درباره آکروتیری

اگرچه آکروتیری در منطقه ای دوردست واقع در گوشه جنوب شرقی جزیره سانتورینی واقع شده، اما از اهمیت تاریخی و فرهنگی فوق العاده ای برخوردار است. این مکان نخستین بار در سال 1860 میلادی در زمان حفر کانال سوئز که کارگران به دنبال خاکسترهای آتشفشانی بودند، مورد توجه عموم قرار گرفت. پس از آن، مجموعه ای از حفاری های باستان شناسی موفقیت آمیز توسط تیمی به سرپرستی پروفسور سیریدون ماریناتوس از سال 1967 تا 2005 میلادی تحت حمایت دانشگاه آتن در این مکان صورت گرفت. اگرچه به دنبال وقوع یک فرو ریختن تصادفی سقف های فلزی محل حفاری که منجر به مرگ یک گردشگر انگلیسی گردید، تا مدتی ادامه پروژه متوقف شد. این مکان برای انجام عملیات مرمت بسته شده.آکروتیری -Akrotiri- یکی از مهم ترین و معروفترین سایت های باستان شناسی در جزیره سانتورینی کشور یونان محسوب می شود. این شهر که زمانی از شکوفایی و رونق چشمگیری برخوردار بوده به نام پمپی مینوان ها نیز شناخته می شود و در سال 1450 پیش از میلاد در اثر فوران آتشفشان از بین رفت. امروزه حفاری های باستان شناسی در این مکان در حال انجام بوده و باستان شناسان در تلاشند تا به کشف واقعیات بیشتری درباره این شهر باستانی دست یابند.

اهمیت تاریخی آکروتیری

آکروتیری که قرن ها در زیر لایه های خاکستر ناشی از فوران آتشفشان در سال 1450 پیش از میلاد مدفون بوده، در فاصله سال های 3000 تا 2000 پیش از میلاد از جمله شهرهای مترقی یونان محسوب می شده است. این شهر در آن زمان محل سکونت مینوآن ها بوده که بواسطه هنر، معماری، تجارت و کشاورزی در جهان شهرت داشتند. به دنبال فوران آتشفشان این شهر به مدت دو قرن خالی از سکنه باقی ماند تا اینکه جزیره مجدداً خنک شده و زمینه برای رشد گیاهان و زندگی جانوران فراهم گردید.
آکروتیری که به پمپی مینوآن ها نیز معروف بوده، به عنوان پاسگاه مرزی کرت محسوب می شده است. ساکنان این منطقه اقدام به کشت حبوبات مختلف، درختان زیتون و نیز ساخت ظروف و ابزار مختلف و نیز دیگر آثار هنری کردند. از آنجاییکه هیچگونه بقایای انسانی از زیر لایه های خاکستر و خرابه ها خارج نشده، این فرضیه توسط محققان مطرح شده که ساکنان شهر درست پیش از بروز تخریب ها شهر را ترک کرده اند.

جاذبه های گردشگری در آکروتیری

حفاری های انجام شده با توجه به شواهد بدست آمده از خرابه های قلعه مستحکم ونیزی ها مشخص کرده اند که آکروتیری شهر آکروپولیس را دربرگرفته بوده است. در این بین گردشگران می توانند از دو کلیسای باستانی در آکروتیری به نام های تریادا و ایپاپاندی تو سوتریوس نیز دیدن کنند. در قسمت خلیج کوچک این منطقه، هتل های سنتی و رستوران هایی وجود دارد. بناهای سه طبقه ای که در آکروتیری دیده می شوند، بواسطه نقاشی های دیواری و سبک معماری شان از اهمیت قابل توجهی برخوردارند. در موزه محلی باستان شناسی تیرا می توان از نزدیک به این نقاشی ها نگاه کرد. این نقاشی ها همراه با برخی وسایل دیگر زندگی ذهنیتی از برتری فرهنگی آکروتیری باستانی را به نمایش می گذارند. زمانیکه به در طول خیابان اصلی آکروتیری قدم می زنید، می توانید نگاهی اجمالی و سریع به فروشگاه ها و مغازه هایی بیاندازید که ظروف بزرگ سفالی ای به نام پیتوی را به نمایش می گذارند که برای ذخیره سازی روغن و مواد خوراکی مورد استفاده قرار می گرفته است. در برخی قسمت های مسیر می توان تصاویر مینیاتور و نقاشی دیوارهای حک شده ای را دید که به چهار زبان در مورد آنها توضیحاتی داده شده است. با این وجود اگر بخواهید که بهترین چشم انداز را از این شهر داشته باشید، می بایست از از میدان سه گوشی که نزدیک به خروجی آکروتیری قرار گرفته بالا روید. در این منطقه ارتفاع ساختمان ها به طرز قابل توجهی کوتاه بوده و چشم اندازی از کل شهر را در اختیار بیننده قرار می دهد. همچنین در این قسمت می توان از مقبره پروفسور سیریدون ماریناتوس، باستاس شناس ارشد این منطقه که در اثر حادثه سقوط جان خود را از دست داده، نیز بازدید کرد.
 
نام: اروپا » یونان » سانتورینی » آکروتیری
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر سانتورینی

چشمه های آب گرم و آتشفشان های سانتورینی

چشمه های آب گرم و آتشفشان های سانتورینی -Hot springs - Santorini Volcano- بواسطه منظرشان از شهرت بسیاری برخوردارند. سوار شدن بر قایق برای رفتن به هر دو نقطه، انتخاب بسیار مناسبی برای گردشگران می باشد. همچنین برحسب تقاضا، سفرهای انفرادی و شخصی نیز به این مکان ها قابل انجام است.

تله کابین سانتورینی

سانتورینی بواسطه زیبایی های طبیعی سواحلش، آتشفشان های عظیمش، دریای خروشان درخشانش، مناظر بدیع غروب آفتاب، موزه هایش، تله کابین، حفاری های آکروتیری و نیز اهمیت و نقش ویژه شهر قدیمی آن در زمینه کشاورزی، یکی از مهمترین جادبه های گردشگری یونان محسوب می شود.

تیرا

تیرای باستانی -Ancient Thira- بواسطه خرابه های باستانی برجای مانده و چشم اندازهای طبیعی اش، از شهرت زیادی برخوردار است. این شهر که دارای تاریخی از چند دوره هلینیستیکی می باشد، به علت برخورداری از جزئیات اعجاب انگیز شهرهای باستانی یکی از جاذبه های مهم گردشگری به شمار می رود. پیاده روی تا بالای تپه بویژه برای افرادی که از نظر بدنی سالم هستند، کار بسیار لذت بخشی خواهد بود.