درباره باغ گیاه شناسی پیزا

باغ بوتانیک پیزا -Orto Botanico di Pisa- در شهر پیزا در کشور ایتالیا واقع شده است. این باغ از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی در همه دنیاست و در سال 1543 میلادی کشف و پیدا شده است. پزشک و گیاه شناسی به نام لوکا قینی این باغ را پیدا و راه اندازی کرده است. دوک بزرگ به لوکا قینی بعد از کشف این باغ، پیشنهاد مدیریت و به عهده گرفتن مسولیت آن را پیشنهاد کرد.
باغ گیاه شناسی پیزا یا بوتانیک گاردن از زمانی که کشف و احیا شده است، در تعلیمات و آموزش نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. در حال حاضر، دانشمندان و محققان فراوانی از گیاهان این باغ برای مطالعات علمی خود بهره می برند. این باغ به ویژه برای رشته های دانشگاهی گیاه شناسی بسیار کاربرد دارد. برخی از رشته های دانشگاهی همچون ژنتیک، بوم شناسی، زیست شناسی و ... از این باغ برای تحقیقات مطالعاتی خود می توانند استفاده کنند. صرف نظر از همه اینها، این مرکز همچنین منبعی برای بخش های کاربردی همچون دامپزشکی، زراعت و فارماکولوژی نیز هست.
درختانی که به آمنتیفروس و کانیفروسگروپ تعلق دارند نیر در بخش شمالی این باغ به چشم می خورند، این منطقه همچنین باغی دارد که درخت های متعددی که از نظر تاریخی اهمیت فراوانی دارند، در آن یافت می شود. گینکو بیلبا و منگولیا گراندیفلورا را می توان از اورتو دل سدرا تماشا کرد. این گیاهان در سال 1787 میلادی کاشته شده اند. این گیاهان با خانواده های خود دسته بندی می شوند. این کار باعث درک و شناخت بهتر گونه های مختلف گیاهان و درختان می شود.
حدود 140 گونه مختلف گیاهان در باغ گیاه شناسی پیزا وجود دارند. این گیاهان خاصیت درمانی و طبی نیز دارند. یک گونه گیاهی بسیار قدیمی به نام میرتوس کامیونیز نیز در این باغ یافت می شود. مجموعه ای از گونه های بومی گیاهان نشان دهنده گیاهان آبزی هستند. این گیاهان نشان دهنده «توسکی» قدیمی هستند. با توجه به احیای هیدرولیک و آلودگی آب برخی از این گیاهان یا منقرض شده یا در شرف منقرض شدن قرار دارند. تعدادی از گیاهان آبزی عجیب و غریب همچون ویکتوریا رجیا لیندلی نیز در باغ رشد کرده اند.
گونه های گیاهی متعلق به «موسکاری»، «اورنیتوگالوم» و «آلیوم» نیز در این باغ دیده می شوند. از جمله گونه های گیاهی متنوعی که در این باغ وجود دارند می توان به کاملیناسیه، بروملیاکائه، آراسیائه و ارکیداسیائه اشاره کرد. انواع گیاهان دیگری که مصارف غذایی دارند، همچون پاپیا، قهوه، فلفل، گل، و آلوچه نیز در این باغ کشت و پرورش داده می شوند. گیاهان، درختان و درختچه هایی که در زمان های قدیم توسط مصری های برای ساخت دارو استفاده می شده نیز در این باغ دیده می شوند.

نام محلی

محلی های پیزا به باغ گیاه شناسی اورتو بوتانیکو د پیزا می گویند.

اطلاعات گردشگری

باغ گیاه شناسی پیزا در جنوب کامپو دی میراکولی واقع شده است. این باغ در دانشگاه شهر پیزا قرار دارد و مجموعه زیبایی از گیاهان زنده است. این باغ در میان ویو رم و پورتا بوزی قرار دارد. قدمت این باغ به سال 1543 میلادی بر می گردد و در حال حاضر یکی از اصلی ترین قسمت های دانشگاه پیزاست. مرکز گیاه شناسی و مطالعات گیاه پزشکی نیز درست در وسط این باغ ساخته شده است. در این باغ انواع گیاهان از گونه های مختلف پرورش داده می شوند.
در روزهای یکشنبه و روزهای تعطیل نمی توان از این باغ دیدن کرد زیرا تعطیل است. اما در دیگر روزهای هفته بین ساعت های 8:30 تا یک بعدازظهر، بازدید برای عموم آزاد است.

تاریخچه

کوسیمو آی د مدیسی، در سال 1544 میلادی این باغ را به عنوان نخستین باغ گیاه شناسی دانشگاهی در سراتاسر اروپا شناخته و معرفی کرد. لوکا قینی نخستین فردی بود که مراقبت از این باغ را به عهده داشت. در سال 1563 میلادی، این باغ تغییر محل داد و به نزدیکی سانتا ماریا در نزدیکی رودخانه که در حال حاضر مدیشن آرسنال نامیده می شود، منتقل شد.
در سال 1591 میلادی، برای بار دوم محل این باغ تغییر داده شد و به محل کنونی خود منتقل شد. در میان سازه های قدیمی که این باغ دارد،گلخانه فلزی و آهنی آن قدیمی ترین آنهاست.
 
نام: اروپا » ایتالیا » پیزا » اورتو بوتانیکو
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر پیزا

باتیسترو د سن جیوانی

تعمیدگاه سن جان جیوانی یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و البته مذهبی شهر پیزا در کشور ایتالیاست. از نکات برجسته این ساختمان باید به معماری کاملا آکوستیک آن اشاره کرد. این تعمیدگاه که با نام باتیسترو د سن جیوانی نیز شناخته می شود، در نزدیکی پیزا دل دومو (کلیسای جامع) شهر پیزا واقع شده است.

کامپوسانتو

کامپوسانتو -Campo Santo- به معنای گورستان مقدس است که با نام گورستان به یادماندنی و تاریخی نیز یاد می شود. کامپوسانتو در شهر پیزا در کشور ایتالیا واقع شده است. این گورستان روی خاک مقدس که از گولگوتا آورده شده، ساخته شده است. این قبرستان محلی برای کفن و دفن افراد سرشناس و درجه بالای شهر پیزا است.

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا -The Duomo Cathedral- که با نام دومو د پیزا نیز شناخته می شود، یکی از شاهکارهای معماری ساخته شده در زمان رنسانس در شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این کلیسا درست در پشت برج کج پیزا واقع شده است. این کلیسا به لحاظ معماری زیبایش، سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می کشاند.

برج کج پیزا

برج کج پیزا -Leaning Tower- یکی از جاذبه های گردشگری شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این برج بیشتر از آنکه برای معماری خود شهرت پیدا کند، برای کج بودنش شهرت پیدا کرده است. برج کج پیزا در دوره رنسانس ساخته شده است. مدت زمان تکمیل این سازه حدود 176 سال به طول انجامیده است. برج پیزا نمونه بسیار خوبی از معماری دوره رنسانس به شمار می رود.