درباره پانتئون

پانتئون -Pantehon- به دستور یکی از پادشاهان روم به نام مارکوس آگیرپا ساخته شده است. این معبد متعلق به سال های اولیه زندگی بشر است. پانتئون در سال 126 پیش از میلاد مسیح توسط امگراطور هادریان بازسازی شده است. این معبد، به منظور ادای احترام به خدایان رومی ساخته شده است. پانتئون، نه تنها در شهر رم و کشور ایتالیا، بلکه در همه دنیا یکی از قدیمی ترین و باستانی ترین آثار بر جا مانده از تاریخ است که حتما باید از آن دیدن کرد.
بسیاری از بناها و سازه های ساخته شده توسط جهان غرب از معماری این معبد الهام گرفته اند.
در زمان ساخت، پانتئون در خارج از شهر رم قرار داشت. وقتی رم تحت حکومت جمهوری قرار گرفت، از این معبد به عنوان محلی برای رای گیری و انتخابات استفاده کردند. در ضمن، ارتشی ها نیز از آن استفاده می کردند. بعدها، در طول حکومت امپراطور آگوستوس، بناهای متعددی در اطراف این معبد ساخته شد.
معبد کنونی بر جا مانده از پانتئون، همان معبد اصلی که توسط مارکوس آگریپا ساخته شده است، نیست. در سال 126 میلادی، این بنا توسط امپراطور هادرین تخریب و بازسازی شد. بنای دوباره ساخته شده پانتئون از همان زمان تا به اکنون، بدون دست خوردگی باقی مانده است و سالانه افراد بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند.
سوراخی که در مرکز ساختمان قرار دارد، چشم بزرگ یا اورکولوس نام دارد. در طول تاریخ رومی های باستان، زمانی که این معبد، محلی برای پرستش خدایان رومی بود عودها و دیگر چیزهایی که برای عبادت می سوزاندند دود داشت و این دودها باید به طریقی از ساختمان خارج می شد. به همین دلیل، این سوراخ بزرگ ساخته شد تا دودها از آن خارج شوند. شاید جالب باشد بدانید، اوکولوس (oculus) تنها بخش این معبد است که نور به طور مستقیم از آن به داخل می تابد.

نام محلی

پانتئون در میان محلی های رمی با نام کلیسای مری و مارتیرس شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

شاید به جرات بتوان گفت پانتئون، از جمله بناهای تاریخی و باستانی است که از ابتدای پیدایش تا به امروز به طور مداوم بدون هرگونه بازسازی مورد استفاده قرار گرفته است. این معبد ابتدا برای ادای احترام به خدایان رومی ساخته شده است. اما بعدها به کلیسایی مشهور برای عبادت مسیحی ها تبدیل شد.
داخل این معبد سقف برنزی آن بسیار جلب توجه می کند. بهترین زمان برای بازدید از این معبد هنگامی است که باران می بارد. در مرکز سقف برنزی این بنا یک سوراخ بزرگ و زیبا وجود دارد که می توان از آن آسمان را دید. هنگام بارش باران تماشای آسمان از این سوراخ، فوق العاده زیباست. در نزدیکی پانتئون مکان های دیدنی دیگری نیز قرار دارند که گردشگران می توانند از آنها نیز دیدن کنند. فاصله این بنا ها از یکدیگر کم است و می توان با پای پیاده بین این ساختمان ها رفت و آمد کرد.
پانتئون در همه روزهای هفته به جز یکشنبه ها، از ساعت 8:30 صبح تا 7:30 بعدازظهر برای بازدید عموم باز است. در روزهای یکشنبه نیز از ساعت 9 تا 6 بعدازظهر باز است. در روزهای تعطیل رسمی، ساعات بازدید از این مکان بین ساعت های 9 تا یک بعدازظهر است. البته در تعطیلاتی همچون کریسمس، روز سال نو و اول می به طور کلی تعطیل است. در ضمن، بازدید از این معبد قدیمی هیچ گونه هزینه ای برای بازدیدکننده ها ندارد.

تاریخچه

پانتئون، به طور دقیق در سال 27 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. اما بعدها در سال 125، امپراطوری به نام هادریان آن را تخریب و دوباره از نو ساخت. معماری و طراحی پانتئون یکی از شگفت انگیزترین بناهای آن دوران به شمار می رفته که همتایی نداشته است. بیشتر بخش داخلی این معبد از برنز پوشیده شده است. درب های بسیار بزرگ و خوش ساخت این معبد نیز جزو شگفتی های ساخت آن به شمار می رفتند. البته این درب ها، هنوز هم بزرگ دیده می شوند.
در سال 609 میلادی، بعد از حمله مسیحی ها به رم و در دست گرفتن حکومت، این معبد را نیز به کلیسایی برای مسیحی ها تبدیل کردند. در آن زمان، پاپ نام پانتئون را به کلیسای مری و مارتیرس تغییر داد.
 
نام: اروپا » ایتالیا » رُم » معبد خدایان پانتئون
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رُم

کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum- یکی از باشکوه ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این آمفی تئاتر در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی و مسابقات گلادیاتورها استفاده می شده است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یکی از جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی بسیار زیبا، این مقاله را مطالعه کنید.

تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- یکی از تپه های هفت گانه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه اهمیت تاریخی بسیار در شهر رم دارد و میان کاخ امپراطوری روم باستان و سرکوس ماکسیموس واقع شده است. این تپه را با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز می شناسند. بر اساس داستان های اسطوره ای، شهر رم ایتالیا بر فراز این تپه بنا نهاده شده است. در این مقاله در مورد تپه پالاتین بیشتر توضیح می دهیم.

کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، یکی از مهم ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیا برای کاتولیک های این شهر است. این کلیسای خوش ساخت و زیبا، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا نیز هست. این کلیسا به یادبود سن پیتر ساخته شده است و حدود 6 هزار نفر ظرفیت دارد. کلیسای جامع سن پیتر در مجاورت واتیکان و مرکز شهر رم واقع شده است.

رومن فوروم

رومن فوروم -Roman_Forum-، یک منطقه متمرکز شده در رم بوده است که تمدن روم باستان در آن رونق گرفته است. این میدان باستانی همچون ویترینی برای نمایش تمدن و تاریخ غنی رومی های باستان است. در این میدان می توانید شاهد انواع معماری ها و میراث تاریخی رومی ها باشید.

فواره تِروی

فواره تروی -Trevi Fountain-، یکی از فواره های بسیار زیبا و جذاب شهر رم است. تروی از مشهورترین فواره های سراسر دنیا به شمار می رود. این فواره به سبک باروک ساخته شده است. حدود 26 متر ارتفاع دارد. فواره تروی در میدان تروی و منطقه کوئیریناله رم واقع شده است.

کلیسای جامع سانتا ماریا

سانتا ماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از قدیمی ترین کلیساهای جامع کاتولیک در شهر رم در کشور ایتالیاست. سانتا ماریا، یکی از 4 کلیسای بزرگ پاپ اعظم این شهر به شمار می رود و پاپ لیبریوس به عنوان حامی دلیل شکل گرفتن آن بوده است. این تنها ساختمانی است که هسته داخلی خود را به خوبی حفظ کرده است.