درباره موزه نیونیا بابا

موزه نیونیا بابا -Baba Nyonya Heritage Museum-، آمیزه ای از فرهنگ چینی و مالایی است. این موزه بیشتر برای آشنایی با فرهنگ  بابا نیونیا که ترکیبی از دو فرهنگ چینی و مالایی است، مناسب است. به همه افرادی که به مالزی مسافرت می کنند، توصیه می کنیم از موزه Baba Nyonya نیز دیدن کنند. در این مکان، اشیاء عتیقه و وسایلی به چشم می خورند که یادآور فرهنگ غنی این نسل هستند.

نیونیا بابایی ها در اصل فرزندان و نوادگان چینی هایی هستند که زمان حکومت بریتانیایی ها به مالزی مهاجرت کرده بودند. این چینی ها با زنان محلی و اهل مالزی ازدواج کردند و حاصل ازدواج آنها نسلی به نام Baba Nyonya بوده است. نسلی که امروز با نام نیونیا بابا یاد می شوند در واقع ترکیبی از مالایی ها و چینی ها هستند. «بابا» به معنای «مرد» و « نیونیا » به معنای «زن» است. ترکیب آنها فرهنگ جدیدی به همان نام را ساخته است.
در موزه بابا نیونیا، با فرهنگ غنی همین نسل مذکور آشنا می شوید. این موزه مملو از مبلمان های چوبی و کنده کاری شده عتیقه، لباس های سنتی و ظروف غداخوری با ارزش و قدیمی است. طراحی و نوع سخت میزها و صندلی ها همه نشان دهنده سبک زندگی و فرهنگ Baba Nyonya هستند. ظروف و لباس هایشان نیز نشان دهنده سبک زندگی آنها در زمان های قدیم هستند.

اطلاعات گردشگری

موزه نیونیا بابا، در خیابان Heeren به موازات خیابان Jonker قرار دارد. در واقع باید گفت، موزه نیونیا بابا در قلب شهر مالاکاست. اگر زمان زیادی برای تفریح و مسافرت ندارید، برای بازدید از این موزه بهتر است از تاکسی استفاده کنید. اما اگر مشکل زمانی ندارید، استفاده از اتوبوس بهتر است. زیرا می توانید بخش های دیگر شهر مالاکا را نیز در مسیر راه به خوبی ببینید. اتوبوس های خط سه، ایستگاهی برای موزه نیونیا بابا دارند. کشور مالزی موتورهای سه چرخه جالبی دارد که رنگ های متنوعی وجود دارند. گشت و گذار در نقاط مختلف شهر با این موتورها، هیجان انگیز و جالب است.
این موزه در ساعت اولیه صبح باز می شود و فقط برای دو ساعت باز است. بعدازظهرها نیز فقط 2 ساعت باز می ماند. به همین دلیل برای بازدید از این موزه باید از قبل هماهنگ کنید و از ساعات باز بودن آن اطمینان حاصل کنید. البته می توانید از یک راهنما نیز برای اطلاعا از زمان بندی ساعات کاری موزه و همچنین کسب آگاهی از فرهنگ مالایی نیز کمک بگیرید.
برای بازدید کامل از همه بخش های معبد، حدود 2 ساعت وقت لازم است. مکان های دیدنی نزدیک به این موزه، کلیسای قرمز رنگ مسیح، Stadthuys، رودخانه کروز، موزه دریای و Jonker Walk هستند.
برای ورود به موزه باید مبلغی به عنوان ورودی پرداخت کنید. داخل نیونیا بابا، مصنوعات تاریخی بسیاری وجود دارند که جزوی از میراث فرهنگی  باقی مانده از Baba و Nyonyas در مالاکا هستند. مورد جالب توجه دیگر این موزه، سنت دوخت کفش های مینییاتوری دست دوز توسط دختران و زنان Baba Nyonya است. در این معبد کفش های مینیاتوری زیبایی پیدا خواهد کرد.

تاریخچه

موزه بابا نیونیا، میراث بر جای مانده از چینی هایی است که سال ها پیش هم زمان با حکومت بریتانیا بر مالزی، به این کشور آمده اند و با زنان مالایی پیوند زناشویی بسته اند. فرزندان این دو قوم و فرهنگ مختلف، فرهنگ و نسلی جدید به نام بابا نیونیا بودند. این موزه سال ها پیش در قرن نوزدهم میلادی برای حفظ میراث فرهنگی بابا نیونیا ساخته شده است؛ فرهنگی که ترکیبی از  مالایی و چینی است.
 
نام: آسیا » مالزی » مالاکا » موزه نیونیا بابا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر مالاکا

کلیسای مسیح

کلیسای مسیح -Christ Church- در مالاکا یکی از شاهکارهای معماری هلندی ها در کشور مالزی است. این کلیسا با دیوارهای قرمز خود یکی از جاذبه های کشور مالزی است.

قلعه پورتا دسانتیاگو

جاذبه های کشور مالزی بسیار هستند. یکی از آنها خرابه های یکی از قدیمی ترین معماری های پرتغالی موجود در این کشور است. بناهای عظیم و معماری های شگفت انگیز گردشگر را به قلب تاریخ و چندین سال قبل می برد. در طول سفر به مالزی، بازدید از این بناهای نیمه ویرانه خالی از لطف نیست.

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر -St. Peter`S Church- یک شاهکار معماری است. شاهکاری که در ساخت آن از هر دو معماری شرقی و غربی استفاده شده است. این کلیسا که قرن ها پیش ساخته شده است همچنان مورد استفاده مسیحی های کاتولیک مالزی است. طراحی و ساختار این کلیسا همچنان زیبا و چشمگیر است. به نوعی می توان گفت معماری آن از صدها سال پیش همچنان دست نخورده و سالم مانده است.

معبد چنگ هون تِنگ

معبد چنگ هون تِنگ -Cheng Hoon Teng Temple- در مالاکا در کشور مالزی قرار دارد. مالزی مناظر و مناطق زیبایی دارد و گردشگران فراوانی را در طول سال به سمت خود می کشاند. یکی از زیبایی های این کشور، معبد فرهنگی چنگ هون تِنگ است. معماری این معبد فوق العاده، زیبا و بی نقص است. این معبد تائوئیستی یکی از قدیمی ترین معبدهای مالزی به شمار می رود.

موزه فرهنگی

مالاکا مملو از موزه ها و معبدها و بناهای تاریخی مختلف است. این شهر که حکومت های متنوعی در طول عمر خود دیده است، دیدنی های تاریخی بسیار دارد. یکی از آنها موزه فرهنگی -Cultural Museum-است که نمونه مشابه کاخ سلطان در قرن 15 میلادی است. این موزه موارد متعددی برای آشنایی گردشگران و بازدیدکننده ها با فرهنگ غنی مالاکا و دیگر جاهای کشور مالزی دارد. می توان گفت موزه فرهنگی یکی از جاذبه های گردشگری شهر مالاکاست.