درباره تیرا

بزرگترین جزیره سانتورینی، ترا یا تیرا -Ancient Thira- نام دارد که به علت خرابه های باستانی فریبنده و اعجاب انگیزش در مرکز توجه گردشگران قرار دارد. این خرابه های باستانی عمدتاً در مساوونا که یک پرتگاه صخره ای شیب دار در تیرا است، دیده می شوند. آنچه که اهمیت و جلوه این خرابه های باستانی را افزایش می دهد، محل قرارگیری آنهاست چراکه چشم انداز دریا از فراز این منطقه نفس را در سینه بینندگان حبس می کند.
حفاری های انجام شده در تیرا نشان دادند که سکونت در این منطقه عمدتاً به قرن نهم پیش از میلاد باز می گردد. همچنین تیرا مکان مناسب و ایده آلی برای مردمانی از قوم اسپارتا بود تا شهر و محل سکونت خود را در آن بنا کنند. اسپارتاها دو راه برای خود درست کردند. یک را به سوی کاماری و راه دیگر به سوی پِریسا امتداد می یافت.
همچنین آنها اقدام به ساخت بندرگاهی در کاماری نمودند. اما یکی از چشمگیرترین دوران این منطقه مربوط به قرن چهارم پیش از میلاد می باشد که این منطقه به عنوان مکانی برای نیروی دریایی مصریان درنظر گرفته شد و آنها اقدام به استقرار یک پادگان نظامی نیز در تیرا نمودند.

جاذبه های گردشگری تیرا

زیبایی های طبیعی: پر رونق ترین مکان های گردشگری تیرا، سواحل کاماری و پریسا می باشند. چشم انداز وسیع دریا از سه جهت صخره ها، حتی بیشتر از خرابه های باستانی عجیب آنجا مورد توجه گردشگران قرار دارد. چنانچه علاقمند به باستان شناسی هستید، می توانید نشانه هایی از دوران امپراطوری روم و بیزانس را در مغازه ها و بر روی دیوارها و گرمابه ها بیابید.

معبد دیونیسوس: خرابه های این منطقه همگی توسط خیابانی به یکدیگر متصل می شوند که خود توسط تعدادی مسیر کوچکتر قطع می شود. کلیسای آگیوس استفانوس، کلیسای سنگی ای است که در میان خرابه های دوران هلنیستکی به چشم می خورد. همچنین معبد دیونیسوس نیز از جمله جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. این معبد هلنیستیکی که به شیوه دوریک و بر روی پی منحصربفردی ساخته شده، سقف و نمایی از جنس مرمر داشته و متعلق به قرن سوم پیش از میلاد می باشد.

حرم آرتمیدوروس: این حرم متعلق به زمانی میان قرن چهارم و سوم پیش از میلاد بوده که توسط آرتمیدوروس ساخته شده است. شما می توانید طیف وسیعی از حکاکی ها، کتیبه ها و نشانه های مربوط به خدایان هلنیستیکی نظیر شیر، عقاب و دلفین را در این مکان مشاهده نمایید. این بنا از جنس سنگ ساخته شده است. معبد کوچک دورن این حرم بر روی شش ستون یکپارچه قرار داشته و دارای یک آب انبار زیرزمینی می باشد.

تراس جشنواره ها: این محوطه که روبروی معبد آپولو قرار داشته، جایی بوده که پسرها در آن رقص ژیمنوپدیا اجرا می کردند. این رقص به منظور ادای احترام به خدایان انجام می شده است. تصاویر جالبی در این زمینه را می توان بر روی دیوارها مشاهده کرد که متعلق به دوران رومی ها و آرکائیک ها می باشند.

چطور به تیرا برویم؟

دسترسی به تیرا از پریسا به مراتب آسانتر است زیرا مسیر این منطقه از کاماری، سراشیبی های تندی دارد. برای رسیدن به بالای تپه می توان از تاکسی استفاده کرد یا پیاده این مسیر را پیمود. بیشتر گردشگران ترجیح می دهند که این مسیر را پیاده طی کنند زیرا این مسیر از میان یک غار می گذرد. محل پارک تاکسی ها نیز درست در کنار خرابه ها می باشد.

تاریخچه جذاب تیرای باستانی

دورین ها در قرن نهم پیش از میلاد ساکنان اصلی تیرا بودند که توسط تراس رهبری می شدند. با این حال با توجه به برخی مدارک، اسپارتان ها در قرن هشتم پیش از میلاد و پیش از فوران بزرگ آتشفشان، در این منطقه سکونت داشته اند. پس از آن این منطقه شاهد شکوفایی تمدن های مختلفی چون رومی ها، هلنیستیکی ها و بیزانسی ها بوده است.
خرابه هایی که امروزه بر فراز تپه تیرا به چشم می خورند، عمدتاً متعلق به دوران هلنیستیکی هستند. باستان شناسان آلمانی که در سال های 1895 تا 1902 میلادی به حفاری در این منطقه پرداختند، موفق به بیرون آوردن تعدادی خانه و قبر از زیر خاک شدند. بخش دیگری از این خرابه ها طی حفاری های انجام شده در سال 1961 تا 1982 میلادی توسط اِن. زافیروپولوس در شیب های شمالی سلادا کشف شدند.
 
نام: اروپا » یونان » سانتورینی » تیرا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر سانتورینی

چشمه های آب گرم و آتشفشان های سانتورینی

چشمه های آب گرم و آتشفشان های سانتورینی -Hot springs - Santorini Volcano- بواسطه منظرشان از شهرت بسیاری برخوردارند. سوار شدن بر قایق برای رفتن به هر دو نقطه، انتخاب بسیار مناسبی برای گردشگران می باشد. همچنین برحسب تقاضا، سفرهای انفرادی و شخصی نیز به این مکان ها قابل انجام است.

تله کابین سانتورینی

سانتورینی بواسطه زیبایی های طبیعی سواحلش، آتشفشان های عظیمش، دریای خروشان درخشانش، مناظر بدیع غروب آفتاب، موزه هایش، تله کابین، حفاری های آکروتیری و نیز اهمیت و نقش ویژه شهر قدیمی آن در زمینه کشاورزی، یکی از مهمترین جادبه های گردشگری یونان محسوب می شود.

آکروتیری

آکروتیری -Akrotiri- به دلیل میراث فرهنگی و تاریخی متمایزش از آسیب ها و گزندهای زمانه در امان بوده است. روند طولانی برخی کاوش ها و حفاری های باستان شناسی تنها توانست بخشی از شگفتی های باستان شناسی این منطقه را آشکار سازد. این مکان که اکنون به علت انجام عملیات مرمت بسته است، برای همیشه به عنوان نقطه روشنی در تاریخ یونان باقی خواهد ماند.