درباره برج کج پیزا

برج کج پیزا -Leaning Tower- قدیمی ترین برج دنیا است. این برج که در همه دنیا به خوبی شناخته شده است، حدود 85 متر طول و 14 هزار و 500 تن وزن دارد. برج پیزا در شهر پیزا در ایالت توسکنی کشور ایتالیا واقع شده است.
شاید جالب باشد بدانید این برج از ابتدا کج ساخته نشده است. یعنی طراحی و معماری آن به این گونه نبوده است. هدف از ساخت این برج، قرار دادن ساعت بزرگی بر بالای آن بوده است. اما این بنا بعد از مدتی به سمت زمین متمایل می شود و به همان حالت باقی می ماند. در حال حاضر برج پیزا حدود 55 متر ارتفاع دارد. گفته می شود این برج هر سال حدود 2.5 سانتی متر به زمین نزدیک می شود و احتمال دارد تا 80 سال دیگر به طور کلی سقوط کند.
سالانه گردشگران فراوانی از سراسر دنیا از این بنای تاریخی دیدن می کنند.
برج کج پیزا از سنگ ها مرمر سفید رنگ ساخته شده است. قطر پایه برج حدود 16 متر است. ارتفاع آن نیز حدود 56 متر است.قطر داخلی آن تقریبا نصف قطر خارجی یعنی 5/7 متر است. تمایل و کج بودن برج به زمین نیز حدود 5.5 درجه نسبت به زمین است که معادل 4.5 متر است.
تا چندین سال پیش تصور می شد کج بودن این برج، در طرح اولیه آن بوده است، اما بعدها کارشناسان ثابت کردند که این برج به صورت عمودی ساخته شده است و در طول تاریخ به تدریج کج شده است. این بنا 8 طبقه دارد و نمای آنها از مرمر سفید است. هر کدام از آنها با طاق های زیاد و زیبا تزیین شده اند و این تکرارها، چهره زیبایی به ساختمان بخشیده است. ورودی این برج نیز در پایین معماری زیبایی دارد. در این ورودی مجسمه های زیبایی از حیوانات گذاشته شده اند که نمای خوبی به برج بخشیده  است.باید بدانید برج کج پیزا در پشت کلیسای بزرگ شهر پیزا واقع شده است و در طبقه هشتم آن، ناقوس بزرگی قرار دارد. این ناقوس حدود 5/3 تن وزن دارد. برا ی رفتن به طبقه هشتم باید از پله های مارپیچ کمک بگیرید که 294 تا هستند.
مسوولان این برج فقط به عهده محدود و گروه های کوچک گردشگران اجازه می دهند تا به طور همزمان بالا بروند و از ناقوس دیدن کنند. از بالای این برج می توان نمای بسیار زیبایی از کل شهر پیزا را به خوبی دید.

نام محلی

برج کچ پیزا در میان محلی های شهر پیزا با نام های «توره پندنته دی پیزا» یا «توره دی پیزا» شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

برج کج پیزا یکی از مشهورترین برج های سراسر دنیاست. این برج بیشترین تعداد گردشگر را نسبت به دیگر جاذبه های شهر پیزا به خود اختصاص داده است. البته باید بدانید که برج کج پیزا تنها برج کج جهان نیست. اما مشهورترین آنهاست.
برای دیدن از این برج باید ابتدا بلیط تهیه کنید. دانشجوها و دانش آموزان دارای تخفیف ویژه هستند. ساعات بازدید از این جاذبه گردشگری می توانید در ماه های آوریل تا سپتامبر، از 8 صبح تا 7 و نیم عصر به برج کج پیزا بروید. در ماه های مارس تا اکتبر نیز ساعت بازدید بین 9 صبح تا 4 و نیم بعدازظهر است.

تاریخچه

ساخت برج کج پیزا در سال 1173 میلادی آغاز شد. در آن زمان ثروتمندان شهر پیزا برای اینکه کلیسای شهر آنها نیز برج ناقوس داشته باشد، دستور ساخت آن را دادند و از بهترین و حرفه ای ترین معمارها درخواست کردند تا طرح های خود را ارایه کنند.
اولین طبقه این برج ناقوس که سنگ‌های مرمر سفیدرنگ در آن به کار رفته است در روز نهم آگوشت سال 1174 میلادی شروع شد. آن زمان دوران پیروزی‌های نظامی شهر پیزا بود. طبقه اول برج، با ستون هایی که به صورت دایره وار در کنار هم قرار دارند، تشکیل شده است.
ساخت طبقه دوم نیز به دنبال آن پایان یافت، اما پیش از تکمیل طبقه سوم، در سال 1178، به دلیل اشتباه در زیرساخت برج، بنا کمی کج شد. بونانو پیزانو که مهندس و معمار قهاری در آن زمان به شمار می رفته است، برای جبران این کجی، اعلام کرد طبقه چهارم را در یک سمت بلندتر از سمت دیگر بسازند تا این خمیدگی جبران شود. اما او نیز تکمیل برج را در سال 1234 میلادی نیمه کاره رها کرد.
به دنبال او در سال 1272 میلادی، معمار دیگری به نام جیوانی دی سیمونه وظیفه تکمیل ساخت برج را به عهده گرفت و طبقه های پنجم و ششم را تمام کرد. اما پایه اصلی همچنان منحرف می ‌شد. و به دلیل آغاز جنگ، در سال 1284 میلادی روند ساخت آن متوقف شد.
طبقه نهایی برج در سال 1372 میلادی انجام شد. این طبقه  محل قرار گرفتن ناقوس بود توسط توماسودی آندرا پیزانو ساخته شد.
تلاش های بسیاری برای راست شدن برج صورت گرفت اما همه آنها با شکست مواجه شدند. در اواخر قرن 20 میلادی، برج کج پیزا در معرض فروپاشی قرار داشت. در سال 1990 میلادی، درب این برج برای بازدید عموم بسته شد تا کارهای عمرانی انجام شوند. این فعالیت ها در سال 2001 میلادی تمام شدند. نتیجه آن نیز کم شدن 13.5 فوت از خمیدگی برج بوده است.
 
نام: اروپا » ایتالیا » پیزا » برج کج پیزا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پیزا

باتیسترو د سن جیوانی

تعمیدگاه سن جان جیوانی یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و البته مذهبی شهر پیزا در کشور ایتالیاست. از نکات برجسته این ساختمان باید به معماری کاملا آکوستیک آن اشاره کرد. این تعمیدگاه که با نام باتیسترو د سن جیوانی نیز شناخته می شود، در نزدیکی پیزا دل دومو (کلیسای جامع) شهر پیزا واقع شده است.

کامپوسانتو

کامپوسانتو -Campo Santo- به معنای گورستان مقدس است که با نام گورستان به یادماندنی و تاریخی نیز یاد می شود. کامپوسانتو در شهر پیزا در کشور ایتالیا واقع شده است. این گورستان روی خاک مقدس که از گولگوتا آورده شده، ساخته شده است. این قبرستان محلی برای کفن و دفن افراد سرشناس و درجه بالای شهر پیزا است.

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا -The Duomo Cathedral- که با نام دومو د پیزا نیز شناخته می شود، یکی از شاهکارهای معماری ساخته شده در زمان رنسانس در شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این کلیسا درست در پشت برج کج پیزا واقع شده است. این کلیسا به لحاظ معماری زیبایش، سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می کشاند.

اورتو بوتانیکو

باغ گیاه شناسی -Orto Botanico di Pisa- شهر پیزا در دانشگاه این شهر واقع شده است. این باغ از جمله قدیمی ترین باغ های بوتانیک جهان به شمار می رود. این باغ در سال 1543 میلادی توسط یک شهروند گیاه شناس و پزشک اهل پیزا به نام «لوکا قینی» کشف شده است.