درباره کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum-، در مرکز شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و یکی از باشکوه ترین و عظیم ترین آمفی تئاترهای ساخته شده در دوران روم باستان است. این آمفی تئاتر از جمله جاذبه های اصلی گردشگری شهر رم به شمار می رود و واقعا نیز ارزش بازدید دارد. در این استادیوم قدیمی، گلادیاتورها و پهلوانان آن دوران با یکدیگر مبارزه می کردند تا زمانی که یکی، دیگری را بکشد. شاید بتوان گفت کولوسئوم، شاهد قتل های فجیع و خون آلود بوده است. البته در کنار آن مبارزات خشن و بیرحمانه، مسابقات ورزشی و مراسم رسمی حکومتی نیز در این میدان برپا می شد.
جایگاه تماشاگرهای کولوسئوم، حدود 50 هزار نفر بوده است. این تعداد برای یک بنای معماری و تاریخی که قدمت آن به بیش از 2 هزار سال پیش بر می گردد، بسیار عالی و حیرت آور است. می توان به جرات گفت، کولوسئوم شاهکار مهندسی و معماری رومی های باستان بوده است. کولوسئوم از بهترین آثار معماری باقی مانده در شهر رم است.
سالانه گردشگران فراوانی از نقاط مختلف دنیا به سمت رم روانه می شوند تا از نزدیک شاهد ابهت و زیبایی آمفی تئاتر کولوسئوم باشند. ساخت بنای کولوسئوم، در سال 81 پیش از میلاد مسیح به پایان رسید و تکمیل شد. این آمفی تئاتر مابین تپه های اسکوئیلین و کائلین قرار گرفته است. این آمفی تئاتر به شکل بیضی ساخته شده است. کف آن چوبی بوده است و در زیر آن مجموعه ای از اتاق ها و گذرگاه ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم برای مبارزه گلادیاتورها و انجام مسابقات وجود دارد.
کولوسئوم که باشکوه ترین آمفی تئاتر رومی باستان است، در میان تپه های پالانتین و کائلین قرار گرفته است. کولوسئوم یکی از شاهکارهای معماری دوران باستان است. پلان بیضی شکل با ارتفاع حدود 50 متر و ظرفیت 50 هزار تماشاگر برای برگزاری مبارزات گلادیاتورها و مسابقات ورزشی، دلایل جذابیت این بنای باشکوه هستند. زیبایی این بنا با دریاچه مصنوعی ساخته شده در آن و اتاق ها و باغچه های زیبا، دوچندان شده است. در زیر زمین میدان این آمفی تئاتر، اتاق ها، گذرگاه ها و راه های مختلفی برای عبور دادن حیوانات، ابزار، گاری ها و خود  مبارزان وجود داشته است.

نام محلی

کولوسئوم در میان محلی ها با نام کلوزئو شناخته می شود. همچنین آن را با نام های کلوسیوم و آمفی تئاتر فالاویان نیز می شناسند.

اطلاعات گردشگری

کولوسئوم، یکی از نمادهای تاریخی شهر رم به شمار می رود. همچنین، یکی از جاذبه های گردشگری محبوب و پر بازدید این شهر ایتالیایی است. نام این آمفی تئاتر از مجسمه بسیار بزرگ «نِرو» که در مقابل کولوسئوم قرار داشت، گرفته شده است. این بنا برای انجام مسابقات ورزشی و مبارزات گلادیاتورها طراحی شده بود. اما در طول 1500 سال گذشته، از آن برای اهداف و منظورهای مختلف استفاده می شده است.
متاسفانه در آن زمان سرگرمی روزانه امپراتورهای رومی و ثروتمندان، نبردهای خونین گلادیاتورها بر سر مرگ و زندگی بوده است. پلان کولوسئوم به شکل بیضی به قطرهای 188 و 156 متر است و ارتفاع آن نیز به اندازه یک ساختمان 15 طبقه است. به طور تقریبی می توان گفت، ارتفاعش حدود 50 متر است. این آمفی تئاتر، 80 دروازه ورودی دارد.
صدمات وارد شده به این بنا در نتیجه شرایط آب و هوایی و فجایع طبیعی و بعضا فجایعی که انسان ها مسبب آن بوده اند، ایجاد شده اند.
در نزدیکی کولوسئوم، مکان های دیدنی دیگری نیز وجود دارند. به طور مثال، می توان به قصر قدیمی رومی و تپه پالاتیان اشاره کرد. بلیط ورودی کولوسئوم را می توان از از ورودی قصر قدیمی رومی تهیه کرد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به کولوسئوم، درست در مقابل آن واقع شده است. ساعات بازدید از این آمفی تئاتر 9 صبح تا 7 بعدازظهر است. گاهی نیز درب آن هنگام غروب و تاریکی هوا بسته می شود.

تاریخچه

کولوسئوم، در سال های 70 تا 72 قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. دستور ساخت این بنا را امپراتور وسپاسیان داده بود. اما پیش از تکمیل آن امپراطور مرد. البته بعد از مرگ او، طبقه سوم آن نیز تکمیل شد. بعد از امپراطور، پسرش تیتوس ساخت کولوسئوم را تا طبقه آخر آن ادامه داد.
بخش هایی از این ساختمان در سال 217 میلادی در اثر یک آتش سوزی بزرگ از بین رفت. از آنجا که طبقات بالای آن از چوب ساخته شده بود، تقریبا به طور کامل نابود شد. البته، ساختمان مرمت شد و تعمیر آن در سال 252 میلادی به پایان رسید. در سال 523 میلادی، پادشاه آنیسیوس ماکسیموس از  آمفی تئاتر کولوسئوم برای برگزاری مراسم استفاده می کرد.
کولوسئوم، در قرون وسطی نیز توسط مردم تخریب شد. حتی در آن زمان به عنوان خانه اجاره ای از آن استفاده می شد و مردمان متعددی در آن زندگی می کردند. حتی بخشی از آن به عنوان قبرستان استفاده می شد.
 
نام: اروپا » ایتالیا » رُم » کولوسئوم
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رُم

تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- یکی از تپه های هفت گانه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه اهمیت تاریخی بسیار در شهر رم دارد و میان کاخ امپراطوری روم باستان و سرکوس ماکسیموس واقع شده است. این تپه را با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز می شناسند. بر اساس داستان های اسطوره ای، شهر رم ایتالیا بر فراز این تپه بنا نهاده شده است. در این مقاله در مورد تپه پالاتین بیشتر توضیح می دهیم.

معبد خدایان پانتئون

پانتئون -Pantehon-، نه تنها یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر رم که از قدیمی ترین ساختمان های سراسر دنیاست. این بنا در سال 126 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. دلیل ساخت آن نیز ادای احترام به خدایان رومی بوده است. داخل این بنا مجسمه های متعددی از خدایان رومی های باستان در دورتادور ساختمان قرار دارند.

کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، یکی از مهم ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیا برای کاتولیک های این شهر است. این کلیسای خوش ساخت و زیبا، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا نیز هست. این کلیسا به یادبود سن پیتر ساخته شده است و حدود 6 هزار نفر ظرفیت دارد. کلیسای جامع سن پیتر در مجاورت واتیکان و مرکز شهر رم واقع شده است.

رومن فوروم

رومن فوروم -Roman_Forum-، یک منطقه متمرکز شده در رم بوده است که تمدن روم باستان در آن رونق گرفته است. این میدان باستانی همچون ویترینی برای نمایش تمدن و تاریخ غنی رومی های باستان است. در این میدان می توانید شاهد انواع معماری ها و میراث تاریخی رومی ها باشید.

فواره تِروی

فواره تروی -Trevi Fountain-، یکی از فواره های بسیار زیبا و جذاب شهر رم است. تروی از مشهورترین فواره های سراسر دنیا به شمار می رود. این فواره به سبک باروک ساخته شده است. حدود 26 متر ارتفاع دارد. فواره تروی در میدان تروی و منطقه کوئیریناله رم واقع شده است.

کلیسای جامع سانتا ماریا

سانتا ماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از قدیمی ترین کلیساهای جامع کاتولیک در شهر رم در کشور ایتالیاست. سانتا ماریا، یکی از 4 کلیسای بزرگ پاپ اعظم این شهر به شمار می رود و پاپ لیبریوس به عنوان حامی دلیل شکل گرفتن آن بوده است. این تنها ساختمانی است که هسته داخلی خود را به خوبی حفظ کرده است.