درباره جشن شِکر

جشن شِکر ترکیه طی سه روز متوالی در ماه رمضان برگزار می شود. نام اصلی این جشن در زبان عربی، عید فطر می باشد. عید فطر یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان است که پس از سی روز روزه داری در ماه رمضان، جشن گرفته می شود. جشن شکر یک مناسب عمومی است که در سطح مذهبی و رسمی در سراسر کشور ترکیه برگزار می شود. عید فطر در ترکیه تحت عنوان جشن شکر نیز نامیده می شود. از آنجایی که در این مناسبت بیشتر از غذاهای شیرین استفاده می شود، آن را جشن شکر می نامند.

مفهوم جشن برای مردم محلی

نحوه زندگی مردم محلی در ترکیه در طی سه روز برگزاری جشن شکر به شدت تغییر می کند. این جشن به معنای یک روز تعطیل عمومی بوده و در کلیه اداره جات، مدارس، بانک ها، بخش خصوصی و سایر دفاتر نیز در زمان برگزاری جشن تعطیل هستند. با فرا رسیدن زمان جشن شکر، مردم محلی اقدام به نظافت خانه های خود کرده و مردم با اشتیاق فراوانی به خرید شیرینی و شکلات می پردازند. یکی از شیرینی های سنتی ترکیه به نام باقلوا نیز بویژه توسط مردم محلی برای این جشن پخته می شود.
مردم برای برگزاری جشن شکر لباس نو خریده و لباس های آراسته ای برتن می کنند. روزه داری در نخستین روز از جشن شکر (روز عید فطر) ممنوع بوده و خوردن صبحانه ای سبک به افراد توصیه می شود. همچنین در روز عید فطر، همه مسلمانان بر اساس دستورات دینی باید مبلغی را برای کمک به نیازمندان وفقرا اختصاص دهند.
در طی سه روز برگزاری جشنواره شکر در ترکیه مردم به دیدن دوستان و بستگان خود رفته و همچنین بر سر مزار مردگان حاضر می شوند. این کار به منزله احترام به افراد متوفی محسوب می شود. در طی این جشن، جوانترها به دیدن بزرگترهای فامیل رفته تا احترام خود را به آنان نشان دهند. یکی دیگر از رسومی که مردم ترکیه در این جشن انجام می دهند، بوسیدن دست بزرگترها و گذاشتن دست راست آنان بر پیشانی خود می باشد. مردم و بچه های کوچک به در تک تک خانه ها رفته و عید را تبریک می گویند. بچه های کوچک به عنوان جایزه سر زدن به همسایه، از دست بزرگترها شکلات و آبنبات می گیرند. این کار خیابان های شهرهای مختلف ترکیه را مملو از شادی و نشاط می سازد.

تأثیر جشن شکر بر گردشگران

آثار تاریخی و مکان های باستانی در نخستین روز از جشن شکر تعطیل می باشند اما در روزهای دوم و سوم جشن آماده پذیرایی از گردشگران هستند. این مکان ها در زمان برگزاری جشن شکر، شلوغ ترین زمان خود را تجربه می کنند. در طول تعطیلات بیشتر مغازه ها و مراکز خرید باز هستند. بطور معمول مراکز خرید در این روزها شلوغ تر از سایر روزهای سال می شوند.

ویژگی اصلی جشن شکر

از ویژگی های اصلی این جشن تجدید دیدار دوستان و خانواده ها می باشد. یکی از مشکلاتی که در این روزها علاوه بر مردم محلی، گردشگران نیز با آن روبرو می شوند ترافیک سنگینی است که به دلیل رفت و آمد مردم برای دیدن خانواده و اقوام شان ایجاد می شود. سرویس های حمل و نقل در شهرها بر اساس برنامه زمانبندی خود فعالیت کرده و برخی از وسایل حمل و نقل در زمان جشن شکر به صورت رایگان به مردم خدمات رسانی می کنند. فرودگاه بین المللی آتاتورک نیز در ایام جشن شکر، شلوغ تر از سایر روزهای سال می باشد چراکه بسیاری از مردم محلی از این فرصت برای رفتن به مسافرت استفاده می کنند. حمل و نقل رایگان در شهرها یکی از دلایل شلوغی و ترافیک محسوب می شود.
 
نام: آسیا » ترکیه » شهرهای دیگر ترکیه » جشن شِکر ترکیه
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ترکیه

عید قربان

عید قربان طی چهار روز در ترکیه جشن گرفته شده و این ایام به عنوان تعطیلات عمومی در این کشور مطرح اند. این عید مربوط به دین اسلام بوده و در آن حیوانی در راه خدا قربانی می شود.

شهر زیرزمینی درینکوی

کاپادوسیه در ترکیه ی مرکزی، توریستی ترین شهر ترکیه کنونی است. درینکویو -Derinkuyu- اعجاب آورترین بخش این سرزمین، یک شهر زیرزمینی می باشد که در تحقیقات انجام شده آشکار گشت که از ساخته های ایرانیان زرتشت بوده است.این اثر تاریخی قدمت طولانی دارد. ترکیه در حال حاضر بالاترین درآمد را از صنعت گردشگری درمیان کشورهای منطقه دارد.