درباره رومن فوروم

میدان باستانی روم -Roman Forum-، جایگاهی متمرکز برای انواع ساختمان های حکومت رومی ها بوده است. این خرابه بر جا مانده از زمان های بسیار دور، در واقع میراث تمدن رومی های باستان است. این میدان انواع ساختمان ها را در خود جای داده است. از جمله آنها باید اقامت گاه رجینا اشاره کرد. در این میدان همچنین، می توان مجموعه باکره پاکدامن را نیز دید. در سمت غربی میدان باستانی روم، معابد و زیارتگاه های متعددی وجود دارند که دیدن آنها خالی از لطف نیستند.
رومن فوروم، به شکل مربعی و به سبک یونانی طراحی شده است. اداره های دولتی که ساختارهای بسیار زیبا و چشمگیری داشتند در طول تاریخ به کلیسا تغییر هویت دادند. معماری معابد و ادارات دولتی متعددی در این میدان، الهام بخش فضاهای دولتی کنونی شده اند. میدان باستانی روم ابتدا یک بازار باز و بزرگ و در کنار کامیتیوم واقع شده بود.
میدان باستانی روم، معابد بسیار زیادی در خود داشت که بسیاری از آنها از بین رفته اند و فقط تعداد محدودی باقی مانده اند. یکی از این معابد، زحل نام دارد که قدیمی ترین معبد میدان باستانی روم در رم است. قدمت این معبد به سال 500 پیش از میلاد مسیح می رسد. معبد ونوس و رم نیز در سال 135 میلادی ساخته شده است. این معبد بزرگ ترین معبد باستانی رومن فوروم است. معبد جولیوس سزار، معبد وستا در سال 300 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است.
یکی از جاذبه های اصلی رومن فوروم، کاریا جولیوس است. این مکان در واقع صحن مجلس سنا بوده است که 44 سال پیش از میلاد مسیح برای انجام وظایف خود در آنجا گرد هم جمع می شدند. این مکان همچنان نیز دست نخورده باقی مانده است. این بنا چهار قوس دارد که هر کدام برای منظور خاصی ساخته شده اند. این قوس ها تیتوس، تیبریوس، آگوستوس و سپتیمیوس سوروس نام دارند.
همچنین 3 کلیسای جامع نیز در رومن فوروم وجود دارد. کلیسای آمیلی، جولیا و ماکسنتیوس و کنستانتین این 3 کلیسا را تشکیل داده اند. صرف نظر از این آثار تاریخی، از دیگر جاذبه های گردشگری این میدان می توان به رجیا، روسترا، تابیولاریوم، پورتیکو دی کونسنتس و جمونیان استراستپز اشاره کرد.

نام محلی

رومن فوروم در میان محلی های شهر رم در کشور ایتالیا با نام فوروم رومانیوم یا فورو رومانو شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

رومن فوروم، علاوه بر کلیسا، معبد و زیارتگاه، ساختمان های دولتی همچون مجلس سنا، دادگاه، ادارات دولتی و بناهای یادبود را نیز در خود جای داده است. همچنین، در طول تاریخ ازاین میدان به عنوان جایگاهی برای قضاوت های قضایی، مذهبی و سیاسی در حضور همه اقشار جامعه استفاده می شده است.
مکان های دیدنی و گردشگری شهر رم در نزدیکی یکدیگر و در فاصله بسیار کم از هم قرار دارند. این فاصله ها را می توان به راحتی با پای پیاده طی کرد. پیاده روی در فاصله ساختمان ها بسیار لذت بخش و دوست داشتنی است. باید بدانید میدان باستانی روم، میان تپه های پالاتین و کپیتولاین واقع شده است. این میدان نیز با همه ساختمان ها و بناهایش یکی از بناهای تاریخی مربوط به زمان جولیوس سزار است.
گردشگران می توانند در بین ساعت های 9 صبح تا 7 بعدازظهر برای بازدید به این میدان بروند. ورودی اصلی این میدان از سمت وایا دی فوری است. البته ورودی دیگری نیز وجود دارد  که در سمت وایای سان جورجیوست. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این میدان، کولوسئوست.

تاریخچه

پایه اصلی رومن فوروم که در واقع یک میدان بزرگ است که مساحت عظیمی را به خود اختصاص داده است، روی تالاب بنا شده است. در 700 سال پیش از میلاد مسیح این محیط با ساختن سیستم فاضلاب بزرگی به نام ماکسیما خشک شد. این فاضلاب بزرگ ترین فاضلاب آن زمان به شمار می رفته است. بر اساس سنت های آن زمان، رومن فوروم در نتیجه توافق رومولوس و تیتوس تاتیوس ساخته شده است. دومین پادشاه رومی به نام نوما پمپیلوس، نخستین قصر شهر به نام رجیا را بنا کرده است. هنگامی که حکومت رم به جمهوری تغییر کرد، همه  ساختارها و ساختمان های آنجا به میدان بزرگ روم باستان منتقل شدند.
در قرن 5 میلادی، بسیاری از معابد و ساختمان های ساخته شده در رومن فوروم به کلیسا تبدیل شدند. این اتفاقات در نتیجه ورود دین مسیحیت به این شهر رخ داده بودند.
 
نام: اروپا » ایتالیا » رُم » رومن فوروم
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رُم

کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum- یکی از باشکوه ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این آمفی تئاتر در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی و مسابقات گلادیاتورها استفاده می شده است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یکی از جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی بسیار زیبا، این مقاله را مطالعه کنید.

تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- یکی از تپه های هفت گانه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه اهمیت تاریخی بسیار در شهر رم دارد و میان کاخ امپراطوری روم باستان و سرکوس ماکسیموس واقع شده است. این تپه را با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز می شناسند. بر اساس داستان های اسطوره ای، شهر رم ایتالیا بر فراز این تپه بنا نهاده شده است. در این مقاله در مورد تپه پالاتین بیشتر توضیح می دهیم.

معبد خدایان پانتئون

پانتئون -Pantehon-، نه تنها یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر رم که از قدیمی ترین ساختمان های سراسر دنیاست. این بنا در سال 126 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. دلیل ساخت آن نیز ادای احترام به خدایان رومی بوده است. داخل این بنا مجسمه های متعددی از خدایان رومی های باستان در دورتادور ساختمان قرار دارند.

کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، یکی از مهم ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیا برای کاتولیک های این شهر است. این کلیسای خوش ساخت و زیبا، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا نیز هست. این کلیسا به یادبود سن پیتر ساخته شده است و حدود 6 هزار نفر ظرفیت دارد. کلیسای جامع سن پیتر در مجاورت واتیکان و مرکز شهر رم واقع شده است.

فواره تِروی

فواره تروی -Trevi Fountain-، یکی از فواره های بسیار زیبا و جذاب شهر رم است. تروی از مشهورترین فواره های سراسر دنیا به شمار می رود. این فواره به سبک باروک ساخته شده است. حدود 26 متر ارتفاع دارد. فواره تروی در میدان تروی و منطقه کوئیریناله رم واقع شده است.

کلیسای جامع سانتا ماریا

سانتا ماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از قدیمی ترین کلیساهای جامع کاتولیک در شهر رم در کشور ایتالیاست. سانتا ماریا، یکی از 4 کلیسای بزرگ پاپ اعظم این شهر به شمار می رود و پاپ لیبریوس به عنوان حامی دلیل شکل گرفتن آن بوده است. این تنها ساختمانی است که هسته داخلی خود را به خوبی حفظ کرده است.