درباره کلیسای مسیح

شاهکار معماری هلندی ها تبدیل به مکانی دیدنی در مالاکای مالزی شده است. کلیسای مسیحی های این شهر یکی از قدیمی ترین کلیساهای مالاکاست. این کلیسا همچنان کار می کند و مسیحیان در آن فرائض دینی خود را به جا می آورند. این بنا با اینکه توسط هلندی ها ساخته شده است اما در زمان سلطه برتانیایی ها نیز مورد استفاده آنها قرار داشت. این کلیسا از همان زمان تا به حال، یکی از جاذبه های گردشگری شهر مالاکا و کشور مالزی است.
کلیسای مسیح که به رنک قرمز مرجانی است و یکی از شاهکارهای معماری هلندی را به تصویر می کشد، در کنار Stadthuys قرار دارد که آن نیز به همین رنگ است. البته باید بدانید Stadthuys، ابتدا به رنگ سفید بوده است و برای تطبیق و سازگاری با کلیسا آن را به رنگ قرمز مرجانی (مایل به نارنجی) رنگ شده است. کلیسای مسیح از قدیمی ترین کلیساهای پروتستان در مالزی است که همچنان باز است و مسیحی ها در آنجا فرائض دینی خود را به جای می آورند. این کلیسا در خیابان Jalan Gereja واقع شده است. بیشتر مردم و به خصوص محلی ها، این خیابان را با نام خیابان کلیسا می شناسند. این کلیسای زیبا با گل های زیبا و گیاهان سرسبز احاطه شده است و احساس قرار داشتن در اروپا را به بیننده القا می کند. با اینکه ساختمان های اطراف این کلیسا نیز به رنگ قرمز هستند اما کلیسای مسیح همچون نگین میان آنها می درخشد و نمای منحصربه فردی دارد.
بخش اعظم این کلیسا هنرهای دستی است. از تیرهای دیوار و سقف و پنجره گرفته تا نیمکت های سالن همه با دست ساخته شده اند. این بنا و ساختار آن همچون 200 سال پیش است و تغییر چندانی نکرده است. خدمات این کلیسا به سه زبان چینی، انگلیسی و تامیلی هستند. در نزدیکی این کلیسا مکان های دیدنی بسیاری وجود دارد.
در کل باید گفت کلیسای مسیح در شهر مالاکا یکی از جاذبه های گردشگری کشور مالزی است.

اطلاعات گردشگری

دسترسی به کلیسای مسیح -Christ Church- از همه نقاط شهر بسیار آسان است. برای رفتن به این کلیسا می توان از اتوبوس، تاکسی و موتورهای سه چرخه استفاده کرد.  موتورهای سه چرخه یکی از وسایل نقلیه رایج در مالاکاست. این موتورها در رنگ های مختلف در آنجا وجود دارد.
برای بازدید از داخل کلیسا باید از یک مقام رسمی اجازه گرفت. وقتی وارد کلیسا می شوید تازه متوجه معماری زیبا آن می شوید. یعنی بیشتر زیبایی معماری این بنا در داخل آن است. تیرها و نیمکت های این کلیسا همه دست ساز هستند و می توان به جرات گفت شاهکار واقعی هستند.
کلیسای مسیح، سازه ای بسیار شگفت انگیز و جالب توجه است. تیرها سقف این کلیسا با تنه های درختان بزرگ بدون هیچ فاصله ای ساخته شده اند. این نوع معماری هلندی بسیار خیره کننده است. تصور کنید بدون اینکه فاصله ای بین تیرها باشد با تنه های درختان به صورت یکپارچه تهیه شده اند.
از دیگر جاذبه های این کلیسا، کتاب مقدس برنجی است. روی  این کتاب مقدس یادی از سنت جان به زبان هلندی حکاکی شده است. همچنین در کف زمین نیز سنگ قبرهایی وجود دارند که با زبان ارمنی روی آنها نوشته شده است.
نقاشی معروف «شام آخر» نیز با کاشی های براق و لعابی با رنگ های مختلف در این کلیسا کشیده شده است. این نقاشی درست مشابه نمونه اصلی آن ترسیم شده است. تنها فرق آنها زمینه نقاشی است؛ نقاشی روی کرباس کشیده شده است و نمونه ای که در کلیسای مسیح قرار دارد روی کاشی های لعابی طراحی شده است.

تاریخچه

کلیسای مسیح توسط هلندی ها ساخته شده است. ساخت این شاهکار معماری در سال 1741 آغاز و در سال 1753 میلادی پایان یافت. هلندی ها بیشتر از پرتغالی ها در مالاکا برای خود ساخت و ساز کرده اند. هلندی ها در آن زمان این کلیسا را برای عبادت خود ساختند زیرا در آن زمان جایی برای عبادت و به جا آوردن فرائض دینی در مالاکا وجود نداشت. بعد از هلندی ها، انگلیسی ها این کلیسا را به کلیسای آنجلیکا برای پروتستان ها تبدیل کردند.
 
نام: آسیا » مالزی » مالاکا » کلیسای مسیح
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مالاکا

قلعه پورتا دسانتیاگو

جاذبه های کشور مالزی بسیار هستند. یکی از آنها خرابه های یکی از قدیمی ترین معماری های پرتغالی موجود در این کشور است. بناهای عظیم و معماری های شگفت انگیز گردشگر را به قلب تاریخ و چندین سال قبل می برد. در طول سفر به مالزی، بازدید از این بناهای نیمه ویرانه خالی از لطف نیست.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر -St. Peter`S Church- یک شاهکار معماری است. شاهکاری که در ساخت آن از هر دو معماری شرقی و غربی استفاده شده است. این کلیسا که قرن ها پیش ساخته شده است همچنان مورد استفاده مسیحی های کاتولیک مالزی است. طراحی و ساختار این کلیسا همچنان زیبا و چشمگیر است. به نوعی می توان گفت معماری آن از صدها سال پیش همچنان دست نخورده و سالم مانده است.

معبد چنگ هون تِنگ

معبد چنگ هون تِنگ -Cheng Hoon Teng Temple- در مالاکا در کشور مالزی قرار دارد. مالزی مناظر و مناطق زیبایی دارد و گردشگران فراوانی را در طول سال به سمت خود می کشاند. یکی از زیبایی های این کشور، معبد فرهنگی چنگ هون تِنگ است. معماری این معبد فوق العاده، زیبا و بی نقص است. این معبد تائوئیستی یکی از قدیمی ترین معبدهای مالزی به شمار می رود.

موزه فرهنگی

مالاکا مملو از موزه ها و معبدها و بناهای تاریخی مختلف است. این شهر که حکومت های متنوعی در طول عمر خود دیده است، دیدنی های تاریخی بسیار دارد. یکی از آنها موزه فرهنگی -Cultural Museum-است که نمونه مشابه کاخ سلطان در قرن 15 میلادی است. این موزه موارد متعددی برای آشنایی گردشگران و بازدیدکننده ها با فرهنگ غنی مالاکا و دیگر جاهای کشور مالزی دارد. می توان گفت موزه فرهنگی یکی از جاذبه های گردشگری شهر مالاکاست.

موزه نیونیا بابا

موزه نیونیا بابا -Baba Nyonya Heritage Museum- درایالت مالاکا در مالزی شامل مواردی است که فرهنگ غنی و نوع زندگی نسلی قدیمی از مردمان این منطقه را به خوبی به تصویر می کشد. در این موزه چیزهای بسیاری برای دیدن وجود دارند.