گوتیک است. این ساختمان روی کانال گراند در شهر ونیز ساخته شده است. دیوارهای داخلی این کاخ از برگه های طلا، نقوش لاجوردی و مرمرهای قرمز ساخته شده اند. سقف کاخ سانتا سوفیا نیز همچون معماری ها مسلمانان شمال آفریقا ساخته شده است. جذابیت معماری این کاخ هنگام شب مشخص می شود. وقتی نور بر نمای بیرونی این کاخ می تابد، عکس بنا در آب منعکس می شود و شکلی قرینه از آن می سازد. این انعکاس نمای زیبایی به بنا می بخشد.
گالری فرانچتی این کاخ در  نزدیکی موزه هنرهای زیبا بارون واقع شده است و مجموعه ای از بهترین آثار هنری به شمار می رود. از شاهکارهای موجود در کاخ سانتا سوفیا، باید به نقاشی های مشهور ویتور کارپاسیو، تینتورتو، پاریس بوردون، جورجینه و مجسمه های زیبای ساخته شده توسط تولیو لومباردو اشاره کرد. حیاط کاخ Ca
d
Oro نیز یکی از خیره کننده ترین بخش های این کاخ است. این قسمت به سبک معماری اسلامی ساخته شده است و قوس های پنجره مشبک دارد. کفپوش این ساختمان نیز موزاییک است که نمای فوق العاده ای به آن بخشیده است.
برای پیدا کرد کاخ Ca
d
Oro باید بدانید که در منطقه کانارجیو واقع شده است. ورودی این کاخ از کوچه ای است که ایستگاه اتوبوس دریایی خط یک در آن قرار دارد. درب این کاخ صبح ها از ساعت 8:15 برای بازدید عموم باز است. بهترین زمان نیز برای بازدید از آن همین ساعات اولیه صبح است که تعداد بازدیدکننده ها کم است. در روزهای دوشنبه در ساعت 2 بعدازظهر درب کاخ Ca
d
Oro بسته خواهد شد. اما در روزهای دیگر تا ساعت 7:15 بعدازظهر باز است. قیمت ورودی آن نیز 5 یورو است. البته شهروندان ونیزی نیازی به پرداخت ورودی ندارند.
گردشگران اروپایی که بین 18 تا 25 سال سن دارند، با نصف قیمت می توانند از کاخ دیدن کنند. اروپایی های زیر 18 سال و بالای 65 سال نیز به طور رایگان می توانند از این کاخ دیدن کنند. برای خرید کارت پستال نیز در این کاخ مغازه کوچکی وجود دارد که کتاب راهنما نیز می فروشد. اگر جزو افرادی هستید که زمان چندانی برای گردش و بازدید از همه جاهای ونیز را ندارند، به شما توصیه می کنیم حتما بازدید از کاخ سانتا سوفیا را در اولویت بازدیدهایتان قرار دهید.

تاریخچه

قصر Ca
d
Oro برای معماری زیبای ظاهری و دیوارهای داخلی پوشیده شده از طلایش شهرت دارد. اگرچه طلاهای دیوارهای داخلی آن از بین رفته اند، اما همچنان این کاخ هیبت خود را حفظ کرده است. این ساختمان از مرمرهای رنگی و سفید ساخته شده است. در قرن 19 میلادی، کاخ به رقصنده معروف باله، ماری تاگیونی فروخته شد. اما متاسفانه از آن خوب نگهداری نکرد و باعث ناامیدی راسکین شد. بعدها، یک گردآوردنده آثار هنری به نام بارون جورجیو فرانچتی این کاخ را خریداری کرد. او قصر و مجموعه هنری داخل موزه آن را به دولت هدیه کرد.
 
نام: اروپا » ایتالیا » ونیز » کاخ سانتا سوفیا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر ونیز

برج ناقوس کلیسای سنت مارک

ونیز یکی از زیباترین و رمانتیک ترین شهرهای ایتالیاست. این شهر روی آب بنا شده است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا به آن مسافرت می کنند. با اینکه بیشتر بخش های این شهر را آب تشکیل داده است اما میدان بزرگی دارد و در این میدان برج ناقوس کلیسای سنت مارک -St Mark`s Campanile- قرار گرفته است. این برج یا مناره از جمله دیدنی های شهر ونیز به شمار می رود.

پل ریالتو

پل ریالتو -Rialto Bridge-، نخستین و قدیمی ترین پل ساخته شده بر کانال گراند است. ریالتو به معنای «مرکز معاملات» است. این نام کاملا برازنده این پل قدیمی است زیرا از همان ابتدا محلی برای تجارت و معاملات مختلف بوده است. در حال حاضر نیز مملو از مغازه ها و فروشگاه های مختلف است. پل معاملات یا ریالتو، یکی از جاذبه های گردشگری شهر ونیز در کشور ایتالیاست.

کلیسای جامع سن مارکو

اگر هنر معماری و سازه های زیبایی معماری چیزهایی هستند که شما را جذب و مبهوت خود می کنند، حتما باید از کلیسای جامع سنت مارک یا سن مارکو -St. Mark`s Basilica- دیدن کنید. این کلیسا در شهر رمانتیک ونیز در کشور ایتالیا واقع شده است. سن مارکو، یکی از باشکوه ترین کلیساهای دنیاست. در این مقاله در مورد زیبایی ها و تاریخچه ساخت کلیسای سنت مارک برایتان توضیح داده ایم.

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو -S. Maria Della Salute- که با نام کلیسای Salute (سَلو) به معنای دورود و سلام نیز شناخته می شود، از جمله جاذبه های گردشگری شهر زیبای ونیز است. ونیز این کلیسا به طور اختصاصی برای مریم مقدس ساخته شده است. تاریخ ساخت کلیسای سَلو، قرن 17 میلادی است. این کلیسا برای نجات مردم از بیمار طاعون نذر و ساخته شده است.