درباره معبد چنگ هون تِنگ

معبد چنگ هون تِنگ -Cheng Hoon Teng Temple-، یکی از جاذبه های گردشگری کشور مالزی است و در ایالت مالاکا قرار دارد. این معبد برای تائوئیست هاست. ساختمان این معبد در خیابان شماره 25 جالان توکونگ است. این معبد را باید یکی از قدیمی ترین معابد این کشور معرفی کرد.

چنگ هون تِنگ، معبد بسیار زیبایی است. مساحت آن به بیش از 4600 مترمربع می رسد. معماری داخلی این معبد کمی پیچیده و شامل سالن ها متعدد برای نماز و عبادت است. نمازخانه یا محراب اصلی این معبد به الهه رحمت آنها یعنی Kuan Yin اختصاص داده شده است. این معبد در امتداد خیابان جالان توکونگ قرار د ارد. در چنگ هون تِنگ، اقامت گاه هایی برای دعاکننده ها و کاهنان اختصاصی برای خدایان طول عمر، ثروت و  ترویج تائوئیست ها وجود دارد.
ستون های قرمز رنگی در این معبد وجود دارد که رو به سمت سالن اصلی دعاست. طراحی ساختمان این معبد بر اساس معماری چینی ساخته شده است. در ضمن، در آن اصول فنگ شویی نیز به طور کامل رعایت شده است. در امتداد خیابانی که معبد در آن قرار دارد، سالن تئاتری اپرا دارد که به خود معبد مرتبط می شود.

اطلاعات گردشگری

برای بازدید از معبد چنگ هون تِنگ، باید به ایالت مالاکا بروید. اگر زمان زیادی برای تفریح و مسافرت ندارید، بهتر است از تاکسی برای رفتن به این معبد استفاده کنید. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم این معبد در خیابان Jalan Tokong واقع شده است. اما اگر مشکل زمانی ندارید، استفاده از اتوبوس بهتر است. زیرا می توانید بخش های دیگر شهر مالاکا را نیز در مسیر راه به خوبی ببینید. البته در کشور مالزی وسایل نقلیه جالبی وجود دارد. آنها موتورهای سه چرخه ای هستند که رنگ های متنوعی نیز دارند.
گشت و گذار در نقاط مختلف شهر با این موتورها، هیجان انگیز و جالب است.
این معبد محیطی بسیار آرامش بخش و زیبا دارد و می توان از 7 صبح تا 7 بعداظهر برای بازدید، به آنجا مراجعه کرد. بعد از غروب آفتاب، سالک ها و کاهنان از گل ها و خوشبوکننده ها برای آرامش و زیبایی بیشتر استفاده می کنند. مراسم دعا هر روز ساعت 4 بعدازظهر برپاست. گردشگرها می توانند در هر ساعت از روز که مایل است از این معبد دیدن کنند.
البته بد نیست بدانید، معبد چنگ هون تِنگ در روز سال نوی چینی به طور شبانه روزی باز است. گردشگران می توانند در مورد مسایل سلامت، تولد، ازدواج، مرگ و زندگی بعد از مرگ از کاهنان آنجا مشاوره بگیرند.
این معبد برای برپایی مراسم مذهبی برای چینی های مقیم مالاکا ساخته شده است. معبد چنگ هون تِنگ، بر سه مذهب تائویسم، بودیسم و کنفوسیوس استوار است. در این معبد انواع مناسک چینی و مراسم روحانی نیز برگزار می شود. کاهنان آنجا مدام در حال خواندن دعا و آمرزش طلبیدن برای مرده و از دنیا رفته ها هستند.

تاریخچه

معبد چنگ هون تِنگ، در سال 1645 میلادی تاسیس شد. این معبد توسط فردی چینی به نام Tay Kie Ki پیدا شد. چنگ هون تِنگ در طول دوران حکومت هلندی ها و پرتغالی ها ساخته شده است و به عنوان مکانی برای عبادت و همچنین اجرای دادگاه های عدالت و کارهای اداری نیز استفاده می شد. در سال 1704 میلادی، فردی به نام Chan Ki Lock این معبد را بازسازی کرد. در سال 1801 میلادی نیز چینی دیگری به نام  Chua Su Cheong روی طراحی ظاهری آن تغییراتی ایجاد کرد و جلوه بیشتری به آن بخشید.
معبد زیبا و سرسبز Cheng Hoon Teng به عنوان میراث جهانی یونسکو اعلام شد و در سال 2003 میلادی برای معماری ظاهری خود از طرف یونسکو جایزه دریافت کرد.
 
نام: آسیا » مالزی » مالاکا » معبد چنگ هون تِنگ
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مالاکا

کلیسای مسیح

کلیسای مسیح -Christ Church- در مالاکا یکی از شاهکارهای معماری هلندی ها در کشور مالزی است. این کلیسا با دیوارهای قرمز خود یکی از جاذبه های کشور مالزی است.

قلعه پورتا دسانتیاگو

جاذبه های کشور مالزی بسیار هستند. یکی از آنها خرابه های یکی از قدیمی ترین معماری های پرتغالی موجود در این کشور است. بناهای عظیم و معماری های شگفت انگیز گردشگر را به قلب تاریخ و چندین سال قبل می برد. در طول سفر به مالزی، بازدید از این بناهای نیمه ویرانه خالی از لطف نیست.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر -St. Peter`S Church- یک شاهکار معماری است. شاهکاری که در ساخت آن از هر دو معماری شرقی و غربی استفاده شده است. این کلیسا که قرن ها پیش ساخته شده است همچنان مورد استفاده مسیحی های کاتولیک مالزی است. طراحی و ساختار این کلیسا همچنان زیبا و چشمگیر است. به نوعی می توان گفت معماری آن از صدها سال پیش همچنان دست نخورده و سالم مانده است.

موزه فرهنگی

مالاکا مملو از موزه ها و معبدها و بناهای تاریخی مختلف است. این شهر که حکومت های متنوعی در طول عمر خود دیده است، دیدنی های تاریخی بسیار دارد. یکی از آنها موزه فرهنگی -Cultural Museum-است که نمونه مشابه کاخ سلطان در قرن 15 میلادی است. این موزه موارد متعددی برای آشنایی گردشگران و بازدیدکننده ها با فرهنگ غنی مالاکا و دیگر جاهای کشور مالزی دارد. می توان گفت موزه فرهنگی یکی از جاذبه های گردشگری شهر مالاکاست.

موزه نیونیا بابا

موزه نیونیا بابا -Baba Nyonya Heritage Museum- درایالت مالاکا در مالزی شامل مواردی است که فرهنگ غنی و نوع زندگی نسلی قدیمی از مردمان این منطقه را به خوبی به تصویر می کشد. در این موزه چیزهای بسیاری برای دیدن وجود دارند.