درباره فواره تروی

فواره تروی -Trevi Fountain- در انتهای آکوا ویرگو واقع شده استو آکوا ویرگو در سال 19 پیش از میلاد مسیح برای آب گرفتن از چشمه های سالونه ساخته شده است. چشمه سالونه در 20 کیلومتری رم واقع شده است. فواره یا آب نمای تروی یکی از جاذبه های مشهور گردشگری شهر رم به شمار می رود. بسیاری از گردشگرانی که از جاهای مختلف دنیا به رم سفر می کنند، حتما از این فواره نیز بازدید می کنند.
فواره تروی، همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، از بزرگ ترین و مشهورترین فواره های سراسر دنیاست. در پشت این فواره پالازو پولی قرار دارد. روی نمای این بنا، اسب ها و مجسمه های مرمری زیبایی خودنمایی می کنند. آب به صورت جست و خیز کنان از بالا می آید و روی تخته سنگ ها می ریزد و در انتها به ساختارهای مربعی شکل کوچک وارد می شود.
در این فواره مجسمه ها داستان هایی را به تصویر می کشند. به طور مثال، ارابه اوکیانوس - خدای دریا – توسط تریتونس هدایت می شود. طاق نصرتی نیز در مرکز این فواره قرار دارد. در یک طرف از مجسمه های این بنا می توان به الهه فراوانی اشاره کرد که آب از گلدان در دستش به بیرون می ریزد. ماری نیز در آنجا قرار دارد که از محتویات جام می نوشد.
اکوئیداکت که یکی از منابع ورود آب به فواره تروی است یکی از منابع آبی فواره ای است که در پیزا نوونا قرار دارد.

نام محلی

فواره تروی در میان محلی ها به نام فونتانا دی تروی شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

شهرت و محبوبیت جهانی فواره تروی در شهر رم، بسیار جالب است. هیچ فواره ای در دنیا تا به این اندازه مشهور نیست و سالانه هزاران نفر از سراسر دنیا از آن دیدن نمی کنند. یکی از دلایل شهرت این آب نمای بزرگ، ریشه در تاریخ دارد. در فیلم ها، ویدئوکلیپ ها و نشریات متعددی از این فواره استفاده شده است. بیشتر مردم جهان، گاهی حتی بدون آنکه این فواره را بشناسند آن را می بینند و از زیبایی اش لذت می برند. فواره تروی به نوعی نمایانگر تاریخ و تمدن رم و رومی هاست.
یکی از افسانه های تاریخی فواره تروی این است که اگر یک سکه داخل فواره، درون آب بیندازید شما دوباره از رم بازدید خواهید کرد.
نزدیک ترین ایستگاه مترو به فوتره تروی، باربرینی است. فواره تروی در نزدیکی پانتئون در شمال شرقی شهر رم واقع شده است. این فواره به طور 24 ساعته باز و بازدیدش برای عموم آزاد است. هیچ گونه هزینه ای نیز برای گردشگران ندارد.

تاریخچه

در قرن 19 پیش از میلاد مسیح، تکنسین های رومی یک با کمک یک دختره باکره، راه آبی را از چشمه ای در فاصله 13 کیلومتری شهر رم با محل کنونی فواره کشاندند. آب از آکوا ویرگو به سمت آب گرم آبریپا هدایت شده است. این فواره بیش از 400 سال است که در شهر رم قرار دارد.
در سال 1629 میلادی، پاپ اربن هشتم، متوجه شد که ساختار فواره موجود چندان جذاب نیست. او، از طراح مشهور آن زمان به نام جیان لورنزو برنینی خواست تا طراحی این فواره را تغییر بدهد. اما پیش از تکمیل طراحی جدید فواره، پاپ از دنیا رفت. در سال 1730 میلادی، پاپ کلمنت دوازدهم، مسابقه ای برای طراحی دوباره فواره برگزار کرد. این مسابقه را آلساندرو گالیلی که اهل فلورانس بود، برنده شد. این مساله باعث اعتراض توده مردم و شهروندان رم شد. در نیتجه طراحی آن به نیکولا سالوی سپرده شد. طراحی دوباره و نوسازی این فواره در سال 1732 میلادی آغاز و در سال 1762 میلادی پایان یافت. بعد از مرگ نیکولا سالوی، گوسپه پانینی وظیفه او را به عهده گرفت.
 
نام: اروپا » ایتالیا » رُم » فواره تِروی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رُم

کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum- یکی از باشکوه ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این آمفی تئاتر در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی و مسابقات گلادیاتورها استفاده می شده است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یکی از جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی بسیار زیبا، این مقاله را مطالعه کنید.

تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- یکی از تپه های هفت گانه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه اهمیت تاریخی بسیار در شهر رم دارد و میان کاخ امپراطوری روم باستان و سرکوس ماکسیموس واقع شده است. این تپه را با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز می شناسند. بر اساس داستان های اسطوره ای، شهر رم ایتالیا بر فراز این تپه بنا نهاده شده است. در این مقاله در مورد تپه پالاتین بیشتر توضیح می دهیم.

معبد خدایان پانتئون

پانتئون -Pantehon-، نه تنها یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر رم که از قدیمی ترین ساختمان های سراسر دنیاست. این بنا در سال 126 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. دلیل ساخت آن نیز ادای احترام به خدایان رومی بوده است. داخل این بنا مجسمه های متعددی از خدایان رومی های باستان در دورتادور ساختمان قرار دارند.

کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، یکی از مهم ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیا برای کاتولیک های این شهر است. این کلیسای خوش ساخت و زیبا، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا نیز هست. این کلیسا به یادبود سن پیتر ساخته شده است و حدود 6 هزار نفر ظرفیت دارد. کلیسای جامع سن پیتر در مجاورت واتیکان و مرکز شهر رم واقع شده است.

رومن فوروم

رومن فوروم -Roman_Forum-، یک منطقه متمرکز شده در رم بوده است که تمدن روم باستان در آن رونق گرفته است. این میدان باستانی همچون ویترینی برای نمایش تمدن و تاریخ غنی رومی های باستان است. در این میدان می توانید شاهد انواع معماری ها و میراث تاریخی رومی ها باشید.

کلیسای جامع سانتا ماریا

سانتا ماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از قدیمی ترین کلیساهای جامع کاتولیک در شهر رم در کشور ایتالیاست. سانتا ماریا، یکی از 4 کلیسای بزرگ پاپ اعظم این شهر به شمار می رود و پاپ لیبریوس به عنوان حامی دلیل شکل گرفتن آن بوده است. این تنها ساختمانی است که هسته داخلی خود را به خوبی حفظ کرده است.