درباره کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو

شهر ونیز، به نام شهر کانال ها شهرت دارد. اما همه شهرت این شهر ایتالیایی فقط کانال های آب و قایق هایش نیستند، بلکه بناهای تاریخی و باستانی زیبایی نیز دارد که هر کدام معماری های خاص خود را دارند. از جمله آنها باید به کلیسای وقف شده برای حضرت مریم به نام  کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو -S. Maria Della Salute- اشاره کرد. این کلیسا، در قرن 17 میلادی برای کاتولیک ها بر روی کانال گراند ساخته شده است و وسعت چندانی نیز ندارد.
در سال 1629 میلادی بود که بیماری طاعون سرتاسر ونیز را فراگرفت و در نتیجه آن نزدیک به 5 هزار نفر جان خود را از دست دادند. یک سال بعد از آن نیز ریشه این بیماری از شهر کنده شد. اما پیش از آن دولت ونیز نذر کرده بود برای خلاص شدن از این بیماری و مرگ و میرهای ناشی از آن، کلیسایی بسازد و آن را وقف مریم مقدس بکند. به همین دلیل، ساخت کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو در سال 1631 میلادی توسط معماری ونیزی به نام آندریا آغاز شد.
کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو، یکی از نمادهای زیبایی شهر ونیز به شمار می رود. بنای این کلیسا به شکل 8 ضلعی پی ریزی شده است.
با اینکه کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو، کلیسای کوچکی است اما جزو بزرگ ترین کلیساهای بزرگ شهر ونیز در کشور ایتالیا به شمار می رود. این کلیسای جامع، ساختار هندسی هشت ضلعی بزرگی دارد. در ساخت این کلیسا از بیش از یکصدهزار تکه چوب استفاده شده است. نمای کلیسای سلو از آجرهای مرمری و سنگ «ایسترین» ساخته شده است.

نام محلی

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو یا باسیلیکای سانتا ماریا سلو در میان محلی ها با نام «لَ سَلو» یا «دِ سَلو» شناخته و یاد می شود.

اطلاعات گردشگری

هنگام بازدید از کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو، نخستین چیزی که بسیار جلب توجه می کند، نمادهای ماریان است که تقریبا در همه جای کلیسا وجود دارند. بخش های مختلف این کلیسای جامع کوچک، نمادها، اشکال، مجسمه ها یا نقاشی های مختلفی از مریم مقدس را به تصویر می کشد. گنبد این کلیسای زیبا نماد تاج و داخل ساختمان آن به عنوان نماد رحم مریم مقدس هستند. این کلیسا به شکل هشت ضلعی ساخته شده است و هر کدام از اضلاع آن ستاره نمادین خود را دارند. در بالاترین قسمت محراب کلیسا که به سبک باروک طراحی شده است، مجسمه مریم  مقدس و کودک قرار دارد. این مجسمه از بهترین مجسمه های ساخته شده توسط هنرمندی به نام «تینتورتوو» است. علاوه بر آن، روی سقف محراب مرکزی نیز نقاشی از اسحاق، داوود، ابراهیم، جالوت، قابیل و هابیل را نیز می توان دید.
جشن بزرگداشت کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو، سالانه در 21 نوامبر برگزار می شود و افراد بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند. این کلیسا در تقاطع باسینو دی سن مارکو و کانال گراند واقع شده است. اگر به تماشای مجموعه «پگی گوگنهیم» یا موزه هنری «آکادمیا» رفته باشید، می توانید با پای پیاده به کلیسای سَلو سر بزنید. کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو، به هردوی این موزه ها نزدیک است اما برای گم نکردن مسیر بهتر است از نقشه راهنما استفاده کنید.
البته اگر بخواهید از طریق آب نیز خود را به کلیسا برسانید، باید سوار اتوبوس های دریایی خط یک بشوید و در ایستگاه سلو پیاده شوید.

تاریخچه

ایده ساخت چنین کلیسایی ابتدا توسط مجلس سنای ونیز در سال 1630 میلادی ارایه شد. این پیشنهاد برای از بین بردن طاعونی بود که نزدیک به یک سوم جمعیت ونیز را به کام مرگ برده بود. مجلس سنا برای برطرف شدن و از بین رفتن هرچه سریع تر این بیماری از سطح شهر، نذر کرد کلیسایی برای مریم مقدس احداث کند. درست یک سال بعد از ریشه کن شدن این بیماری، سنگ بنای کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو گذاشته شد.
این کلیسا در حال حاضر محلی برای برپایی مهمانی ها و جشن های بزرگداشت مریم مقدس به شمار می رود. هنگام مراسم چون باید از سن مارکو به کلیسای سلو بروید و میان این دو ساختمان کانال گراند قرار دارد، پلی موقت در این ایام در آنجا ساخته می شود. با اینکه معمارهای بسیاری تمایل به ساخت این کلیسا داشتند اما در آخر این وظیفه را «بالدازار لانگهنا» به عهده گرفت و اجرا کرد. طراحی این هنرمند معمار الهام گرفته از معماری بیزانسی است و گنبد کلیسا نیز با الهام از کلیسای سن پیتر ساخته شده است. ساخت این کلیسا حدود 5 سال به طول انجامید و در نهایت در سال 1687 میلادی افتتاح شد.
 
نام: اروپا » ایتالیا » ونیز » کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر ونیز

برج ناقوس کلیسای سنت مارک

ونیز یکی از زیباترین و رمانتیک ترین شهرهای ایتالیاست. این شهر روی آب بنا شده است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا به آن مسافرت می کنند. با اینکه بیشتر بخش های این شهر را آب تشکیل داده است اما میدان بزرگی دارد و در این میدان برج ناقوس کلیسای سنت مارک -St Mark`s Campanile- قرار گرفته است. این برج یا مناره از جمله دیدنی های شهر ونیز به شمار می رود.

پل ریالتو

پل ریالتو -Rialto Bridge-، نخستین و قدیمی ترین پل ساخته شده بر کانال گراند است. ریالتو به معنای «مرکز معاملات» است. این نام کاملا برازنده این پل قدیمی است زیرا از همان ابتدا محلی برای تجارت و معاملات مختلف بوده است. در حال حاضر نیز مملو از مغازه ها و فروشگاه های مختلف است. پل معاملات یا ریالتو، یکی از جاذبه های گردشگری شهر ونیز در کشور ایتالیاست.

کلیسای جامع سن مارکو

اگر هنر معماری و سازه های زیبایی معماری چیزهایی هستند که شما را جذب و مبهوت خود می کنند، حتما باید از کلیسای جامع سنت مارک یا سن مارکو -St. Mark`s Basilica- دیدن کنید. این کلیسا در شهر رمانتیک ونیز در کشور ایتالیا واقع شده است. سن مارکو، یکی از باشکوه ترین کلیساهای دنیاست. در این مقاله در مورد زیبایی ها و تاریخچه ساخت کلیسای سنت مارک برایتان توضیح داده ایم.

کاخ سانتا سوفیا

کاخ کادورو -Ca` D`oro- یا کاخ سانتا سوفیا از جمله ساختمان هایی است که در راستای کانال بزرگ ونیز، یعنی کانال گراند واقع شده است. معماری این کاخ بسیار زیباست به طوریکه به آن لقب سلطان معماری شهری داده اند. برای رسیدن به این کاخ باید به وسیله اتوبوس ها یا تاکسی های دریایی، در مسیر کانال گراند حرکت کرد. کانال گراند، یکی از کانال های اصلی شهر ونیز در کشور ایتالیاست و بخش اعظم رفت و آمدهای این شهر در آن صورت می گیرند.