درباره موزه فرهنگی مالاکا

موزه فرهنگی -Cultural Museum- مالاکا ماکتی از کاخ معروف سلطان منصور شاه است  که از سال 1456 تا 1477 میلادی در این منطقه حکومت می کرده است. باید گفت این موزه، ویترینی برای نمایش فرهنگ و سنت های مالاکاست. در کل این موزه حدود 1350 آیتم مختلف به نمایش گذاشته شده است. این آیتم ها شامل عکس ها، مصنوعات، تسلیحات و نقاشی های مختلف هستند. همه آنها نمایشگر فرهنگ و سنت مالاکایی ها و میراث بر جا مانده از سال های دور هستند. قدمت آنها مربوط به قرن های 15 و 16  میلادی است.
این موزه به شکل ساختمان سه طبقه است که از چوب ساخته شده است. ساختمان موزه به هشت اتاق مجزا تقسیم شده است و سه گالری دارد. گالری ها، محلی برای نمایش سلاح های جنگی، وسایل سلطنتی، هنرهای تزئینی و دیگر اقلام فرهنگی است. سه سالن دیگر به نام های سالن حضار، مسلمانان و تفریحی نیز در موزه فرهنگی وجود دارد.
گالری ها شامل ماکت ها و نقاشی های مربوط به جنگ های مشهور مالایی ها به نام های Hang Jebat و Hang Tuah هستند. سالن شبستان سطلنتی نیز نمای بسیار زیبایی دارد. ماکتی از قصر سلطان منصور شاه، لباس های عروسی های سنتی، زیورآلات مالایی، سلاح های جنگی نیز دیگر مواردی هستند که در موزه فرهنگی به چشم می خورند.
گردشگران هنگام بازدید از این موزه، آن قدر موارد مختلفی می بینند که به هیچ وجه متوجه گذشت زمان نمی شوند. از بازدید این موزه نیز پشیمان نخواهند شد.

نام محلی نام محلی موزه فرهنگی مالاکا Muzium Kebudayaan است. همچنین آن را با نام «ایستانا» نیز می شناسند.

اطلاعات گردشگری

نحوه دسترسی به موزه فرهنگی در مالاکا بسیار ساده است. گردشگران می توانند از انواع مختلف وسایل نقلیه همچون اتوبوس، تاکسی و موتورهای سه چرخه کمک گرفت. برای رسیدن به مالاکا نیز می توان از مسیرهای هوایی یا زمینی همچون قطار و اتوبوس کمک گرفت. حدود دوساعت و نیم از کولالامپور تا مالاکا با اتوبوس راه است.
این موزه در خیابان St. Paul’s Hill و در فاصله بندر هیلیر قرار دارد. موزه فرهنگی به بنای تاریخی و قلعه مشهور ساخته شده توسط پرتغالی ها به نام A
Famosa بسیار نزدیک است. همه معماری و طراحی این موزه نمونه کپی شده از کاخ سلطان منصور است. یعنی خلاقیت جدیدی در آن به کار نرفته است و فقط به صورت ماکتی بزرگ از ساختمان کاخی موجود، ساخته شده است.
درب موزه فرهنگی از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر در همه روزهای هفته به غیر از دوشنبه ها، بر روی بازدیدکننده ها باز است. بنابراین برای برنامه ریزی و بازدید از این موزه بهتر است به ساعات و روزهای کاری آن توجه کنید.
قیمت ورودی موزه فرهنگی برای بزرگسالان و کودکان متغیر است. بزرگسالان 2 رینگیت و کودکان نیز 0.50  رینگیت برای ورود باید پرداخت کنند. شاید لازم باشد بدانید که مدارس به طور مداوم، دانش آموزان خود را برای بازدید به این موزه  می آورند.
موزه فرهنگی، مکانی مناسب برای نمایش فرهنگ غنی مالاکایی هاست. البته علاقه مندی ها و سنت های مختلف دیگر نژادها و قومیت ها را نیز می توان در این موزه دید. لباس های سنتی، عکس ها، آلات موسیقی، تسلیحات جنگی و کتیبه های سنگی از دیگر دیدنی های این موزه هستند.

تاریخچه

موزه مشهور فرهنگی مالاکا برای زنده نگه داشتن سنت ها و فرهنگ های مالاکاست. این موزه ماکتی از کاخ سلطان منصور شاه است که در قرن 15 میلادی زندگی می کرده است.
این موزه در سال 1954 میلادی توسط کمیساریای مقیم مالاکا افتتاح شد. از سال 1660 میلادی نیز در خانه هلندی ها افتتاح شده بود. اما گشایش رسمی آن به 17 جولای سال 1986 میلادی بر می گردد.
 
نام: آسیا » مالزی » مالاکا » موزه فرهنگی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مالاکا

کلیسای مسیح

کلیسای مسیح -Christ Church- در مالاکا یکی از شاهکارهای معماری هلندی ها در کشور مالزی است. این کلیسا با دیوارهای قرمز خود یکی از جاذبه های کشور مالزی است.

قلعه پورتا دسانتیاگو

جاذبه های کشور مالزی بسیار هستند. یکی از آنها خرابه های یکی از قدیمی ترین معماری های پرتغالی موجود در این کشور است. بناهای عظیم و معماری های شگفت انگیز گردشگر را به قلب تاریخ و چندین سال قبل می برد. در طول سفر به مالزی، بازدید از این بناهای نیمه ویرانه خالی از لطف نیست.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر -St. Peter`S Church- یک شاهکار معماری است. شاهکاری که در ساخت آن از هر دو معماری شرقی و غربی استفاده شده است. این کلیسا که قرن ها پیش ساخته شده است همچنان مورد استفاده مسیحی های کاتولیک مالزی است. طراحی و ساختار این کلیسا همچنان زیبا و چشمگیر است. به نوعی می توان گفت معماری آن از صدها سال پیش همچنان دست نخورده و سالم مانده است.

معبد چنگ هون تِنگ

معبد چنگ هون تِنگ -Cheng Hoon Teng Temple- در مالاکا در کشور مالزی قرار دارد. مالزی مناظر و مناطق زیبایی دارد و گردشگران فراوانی را در طول سال به سمت خود می کشاند. یکی از زیبایی های این کشور، معبد فرهنگی چنگ هون تِنگ است. معماری این معبد فوق العاده، زیبا و بی نقص است. این معبد تائوئیستی یکی از قدیمی ترین معبدهای مالزی به شمار می رود.

موزه نیونیا بابا

موزه نیونیا بابا -Baba Nyonya Heritage Museum- درایالت مالاکا در مالزی شامل مواردی است که فرهنگ غنی و نوع زندگی نسلی قدیمی از مردمان این منطقه را به خوبی به تصویر می کشد. در این موزه چیزهای بسیاری برای دیدن وجود دارند.