درباره کلیسای جامع پیزا

دومو د پیزا به معنای کلیسای جامع -The Duomo Cathedral- یکی از شاهکارهای معماری شهر پیزاست. این بنا در دوران رنسانس ساخته شده است و طراحی بسیار زیبایی دارد. ناقوس این کلیسا در برج کج پیزا قرار دارد که در نزدیکی آن قرار دارد. معماری آن نیز به سبک رمانسک در قرن 12 میلادی طراحی شده است. این اثر تاریخی، در سال 1987 میلادی به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو معرفی شد.
کلیسای جامع پیزا، نمای مرمرین دارد و به سبک رمانسک طراحی و ساخته شده است. این سبک از معماری را می توان در دیگر آثار تاریخی شهر پیزا نیز به خوبی مشاهده کرد. در قسمت پایینی کلیسای جامع، چهار ردیف  طاق های پشت سر هم و سه درب ورودی برنزی وجود دارند. در بالای این طاق های درب ورودی، ردیف های دیگر طاق های بالای درب، با ستون هایی مستحکم شده اند و باز هستند. در تابستان ها، از درب اصلی برای ورود و خروج بازدیدکنند ها استفاده می شود. این درب در سال 1595 میلادی در اثر آتش سوزی از بین رفت و دوباره بازسازی شده است. در سه فصل دیگر، از درب سمت چپ که به برج کج پیزا نزدیک است برای ورود و خروج استفاده می شود.
داخل کلیسای جامع نیز طراحی زیبایی دارد و با آثار هنری باقی مانده از دوران رنسانس تزیین شده است. در این کلیسا همچنین مقبره امپراطور هنری هفتم نیز قرار دارد. از دیگر آثار هنری موجود در این کلیسا باید به منبر جیوانی پیزانو اشاره کرد. این منبر به عنوان یکی از شاهکارهای هنری زیبا شناخته می شود.
در کنار این منبر لامپ معلقی از جنس برنز ساخته شده است.
ورودی این کلیسا توسط فرشته هایی از جنس برنز تزیین شده است. بالای ورودی نیز اثر هنری آندره دل سارتو به نام «اگنس سنت با بره اش» قرار داده شده است. این اثر به سبک رنسانس طراحی شده است و نمای بسیار زیبایی دارد.

نام محلی

دومو دی پیزا با نام کلیسای جامع شهر پیزا نیز شهرت دارد.

اطلاعات گردشگری

کلیسای جامع پیزا در «پیزا دل دومو» واقع شده است. این کلیسا با برج کج پیزا و ساختمان تعمید سن جیوانی احاطه شده است. برای رفتن به این کلیسای زیبا می توانید از استاتاله اورلیا به سمت بزرگراه پیزا حرکت کنید و در چهارراه پارکو دی روسوره به سمت چپ بپیچید  وارد خیابان ویاله دله کازینه بشوید.
برای بازدید از کلیسای جامع پیزا باید ورودی پرداخت کنید. دانش آموزان و دانشجوها شامل تخفیف مبلغ ورودی می شوند. این کلیسا هر روز در ماه های نوامبر تا فوریه از سعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر باز است. در ماه اکتبر، این ساعت به 10 تا 7 بعدازظهر تغییر می کند. در باقی ماه ها نیز از ساعت 10 صبح تا 8 بعدازظهر بازدیدش برای عموم آزاد است.

تاریخچه

در نمای ساختمان کلیسای جامع پیزا، کتیبه های متعددی وجود دارند که در مورد تاریخچه و اتفاقاتی که در طول تاریخ در این کلیسا رخ داده اند، نوشته است. در این کتیبه ها، در مورد نحوه ساخت کلیسا نیز نوشته شده است. ساخت کلیسای جامع پیزا در سال 1063 میلادی آغاز شده است. معماری اصلی ساخت آن فردی به نام «بوچتو» بوده است. بقایای جسد او در بالای طاقی در سمت چپ نمای کلیسا دفن شده است. این نما توسط فردی به نام «رینالدو» ساخته شده که جانشین بوچتو بوده است.
برخی از کتیبه هایی که در نمای بیرون یکلیسای جامع می بینید، از سال 1064 میلادی در آنجا قرار داده شده اند. این تاریخ زمان اوج اقتدار و اهمیت سیاسی و اقتصادی شهر پیزا به شمار می رفته است. بعد از پیروزی پیزا بر ساکراسز، پالرمو برکنار شد. این پیروزی غنایم بسیاری را نصیب پیزا کرد و در آن زمان بیشتر آن غنایم برای ساخت و بهینه سازی کلیسای جامع هزینه شد. به همین دلیل، امروز این کلیسا یکی از نمادهای قدرت شهر پیزا به شمار می رود.
در سال 1595 میلادی، در اثر آتش سوزی بزرگ یکه در ساختمان کلیسا به وجود آمد، بیشتر مجموعه غنایم جمع آوری شده در کلیسای جامع از بین رفت. بعدها، تعدادی از هنرمندان دوران رنسانس دوباره طراحی داخلی و تزیینات کلیسا را تغییر دادند و آن را نوسازی کردند.
 
نام: اروپا » ایتالیا » پیزا » کلیسای جامع پیزا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پیزا

باتیسترو د سن جیوانی

تعمیدگاه سن جان جیوانی یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و البته مذهبی شهر پیزا در کشور ایتالیاست. از نکات برجسته این ساختمان باید به معماری کاملا آکوستیک آن اشاره کرد. این تعمیدگاه که با نام باتیسترو د سن جیوانی نیز شناخته می شود، در نزدیکی پیزا دل دومو (کلیسای جامع) شهر پیزا واقع شده است.

کامپوسانتو

کامپوسانتو -Campo Santo- به معنای گورستان مقدس است که با نام گورستان به یادماندنی و تاریخی نیز یاد می شود. کامپوسانتو در شهر پیزا در کشور ایتالیا واقع شده است. این گورستان روی خاک مقدس که از گولگوتا آورده شده، ساخته شده است. این قبرستان محلی برای کفن و دفن افراد سرشناس و درجه بالای شهر پیزا است.

برج کج پیزا

برج کج پیزا -Leaning Tower- یکی از جاذبه های گردشگری شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این برج بیشتر از آنکه برای معماری خود شهرت پیدا کند، برای کج بودنش شهرت پیدا کرده است. برج کج پیزا در دوره رنسانس ساخته شده است. مدت زمان تکمیل این سازه حدود 176 سال به طول انجامیده است. برج پیزا نمونه بسیار خوبی از معماری دوره رنسانس به شمار می رود.

اورتو بوتانیکو

باغ گیاه شناسی -Orto Botanico di Pisa- شهر پیزا در دانشگاه این شهر واقع شده است. این باغ از جمله قدیمی ترین باغ های بوتانیک جهان به شمار می رود. این باغ در سال 1543 میلادی توسط یک شهروند گیاه شناس و پزشک اهل پیزا به نام «لوکا قینی» کشف شده است.