درباره تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- که با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز یاد می شود یکی از هفت تپه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه حدود 40 متر بالاتر از قصر قدیمی رومی ها واقع شده است و از نظر تاریخی ارزش و اهمیت بسیار در ایتالیا دارد. بر اساس داستان های اسطوره ای رومی های باستان، پالانتین غاری در خود داشته است و برادرهای دوقلو به نام های ریموس و رومولوس را در در خود پناه داده است. در این غار، یک گرگ ماده به این دوقلوها شیر می داده است. بر اساس همین اسطوره ها، نام رم نیز از رومولوس – نام یکی از برادرها - گرفته شده است.
رومی ها معتقد بودند که شهر رم از تپه پالانتین منشا گرفته است. در واقع آنها می گویند شروع به وجود آمدن رم از این تپه بوده است. این زمان نیز به یکهزار سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد.
داستان های افسانه ای و اساطیری فراوانی در مورد تپه پالاتین وجود دارند. یکی از این داستان ها مربوط به نام شهر رم است. همان طور که اشاره کردیم، تپه پالاتین یکی از جاذبه های گردشگری شهر رم در کشور ایتالیاست. از بالای این تپه می توان منظره زیبایی از شهر رم را به خوبی تماشا کرد.در زمان های گذشته، تقریبا همه فضای این تپه را قصرهای مختلف پادشاهی پر کرده بودند.
از قرن 18 میلادی تا به امروز حفاری های باستان شناسی متعددی روی این تپه صورت گرفته است. برخی شواهد باستان شناسی کشف شده حکایت از آثاری دارند که قدمت آنها به عصر برنز می رسد. در پالتین بقایای قصری پیدا شده که گفته می شود امپراطور آگوستوس در آن متولد شده است. در سال 2007 میلادی، یک باستان شناس ایتالیایی غار افسانه ای لوپراکال را کشف کرده است.
پالاتین که امروز یک یاز مکان های دیدنی شهر رم به شمار می رود، شامل بخش های مختلف گردشگری همچون موزه آنتی کوراریوم در قصر دومینیشن است. در این موزه انواع آثار سرامیکی، موزاییک، نقاشی، مجسمه و ... را می توان پیدا کرد. خرابه ها باستانی متعددی همچون حمام  سروروس در تپه پالاتین قرار دارند. بزرگ ترین و اصلی ترین چاذبه این تپه، قصر دومینیشن است.

نام محلی

تپه پالاتین با نام های سولیس پلاتیوم و مونز پلاتینوس در میان رمی های شهرت دارد.

اطلاعات گردشگری

تپه پالاتین یکی از تپه های هفت گانه و مشهور شهر رم است. این تپه قدیمی ترین و کهنسال ترین بخش شهر است. روی این تپه، کاخ های آگوستوس، دومینیشن و تیبریوس ساخته شده اند. برخی از رومی های بسیار مشهور آن بالای این تپه زندگی می کردند. تپه پالانتین مکانی است که جشن و مراسم لوپرکالیا توسط رومی های باستان در آن برپا می شده است. این جشن برای بزرگداشت گرگ ماده ای برپا می شده است که برادارهای دوقلوی موسس رم به نام های ریموس و رومولوس را شیر می داده است.
برای بازدید از این تپه و کاخ های ساخته شده در بالا و اطراف آن، می توانید از مترو استفاده کنید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این تپه، ایستگاه کلوسئو است. این ایستگاه در کنار قصر رومی های باستان در مرکز رم واقع شده است. ورودی اصلی تپه پالاتین، از طرف آمفی تئاتر باستانی کلوسئوم و طاق تیتوس است. البته ورودی دیگری نیز از طرف دی سن جورجیو وجود دارد.
برای بازدید از قصر واقع شده در بالای تپه، می توانید از ساعت 9 صبح تا 7 بعدازظهر به آنجا بروید. راهنماهای صوتی متعددی در این تپه برای راهنمایی گردشگران وجود دارد. این راهنما به بیشتر زبان های اروپایی در دسترس هستند. استفاده از این راهنماهای صوتی برای کسب آگاهی از تاریخچه تپه و نحوه مشهور شدن و داستان های اسطوره ای مربوط به آن بسیار مفید است.

تاریخچه

بسیاری از شخصیت های مهم و قدرتمند تاریخ در دوران جمهوری روم باستان در خلال سال های 44 تا 510 پیش از میلاد مسیح در بالای این تپه زندگی می کردند. تپه پالاتین، نمای بسیار زیبایی از شهر رم را نمایش می دهد. در دوران سلطنت امپراطوری رم در سال های 27 تا 476 میلادی نیز بسیار از پادشاهان قصرهای خود را بالای این تپه بنا کرده اند. یکی از این امپراطورها، آگوستوس نام دارد  که این صومعه ای در تپه پالاتین ساخت و آن را به خدای آپولو اختصاص داد.
 
نام: اروپا » ایتالیا » رُم » تپه پالاتین
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رُم

کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum- یکی از باشکوه ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این آمفی تئاتر در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی و مسابقات گلادیاتورها استفاده می شده است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یکی از جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی بسیار زیبا، این مقاله را مطالعه کنید.

معبد خدایان پانتئون

پانتئون -Pantehon-، نه تنها یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر رم که از قدیمی ترین ساختمان های سراسر دنیاست. این بنا در سال 126 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. دلیل ساخت آن نیز ادای احترام به خدایان رومی بوده است. داخل این بنا مجسمه های متعددی از خدایان رومی های باستان در دورتادور ساختمان قرار دارند.

کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، یکی از مهم ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیا برای کاتولیک های این شهر است. این کلیسای خوش ساخت و زیبا، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا نیز هست. این کلیسا به یادبود سن پیتر ساخته شده است و حدود 6 هزار نفر ظرفیت دارد. کلیسای جامع سن پیتر در مجاورت واتیکان و مرکز شهر رم واقع شده است.

رومن فوروم

رومن فوروم -Roman_Forum-، یک منطقه متمرکز شده در رم بوده است که تمدن روم باستان در آن رونق گرفته است. این میدان باستانی همچون ویترینی برای نمایش تمدن و تاریخ غنی رومی های باستان است. در این میدان می توانید شاهد انواع معماری ها و میراث تاریخی رومی ها باشید.

فواره تِروی

فواره تروی -Trevi Fountain-، یکی از فواره های بسیار زیبا و جذاب شهر رم است. تروی از مشهورترین فواره های سراسر دنیا به شمار می رود. این فواره به سبک باروک ساخته شده است. حدود 26 متر ارتفاع دارد. فواره تروی در میدان تروی و منطقه کوئیریناله رم واقع شده است.

کلیسای جامع سانتا ماریا

سانتا ماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از قدیمی ترین کلیساهای جامع کاتولیک در شهر رم در کشور ایتالیاست. سانتا ماریا، یکی از 4 کلیسای بزرگ پاپ اعظم این شهر به شمار می رود و پاپ لیبریوس به عنوان حامی دلیل شکل گرفتن آن بوده است. این تنها ساختمانی است که هسته داخلی خود را به خوبی حفظ کرده است.