درباره کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر، از مشهورترین و قدیمی ترین کلیساهای شهر رم است. این کلیسا در نزدیکی شهرک واتیکان و در مرکز شهر رم در ایتالیا قرار دارد. مساحت این کلیسا حدود 200 هزار متر مربع است. مجسمه ها و آثار هنری زیبایی که در بالای سقف کلیسای جامع سن پیتر قرار دارند، به دست هنرمند مشهور ایتالیایی، یعنی میکل آنژ ساخته شده اند.
کلیسای جامع سن پیتر، در اواخر دوره رنسانس ساخته شده است. این کلیسا، بزرگ ترین کلیسای دنیاست و برای کاتولیک های مسیحی ارزش و احترام ویژه ای دارد.
کاتولیک ها این کلیسا را بسیار مقدس می پندارند. کلیسای جامع سن پیتر، محل ذفن سن پیتر یکی از حواریون حضرت مسیح است. مقبره پیتر در وسط محوطه داخلی کلیسا قرار دارد.
ورودی کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، رو به میدان سن پیتر قرار دارد. این میدان شکلی بیضی مانند دارد و در دو طرف شمال و جنوب این میدان، دو فواره بزرگ و زیبا ساخته شده اند. اطراف این میدان فوق العاده جذاب، با ستون ها که روی آنها مجسمه هایی از قدیسین دین مسیحیت قرار دارند، مزین شده است. این میدان طراحی بسیار باشکوهی دارد و کلیسای سن پیتر نیز بر زیبایی آن افزوده است. طراح میدان سن پیتر، هنرمندی به نام برنینی است. او ساختمانی که در دوره رنسانس با همان سبک معماری ساخته شده بود را با معماری باروک به محیط پیرامونش پیوند داده است. کار این هنرمند بسیار قابل تحسین و خیره کننده است. بیش از یکصد و 40 مجسمه از افراد مقدس بر بالای ستون های دور میدان گذاشته شده است. از جمله آنها می توان به مجسمه های سن پل و سن پیتر که قدیسین رم هستند، اشاره کرد. این مجسمه ها در نزدیکی پله های قصر سلطنتی قرار داده شده اند.
طراح گنبد کلیسای بزرگ سانتا ماریا، میکل آنژ بوده است. این  گنبد حدود 43 متر قطر دارد و ارتفاع آن از زمین حدود 120 متر است. گنبد کلیسا با ستون هایی که حدود 60 فوت عرض دارند احاطه و پشتیبانی می شود. این گنبد نیمکره نیست اما مخروطی شکل است.
طراحی داخلی کلیسای جامع سانتاماریا، نظر هر بیننده ای را جلب می کند. گردشگران از دیدن این کلیسا لذت می برند و به همین دلیل افراد بسیاری از آن دیدن می کنند. در داخل کلیسا، انواع آثار هنری دوره رنسانس و یادبودها و مجسمه های فوق العاده زیبایی از میکل آنژ را می توان مشاهده کرد.
اگر از آسمان که نگاه کنیم، ساختمان‌ کلیسای سن پیتر به شکل یک کلید طراحی شده است. این کلید، نماد کلید بهشت است و مجسمه‌های حواریون مسیح نیز به شکل نیم دایره‌ در اطراف درب ورودی این کلیسا نصب شده ‌اند.

نام محلی

نام محلی کلیسای جامع، کلیسای سن پیتر در واتیکان است.

اطلاعات گردشگری

پاپ جولیوس، مسابقه ای برای ساخت بزرگ ترین بنای تاریخی در دنیای مسیحیت ترتیب داد. این رقابت، شرکت کننده های فراوانی داشت و هر کدام از آنها آثاری را تهیه کردند که در حال حاضر در گالری اوفیزی در شهر فلورانس ایتالیا نگهداری می شوند. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، این کلیسا در بزرگداشت و به یادبود یکی از حواریون حضرت مسیح به نام سن پیتر ساخته شده است. در حال حاضر، مقبره سن پیتر در مرکز محوطه داخلی کلیسا واقع شده است.
کلیسای جامع سن پیتر،بیش از یکصد مقبره و کلیساهای کوچک متعدد نیز هست. در این مقبره ها، پاپ های مختلفی همچون پاپ سن ایگناتیوس،  پاپ ژان پل دوم و امپراطور رومی به نام اوتو دوم و آهنگسازی به نام  جیوانی پیرلویگی به خاک سپرده شده اند.  جیمز فرانسیس و پسرش، هنری بندیکت و چارلز ادوارد که متعلق به خانواده های سلطنتی انگلیس تعلق داشتند نیز در این کلیسا به خاک سپرده شده اند.
شاید جالب باشد بدانید، زمان ساخت این کلیسا حدود یک قرن زمان برده است.
اتوبوس های متعددی در شهر رم وجود دارند که گردشگران را به مقصد این کلیسا می برند. برای رفتن به کلیسای بزرگ، مجلل و باشکوه سن پیتر، همچنین می توان از مترو یا تاکسی نیز کمک گرفت. شهرک واتیکان قوانین و ضوابط ویژه ای برای بازدیدکننده ها وضع کرده است. بنابراین گردشگرانی که برای بازدید از بزرگ ترین کلیسای جامع جهان از سراسر دنیا به شهرک واتیکان، واقع در شهر رم می روند باید از این قوانین پیروی کنند.

تاریخچه

در سال یکصد میلادی، سن پیتر در این در این مکان که که یک گورستان بود، به خاک سپرده شد. بر اساس سنت، جسد سن پیتر بعد از شهادت در کنار سرکوس به خاک سپرده شد. در سال 324 میلادی که امپراطور کنستانتین به ساخت یک کلیسای بزرگ برای سن پیتر فکر می کرد و دستور ساخت آن را داد. کلیسایی که در آن زمان بنا شد، ذر حال حاضر نیز در مرکز این کلیسا قرار دارد.
در قرن 15 میلادی پاپ نیکولاس پنجم، تصمیم گرفت این کلیسا را بازسازی کند. او طراح و معماری مشهور به نام برناردو روسیلینی را برای طراحی این کلیسا برگزید.
بعدها، پاپ سیکتوس چهارم ساخت کلیسای کوچک سیستین را آغاز کرد. ساخت آن در زمان پاپ جولیوس دوم در سال 1506 میلادی آغاز و یکصد سال بعد در سال 1615 میلادی در زمان پاپ پاول پنجم به پایان رسید. برامانته، نخستین معمار ارشد این پروژه در دوره رنسانس بود. میکل آنژ معمار مشهور دیگری بود که گنبد کلیسای سن پیتر را طراحی کرده است. طراح میدان باشکوه سن پیتر نیز برنینی است.
در سال 1607 میلادی پاپ، ساخت و توسعه کلیسا را به کارلو مادرنو واگذار کرد او نیز سه بخش جدید را به صحن کلیسا اضافه کرد. در آخر، تکمیل کار به عهده جووانی برنینی گذارده شد. او یکی از شاهکارهای معماری شهری باروک را پیدید آورده بود.
 
نام: اروپا » ایتالیا » رُم » کلیسای جامع سن پیتر
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رُم

کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum- یکی از باشکوه ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این آمفی تئاتر در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی و مسابقات گلادیاتورها استفاده می شده است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یکی از جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی بسیار زیبا، این مقاله را مطالعه کنید.

تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- یکی از تپه های هفت گانه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه اهمیت تاریخی بسیار در شهر رم دارد و میان کاخ امپراطوری روم باستان و سرکوس ماکسیموس واقع شده است. این تپه را با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز می شناسند. بر اساس داستان های اسطوره ای، شهر رم ایتالیا بر فراز این تپه بنا نهاده شده است. در این مقاله در مورد تپه پالاتین بیشتر توضیح می دهیم.

معبد خدایان پانتئون

پانتئون -Pantehon-، نه تنها یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر رم که از قدیمی ترین ساختمان های سراسر دنیاست. این بنا در سال 126 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. دلیل ساخت آن نیز ادای احترام به خدایان رومی بوده است. داخل این بنا مجسمه های متعددی از خدایان رومی های باستان در دورتادور ساختمان قرار دارند.

رومن فوروم

رومن فوروم -Roman_Forum-، یک منطقه متمرکز شده در رم بوده است که تمدن روم باستان در آن رونق گرفته است. این میدان باستانی همچون ویترینی برای نمایش تمدن و تاریخ غنی رومی های باستان است. در این میدان می توانید شاهد انواع معماری ها و میراث تاریخی رومی ها باشید.

فواره تِروی

فواره تروی -Trevi Fountain-، یکی از فواره های بسیار زیبا و جذاب شهر رم است. تروی از مشهورترین فواره های سراسر دنیا به شمار می رود. این فواره به سبک باروک ساخته شده است. حدود 26 متر ارتفاع دارد. فواره تروی در میدان تروی و منطقه کوئیریناله رم واقع شده است.

کلیسای جامع سانتا ماریا

سانتا ماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از قدیمی ترین کلیساهای جامع کاتولیک در شهر رم در کشور ایتالیاست. سانتا ماریا، یکی از 4 کلیسای بزرگ پاپ اعظم این شهر به شمار می رود و پاپ لیبریوس به عنوان حامی دلیل شکل گرفتن آن بوده است. این تنها ساختمانی است که هسته داخلی خود را به خوبی حفظ کرده است.