درباره بنای تاریخی پورتا دسانتیاگو

پورتا دسانتیاگو (Porta De Santiago)، یکی از جاذبه های ایالت مالاکا در مالزی است. این ساختمان، در واقع قلعه ای محکم بوده و در طول سال ها از بین رفته است و فقط ویرانه هایی از آن برجای مانده است.این قلعه نمادین یکی از بزرگ ترین بناهایی است که فردی می تواند آن را بسازد. نوع ساخت این قلعه مخصوص پرتغالی هاست که به سبک و روش خود آن را ساخته اند. این ویرانه های تاریخی را با نام آفاموسا (A
Famosa) که به زبان پرتغالی یعنی «مشهور» است نیز می شناسند.

دیگر اثری از بنای اصلی این قلعه که 4 دروازه اصلی داشته، باقی نمانده است. در حال حاضر فقط یکی دروازه ها وجود دارد و سه دروازه دیگر کاملا نابود شده اند. تنها چیزی که گردشگران در بازدید از این قلعه می بینند، همان یک دروازه باقی مانده است.

نام محلی قلعه پورتا دسانتیاگو یا در واقع ویرانه های بنای تاریخی قلعه Porta De Santiago را با نام A’Famosa نیز می شناسند.

اطلاعات گردشگری

از هرجای شهر می توان به راحتی به این قلعه دسترسی داشت. در مالاکا هر نوع وسیله نقلیه که بخواهید از اتوبوس گرفته تا تاکسی، قطار و موتور-دوچرخه  وجود دارد. بنای تاریخی قلعه مشهور آفاموسا (A
Famosa) در مرکز شهر و در نزدیکی کلیسای مشهور مسیحی ها و Stadthuys  قرار دارد. بنای پورتا دسانتیاگو در امتداد خیابان Jalan Kota قرار دارد و از آن جا تا خود بنا 5 دقیقه بیشتر پیاده راه نیست.
شهرت این بنا برای قدمت آن و ویرانه بودنش است. از آنجا که پرتغالی های این بنا را ساخته اند، همچون معماری های خودشان برای قلعه A
Famosa  نیز چهار دروازه اصلی گذاشته اند. معماری این بنا جذابیت خاص خود را دارد. دیوارهای آن حدود 3 متر ضخامت دارند! این ضخامت برای محافظت کامل در برابر دشمنان در نظر گرفته شده است. در ضمنريال یک رج مراقب با ارتفاع 40 متری نیز دارد و باز برای محافظت و نگهبانی در برابر حملات ناگهانی دشمنان لازم و ضروری بوده است.
قلعه A
famosa، در حال حاضر ویرانه ای بیش نیست و در جاده  ایستانا قرار دارد. تنها چیزی که از این بنای تاریخی به سبک معماری پرتغالی بر جای مانده است، ورودی عظیم و بزرگ آن است. شاید بتوان گفت تنها چیزی که به خاطر آن ارزش دارد به شهر مالاکا سفر کنید، همین بنای تاریخی است. در غیر این صورت وقت خود را هدر داده اید.

تاریخچه

قلعه Porta De Santiago یکی از بنای تاریخی مشهور پرتغالی است که فقط ویرانه های آن باقی مانده است. این بنا در سال 1512 میلادی توسط فردی به نام آلفونزو آلبوکرک طراحی و ساخته شده است. این قلعه درست یک سال بعد از حمله پرتغالی ها به مالاکا در آنجا ساخته شد. ایده اصلی برای ساخت چنین قلعه ای، محافظت در برابر نیروهای سلطان محمود شاه بود. این قلعه در واقع نقش نگهدارند و محافظ را برای پرتغالی در برابر حملات امپراتوری های Johor و Acheh داشت.
قلعه مشهور  پورتا دسانتیاگو، بزرگ ترین قلعه ای است که توسط پرتغالی ها بنا شده است. اما مدت زمانی که بنا در اختیار خود پرتغالی ها بود چندان طولانی نبود. در سل 1641 میلادی، سلطان مالاکا به دست هلندی ها از دست پرتغالی ها رفت. قلعه نیز تحت تغییرات فراوانی قرار گرفت.
بعدها وقتی مالاکا به دست انگلیسی ها افتاد، آنها در سال 1795 میلادی سعی در خراب کردن کردن آن داشتند. آنها قصد حمله به مالاکا را داشتند و این قلعه مزاحم برنامه ریزی ها و نقشه ای آنها بود. بنابراین، همه ساختمان قلعه مشهور پورتا دسانتیاگو را تخریب کردند و فقط یکی از دروازه های در جریان این تخریب ها، سالم مانده است. این دروازه که نمادی از کل بنای فوق العاده مستحکم قلعه A
Famosa دارد، در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری مالاکا و کشور مالزی شده است.
 
نام: آسیا » مالزی » مالاکا » قلعه پورتا دسانتیاگو
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مالاکا

کلیسای مسیح

کلیسای مسیح -Christ Church- در مالاکا یکی از شاهکارهای معماری هلندی ها در کشور مالزی است. این کلیسا با دیوارهای قرمز خود یکی از جاذبه های کشور مالزی است.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر -St. Peter`S Church- یک شاهکار معماری است. شاهکاری که در ساخت آن از هر دو معماری شرقی و غربی استفاده شده است. این کلیسا که قرن ها پیش ساخته شده است همچنان مورد استفاده مسیحی های کاتولیک مالزی است. طراحی و ساختار این کلیسا همچنان زیبا و چشمگیر است. به نوعی می توان گفت معماری آن از صدها سال پیش همچنان دست نخورده و سالم مانده است.

معبد چنگ هون تِنگ

معبد چنگ هون تِنگ -Cheng Hoon Teng Temple- در مالاکا در کشور مالزی قرار دارد. مالزی مناظر و مناطق زیبایی دارد و گردشگران فراوانی را در طول سال به سمت خود می کشاند. یکی از زیبایی های این کشور، معبد فرهنگی چنگ هون تِنگ است. معماری این معبد فوق العاده، زیبا و بی نقص است. این معبد تائوئیستی یکی از قدیمی ترین معبدهای مالزی به شمار می رود.

موزه فرهنگی

مالاکا مملو از موزه ها و معبدها و بناهای تاریخی مختلف است. این شهر که حکومت های متنوعی در طول عمر خود دیده است، دیدنی های تاریخی بسیار دارد. یکی از آنها موزه فرهنگی -Cultural Museum-است که نمونه مشابه کاخ سلطان در قرن 15 میلادی است. این موزه موارد متعددی برای آشنایی گردشگران و بازدیدکننده ها با فرهنگ غنی مالاکا و دیگر جاهای کشور مالزی دارد. می توان گفت موزه فرهنگی یکی از جاذبه های گردشگری شهر مالاکاست.

موزه نیونیا بابا

موزه نیونیا بابا -Baba Nyonya Heritage Museum- درایالت مالاکا در مالزی شامل مواردی است که فرهنگ غنی و نوع زندگی نسلی قدیمی از مردمان این منطقه را به خوبی به تصویر می کشد. در این موزه چیزهای بسیاری برای دیدن وجود دارند.