درباره گورستان مقدس پیزا

کامپوسانتو -Campo Santo-  یکی از گورستان های مقدس واقع شده در شمال کلیسای جامع است. واژه ایتالیایی کامپوسانتو به معنای گورستان مقدس است. در طول جنگ های صلیبی چهارم، اسقف اعظم پیزا به نام «اوبالدو د لنفرانچی» قسمتی از خاک مقدس گولگوتا را هنگام بازگشت از آنجا خریداری و با خود آورد. این خاک دلیلی شد برای ساخت این بنای مستطیلی شکل زیبا که محل دفن افراد سرشناس و مهم شهر پیزا هستند.
کامپوسانتو  یا گورستان مقدس پیزا، دیواری مستطیلی شکل از جنس مرمر دارد و به سبک گوتیک طراحی و ساخته شده است. در بخش از این بنای مستطیلی بزرگ، سقفی به شکل گنبد وجود دارد. این گنبد مرمرین نمای بسیار زیبایی به گورستان بخشیده است. دیواره های بیرونی این بنا روبه روی کلیسای جامع پیزا قرار دارد و با مرمرهای سفید و لبه گرد تزیین شده است. دیوارهای داخلی حیاط پشتی بنای گورستان، با پنجره های متعددی پوشیده شده است. این پنجره ها، هرگز با هیچ شیشه ای پوشیده نشده اند.
بخش اعظم این ایوان را مقبره های یادبود پر کرده اند. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از مقبره ها گم شدند اما هنوز 84 مقبره قدیمی از سال های 300 پیش از میلاد مسیح باقی مانده است. بقیه بناهای تاریخی این گورستان شامل سنگ قبرهایی با نقش های برجسته و طراحی نئوکلاسیک هستند.
در اوایل قرن 14 میلادی، تعدادی مجسمه از رم به گورستان مقدس پیزا آورده شدند. این مجسمه ها در حال حاضر، جزو بهترین مجموعه های هنری و هنر کلاسیک اروپا به شمار می روند. این مجسمه ها بهترین نمونه های هنر کلاسیک و دوران رنسانس و قرون وسطی هستند و ارزش تاریخی و باستانی زیبادی دارند.
هنوز چند نقاشی و مجسمه  اصلی از زمانهای قدیم در این گورستان باقی مانده است که برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است. یکی از برجسته ترین و مهم ترین آنها در شمالی ترین گالری این بنا قرار دارد. این اثر به قرن 14 میلادی تعلق دارد و نشان دهنده داستان پیروزی مرگ است. متاسفانه هنرمند این اثر باشکوه ناشناخته است.
گردشگران می توانند زنجیرهای بندری را که از دیوارها آویخته شده اند را تماشا کنند. این زنجیرها نماد اسکله دریایی پیزا هستند. این زنجیرها در سال 1324 میلادی توسط ژنوزه گرفته شد. اما دوباره در سال 1860 میلادی به پیزا بازگردانده شد. مجسمه شیری به سبک رومانسک روی دیوار نزدیک پورتا دل لیون نیز قرار دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.

نام محلی

کامپوسانتو، در میان محلی های پیزا با نام های کامپوسانتو مانیومتال و کامپوسانتو وچیو نیز شناخته می شود. معنی کامپوسانتو به فارسی گورستان مقدس است.

اطلاعات گردشگری

کامپوسانتو، یکی از میراث های جهانی است. این بنای تاریخی در نزدیکی کلیسای جامع و برج کج پیزا قرار دارد. برای بازدید از این گورستان  باید ورودی پرداخت کنید. کامپوسانتو   از ساعت 8 صبح تا 7:30 بعدازظهر در ماه های آوریل تا سپتامبر باز است. در ماه های مارس و اکتبر نیز از ساعت 9 تا 5:30 بعدازظهر می توان از گورستان مقدس بازدید کرد. در طول ماه های نوامبر تا فوریه نیز این گورستان از ساعت 9 تا 4:30 بعدازظهر باز است.

تاریخچه

کامپوسانتو، آخرین و چهارمین ساختمانی است که در میدان معجزات شهر پیزا قرار دارد. قدمت این ساختمان به قرن 13 میلادی -  تقریبا یکصد سال بعد از آورده شدن خاک مقدس گولگوتا - می رسد. بنای تاریخی و یادبود گورستان مقدس بر روی زمین دفن شدن مرده ها ساخته شده است.
در سال 1278 میلادی، معماری که بنای برج کج پیزا را طراحی کرده بود به نام جیوانی دی سیمونه، ایده ساخت صومعه و گورستانی با سنگ های مرمر در نزدیکی زمین مقدس را مطرح کرد. با ایده او موافقت شد و مسئولیت ساخت آن نیز به خود سیمونه محول شد. این گورستان تا سال 1779 میلادی، یکی از گورستان های رده بالای شهر پیزا محسوب می شد. در قرون چهاردهم و پانزدهم میلادی، دیوارهای گورستان با آثار هنری مختلفی تزیین شدند. بیشتر هنرمندان این آثار هنری  ناشناخته هستند اما تعدادی از آنها شامل، آثار آنتونیو ونزیانو، پیر د پوچیو، اسپینلو آرتینو، تادئو گادی، آندراس بونیوتی و بنوزو گوزولی هستند.
در طول جنگ جهانی دوم، مجموعه گسترده ای از نقاشی های دیواری، در نتیجه حملات هوایی و بمب افکن ها به طور کامل نابود شدند. در ژوئیه سال 1944میلادی، یک حمله هوایی گسترده علیه پیزا توسط جنگنده های آمریکایی راه اندازی شد. در آن زمان پیزا در کنترل نازی ها بود. سقف این بنا از چوب ساخته شده بود و در نتیجه حمله هوایی، به طور کامل سوخت و از بین رفت. فلزها و چوب های سوخته شده روی نقاشی های دیواری ریخته شدند و آنها را به طور کامل از بین بردند. آن تعدادی که باقی مانده اند نیز تا حد بسیاری آسیب دیده اند.
کامپوسانتو، به طور کامل مورد بازسازی شده است و نقاشی های دیواری باقی مانده از زمان های قدیم نیز در موزه کلیسای جامع نگهداری می شوند.
اعتقادهای بسیار بر این استوار است که این ساختمان برای ساخت کلیسا بنا شده بوده است. اما در نهایت به یک گورستان مقدس تغییر هویت داده است. در حال حاضر نیز محل دفن افراد سرشناس و مهم پیزاست.
 
نام: اروپا » ایتالیا » پیزا » کامپوسانتو
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پیزا

باتیسترو د سن جیوانی

تعمیدگاه سن جان جیوانی یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و البته مذهبی شهر پیزا در کشور ایتالیاست. از نکات برجسته این ساختمان باید به معماری کاملا آکوستیک آن اشاره کرد. این تعمیدگاه که با نام باتیسترو د سن جیوانی نیز شناخته می شود، در نزدیکی پیزا دل دومو (کلیسای جامع) شهر پیزا واقع شده است.

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا -The Duomo Cathedral- که با نام دومو د پیزا نیز شناخته می شود، یکی از شاهکارهای معماری ساخته شده در زمان رنسانس در شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این کلیسا درست در پشت برج کج پیزا واقع شده است. این کلیسا به لحاظ معماری زیبایش، سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می کشاند.

برج کج پیزا

برج کج پیزا -Leaning Tower- یکی از جاذبه های گردشگری شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این برج بیشتر از آنکه برای معماری خود شهرت پیدا کند، برای کج بودنش شهرت پیدا کرده است. برج کج پیزا در دوره رنسانس ساخته شده است. مدت زمان تکمیل این سازه حدود 176 سال به طول انجامیده است. برج پیزا نمونه بسیار خوبی از معماری دوره رنسانس به شمار می رود.

اورتو بوتانیکو

باغ گیاه شناسی -Orto Botanico di Pisa- شهر پیزا در دانشگاه این شهر واقع شده است. این باغ از جمله قدیمی ترین باغ های بوتانیک جهان به شمار می رود. این باغ در سال 1543 میلادی توسط یک شهروند گیاه شناس و پزشک اهل پیزا به نام «لوکا قینی» کشف شده است.