درباره عید قربان

عید قربان یکی از مهم ترین اعیاد و جشن های ترکیه محسوب می شود. اهمیت این عید در اسلام قابل مقایسه با اهمیت کریسمس در کشورهای مسیحی است. نحوه جشن گرفتن این دو مناسبت کاملاً با یکدیگر متفاوت بوده اما هر دو از اهمیت بسیاری در ادیان مربوط به خود برخوردارند. عید قربان در ترکیه، جشنی چهار روزه است که برخی از آداب و رسوم آن مشابه جشن شکر (عید فطر) می باشد.

آداب و رسوم عید قربان

آداب و رسوم مختلف این عید، جنبه های مختلفی دارد. در ایام برگزاری این جشن اسلامی، مردم به گورستان ها رفته و برای آمرزش روح عزیزان خود دعا می کنند.
همچنین به همراه بردن کودکان نیز رسم متداولی است تا آنان نیز با آموزه های دینی و رسوم بزرگترهای خود آشنا شده و به بستگان از دست رفته خود احترام بگذارند. یکی دیگر از آداب عید قربان، برپایی نماز عید قربان در صبح روز عید می باشد که اندکی پس از طلوع آفتاب برگزار می گردد. حتی افرادی که در روزهای عادی نماز نمی خوانند، در نخستین روز عید قربان در نماز جماعت این عید شرکت می کنند. نماز عید قربان معمولاً پانزده دقیقه بطول انجامیده و پس از نماز، مردم به خوش و بش کردن با یکدیگر می پردازند. عمل ذبح قربانی را نمی توان پیش از بجای آوردن نماز عید انجام داد و تنها پس از اقامه نماز عید است که این کار مجاز شمرده شده است.
در این عید رسم نیست که مردم برای یکدیگر هدیه بخرند اما معمولاً برای کودکان لباس نو خریداری می کنند. به همین دلیل عید قربان از اهمیت خاصی برای کودکان برخوردار است. این عید، به کودکان این فرصت را می دهد که در یکی از مراسم های مذهبی خاص شان لباس های نو به تن کرده و همراه با خانواده هایشان در نماز عید قربان شرکت کنند. از دیگر رسوم مهم عید قربان، دید بازدید دوستان و آشنایان و همچنین اقوام می باشد. معمولاً خانواده های بزرگ و پرجمعیت در منزل پدربزرگ یا مادربزرگ خود جمع شده و با یکدیگر دیدار می کنند. این کار فاصله و شکاف میان خانواده ها را نیز کمتر می کند.
از دیگر رسوم عید قربان، روبوسی با افراد مسن در طی دید و بازدیدهای عید می باشد. افراد مسن معمولاً پس از دست بوسی شان توسط کودکان، مبلغی پول به عنوان عیدی به آنها می دهند. اما اصلی ترین رسم جاری در عید قربان، انجام قربانی در راه خدا توسط افرادی که از تمکن مالی کافی برخوردارند، می باشد. قربانی کردن حداقل یک بز، گوسفند، گاو یا شتر در این روز اهمیت داشته و حیوان مذبور باید بیش از یک سال سن داشته باشد. در صورت قربانی کردن گاو یا شتر مردم می توانند با یکدیگر شریک شوند. گوشت حیوانات قربانی شده در طی مراسم عید و یا پس از آن توسط مردم استفاده می شود. نکته حائز اهمیت این است که حیوانات بیمار، باردار و معیوب برای قربانی کردن مورد استفاده قرار نگیرند. نکته مهم دیگر آن است که قربانی کننده تنها مجاز است یک سوم از گوشت قربانی را برای مصرف خانواده خود بردارد.

تاریخچه عید قربان

این جشن، یک جشن مذهبی بوده که برگزاری آن ریشه در اعتقادات دینی دارد. بنابر تعالیم اسلام، هر فرد مسلمان که از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشد باید در این روز اقدام به قربانی کردن حیوانی نظیر بز، گوسفند، گاو یا شتر کند. عمل قربانی یکی از واجبات دینی بوده و مسلمانان قربانی کردن حیوان را گناه نمی دانند. این قربانی در راه خدا انجام می شود. تاریخ این عید بر اساس تقویم قمری تعیین می شود. روزهای سال در تقویم قمری کوتاهتر بوده و بنابراین روز عید قربان هر سال ده روز در تقویم به عقب می رود.
 
نام: آسیا » ترکیه » شهرهای دیگر ترکیه » عید قربان
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ترکیه

جشن شِکر ترکیه

جشن شکر طی سه روز متوالی پس از پایان ماه رمضان که یکی از ماه های اسلامی محسوب می شود، برگزار می گردد. ایام برگزاری جشن شکر در ترکیه تعطیل عمومی بوده اما مراکز خرید و وسایل حمل و نقل عمومی کماکان به کار خود ادامه می دهند.

شهر زیرزمینی درینکوی

کاپادوسیه در ترکیه ی مرکزی، توریستی ترین شهر ترکیه کنونی است. درینکویو -Derinkuyu- اعجاب آورترین بخش این سرزمین، یک شهر زیرزمینی می باشد که در تحقیقات انجام شده آشکار گشت که از ساخته های ایرانیان زرتشت بوده است.این اثر تاریخی قدمت طولانی دارد. ترکیه در حال حاضر بالاترین درآمد را از صنعت گردشگری درمیان کشورهای منطقه دارد.