درباره تعمیدگاه سن جان

شهر پیزای ایتالیا بیشتر برای برج کجش شهرت دارد. تقریبا همه در سراسر دنیا دست کم یک بار نام این برج را شنیده اند. اما باید بدانید علاوه بر این برج تاریخی و باستانی، ساختمان های دیگری نیز در پیزا وجود دارند که از نظر معماری بسیار قابل تحسین هستند. از جمله آنها می توان به تعمیدگاه سن جیوانی اشاره کرد.
باتیسترو - Battistero - د سن جیوانی یا تعمیدگاه سن جیوانی از جمله ساختمان های بسیار زیبای واقع شده در نزدیکی کلیسای جامع پیزاست.
تعمیدگاه سن جان یکی از بزرگ ترین تعمیدگاه های کشور ایتالیاست. این اثر تاریخی زیبا، حدود 55 متر (54.86) ارتفاع دارد و عرض آن نیز حدود 107 متر است. این تعمیدگاه، یکی از بهترین نمادهای معماری گوتیک و رمانسک به شمار می رود. در بیشتر معماری های ایتالیایی، از سنگ مرمر برای زیباسازی استفاده می شود. این تعمیدگاه نیز از قاعده کلی معماری ایتالیا مستثنی نیست. به طوریکه نمای بیرونی ساختمان آن با مرمر ساخته شده است.
قسمت پایین ساختمان تعمیدگاه سن جان، به سبک معماری رومانسک قرن 12 ساخته شده است. در طراحی آن از طاق های بسته که با پایه های ستون مانند به زمین می رسند، استفاده شده است. قسمت بالای تعمیدگاه نیز به سبک گوتیک قرن  سیزدهم ساخته شده است. نمای بیرونی بنا توسط جیوانی پیزانو طراحی شده است. در آن انواع شکل ها و مجسمه های مختلف را می توان دید. مجسمه های ساختمان تعمیدگاه در حال حاضر در موزه دلاپرا کلیسای جامع نگهداری می شوند. در یک طرف ساختمان، مجسمه های زیبایی از قرن 13 میلادی وجود دارند که هنرمندان آنها مشخص نیستند. در سمت راست آن نیز رسولان، پادشاه دیوید و تصور هولناکی از جهنم را می توان مشاهده کرد.
طراحی داخل کلیسا، بسیار زیباتر و جذاب تر از معماری بیرون آن است. داخل تعمیدگاه بسیار روشن است. غنایم و گنجینه های باقی مانده از زمان های دور در داخل ساختمان و کنار منبر و محراب نگهداری می شوند. منبری که در داخل این تعمیدگاه وجود دارد، خود یکی از شاهکارهای معماری به حساب می آید. این منبر در سال 1255 میلادی توسط نیکولا پیزانو ساخته شده است. بالای این منبر، صحنه های از زندگی حضرت مسیح حک شده است.

نام محلی

باتیسترو د سن جیوانی  در میان محلی های پیزا با نام های تعمیدگاه سن جان یا تعمیدگاه پیزا نیز شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

باتیسترو د سن جیوانی درست در کنار کلیسای جامع پیزا ساخته شده است. این دومین ساختمان در خیابان پیزا میراکولی است که در نزدیکی برج پیزا و کلیسای جامع واقع شده است. بیشترین جاذبه های این شهر ایتالیایی، این سه بنا هستند که هر سه در فاصله بسیار نزدیک از یکدیگر قرار دارند. گردشگران می توانند با پای پیا و چند دقیقه پیاده روی کوتاه مدت، از هر سه آنها بازدید کنند.
بلیط ورودی برای سنین مختلف متفاوت است. دانش آموزان و دانشجویان شامل تخفیف ورودی تعمیدگاه سن جیوانی هستند.
ساعات بازدید از تعمیدگاه سن جان، در ماه های آوریل تا سپتامبر از ساعت  8 صبح تا 7:30 بعدازظهر است. در مارس و اکتبر نیز بین ساعت های 9 تا 5:30 بعدازظهر باید از این ساختمان دیدن کرد. بین ماه های نوامبر تا فوریه نیز ساعات بازید به 9 تا 4:30 بعدازظهر تغییر می کند.

تاریخچه

در سال 1153 میلادی، ساخت  تعمیدگاه سن جان توسط دیوتیسالوی به سبک رمانسک به مرحله اجرا در آمد. دیوتیسالوی، از سال 1152 تا 1180 میلادی مسوول ساخت این بنا بوده است. در این مدت، طاق های بالایی بنا و ستون های داخلی آن تکمیل شده بودند. رویدادهای مذهبی و سیاسی آن زمان تاثیر موثری در پیشبرد پروژه داشتند و این تاثیرات را می توان در شکل تعمیدگاه که شبیه مقبره مقدس ساخته شده است به خوبی متوجه شد.  تقریبا یک قرن بعد از آن، در سال های 1277 تا 1297 میلادی، جیوانی پیزانو و نیکولا بخش بالایی این ساختمان را به سبک گوتیک ادامه دادند و آن را تکمیل کردند. گنبد تعمیدگاه سن جان، نیز به سبک گوتیک در سال 1300 میلادی توسط سلینو دی نه‌سه ساخته شده و به این بنا اضافه شده است. سرانجام در سال 1363 میلادی، ساخت این بنا تکمیل شده است و به به شکل کنونی خود درآمده است.
 
نام: اروپا » ایتالیا » پیزا » باتیسترو د سن جیوانی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پیزا

کامپوسانتو

کامپوسانتو -Campo Santo- به معنای گورستان مقدس است که با نام گورستان به یادماندنی و تاریخی نیز یاد می شود. کامپوسانتو در شهر پیزا در کشور ایتالیا واقع شده است. این گورستان روی خاک مقدس که از گولگوتا آورده شده، ساخته شده است. این قبرستان محلی برای کفن و دفن افراد سرشناس و درجه بالای شهر پیزا است.

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا -The Duomo Cathedral- که با نام دومو د پیزا نیز شناخته می شود، یکی از شاهکارهای معماری ساخته شده در زمان رنسانس در شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این کلیسا درست در پشت برج کج پیزا واقع شده است. این کلیسا به لحاظ معماری زیبایش، سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می کشاند.

برج کج پیزا

برج کج پیزا -Leaning Tower- یکی از جاذبه های گردشگری شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این برج بیشتر از آنکه برای معماری خود شهرت پیدا کند، برای کج بودنش شهرت پیدا کرده است. برج کج پیزا در دوره رنسانس ساخته شده است. مدت زمان تکمیل این سازه حدود 176 سال به طول انجامیده است. برج پیزا نمونه بسیار خوبی از معماری دوره رنسانس به شمار می رود.

اورتو بوتانیکو

باغ گیاه شناسی -Orto Botanico di Pisa- شهر پیزا در دانشگاه این شهر واقع شده است. این باغ از جمله قدیمی ترین باغ های بوتانیک جهان به شمار می رود. این باغ در سال 1543 میلادی توسط یک شهروند گیاه شناس و پزشک اهل پیزا به نام «لوکا قینی» کشف شده است.