درباره کلیسای جامع سانتاماریا

کلیسای جامع سانتاماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از کهنسال ترین و قدیمی ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیاست. این کلیسا به مریم مقدس اختصاص داده شده است. همچنین باید بدانید، این کلیسا به طور موقت، زمانیکه وضعیت قصر لاتران رو به وخامت نهاده بود، محل زندگی پاپ های کاتولیک بوده است. اما بعدها، محل اقامت پاپ ها به شهرک واتیکان در قصر واتیکان منتقل شد.

نام محلی

کلیسای جامع سانتا ماریا بزرگ، نام های متعددی دارد. افراد محلی آن را با نام های مختلفی همچون سانتا ماریا دلا نِوِ، سانتا ماریا لیبریانان و سانتا ماریا دل پرسپ یاد می کنند.

اطلاعات گردشگری

برخی از کارهای هنری بسیار زیبا که در کلیسای جامع سانتاماریا بزرگ وجود دارند، موزاییک های مسیحی هستند که به زمان های بسیار دور تاریخی در قرن پنجم میلادی تعلق دارند. از دیگر آثار نیز می توان به سلو پوپولی رومانی، بنای یادبود کلمنت نهم ساخته شده توسط کارلو ریندالدی، بنای یادبود پاپ نیکولاس چهارم،  مجسمه نیم تنه کستانزو، مجسمه محراب پیترو براکسی، کلیسای کوچک Cesi، گولیمو دلا پورتا و مجسمه پیوز نهم اشاره کرد.
در پایین کلیسای جامع سانتاماریا، بیت لحم  قرار دارد. بیت لحم محل دفن بسیاری از مسیحیهای کاتولیک مشهور همچون سن جرومی که کتاب مقدس را به لاتین و چند زبان دیگر ترجمه کرده است. پاپ سیکتوس پنجم تزیینات داخلی این کلیسا را سفارش داده است. طراحی آن را نیز چند هنرمند مختلف در همکاری با یکدیگر انجام داده اند. در قسمت کلیسای کوچک سانتا ماریا، مقبره پاپ سیکتوس پنجم قرار دارد. این کلیسا همچنین محل نگهداری نقاشی های متعدد از نقاش های مشهوری همچون جیوانی پوزو، پاریس نوگاری، هندریک وان دن بروئک، آنجیو لو نبیا و سالواتور فونتانا وجود دارد.
برای رفتن به کلیسای جامع سانتا ماریا می توانید از تاکسی یا مترو استفاده کنید. این کلیسا از ساعت 7 صبح تا 7 شب باز ست و بازدیدش برای عموم آزاد است.

تاریخچه

کلیسای جامع سانتاماریا، به جای یک معبد که ساخته شده است. این معبد در آن زمان به سیبله اختصاص داده شده بود. کلیسای سانتا ماریا نخستین بار توسط پاپ لیبروس ساخته شده و به مریم مقدس اهدا شده است. بسیاری از مومنان مذهب کاتولیک اعتقاد دارند که شبی که جسم مریم مقدس به بهشت عروج کرده است، برف می باریده است و طراحی پلان توسط مریم باکره هدایت شده است.
شواهد باستانی حاکی از آن است که ساخت و ساز کلیسا احتمالا در سال 400 میلادی آغاز شده است. زمان تکمیل آن نیز در زمان پاپ سیکتوس سوم انجام شده است. در آن زمان کلیساهای متعددی ساخته و به مریم مقدس اهدا و وقف می شدند. در آن زمان که امپراطوری روم حکومت می کرد، بیشتر مردم، مریم مقدس را مادر خدا می دانستند و ارزش و تقدس خاصی برای او قائل بودند.
 
نام: اروپا » ایتالیا » رُم » کلیسای جامع سانتا ماریا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر رُم

کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum- یکی از باشکوه ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این آمفی تئاتر در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی و مسابقات گلادیاتورها استفاده می شده است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یکی از جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی بسیار زیبا، این مقاله را مطالعه کنید.

تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- یکی از تپه های هفت گانه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه اهمیت تاریخی بسیار در شهر رم دارد و میان کاخ امپراطوری روم باستان و سرکوس ماکسیموس واقع شده است. این تپه را با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز می شناسند. بر اساس داستان های اسطوره ای، شهر رم ایتالیا بر فراز این تپه بنا نهاده شده است. در این مقاله در مورد تپه پالاتین بیشتر توضیح می دهیم.

معبد خدایان پانتئون

پانتئون -Pantehon-، نه تنها یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر رم که از قدیمی ترین ساختمان های سراسر دنیاست. این بنا در سال 126 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. دلیل ساخت آن نیز ادای احترام به خدایان رومی بوده است. داخل این بنا مجسمه های متعددی از خدایان رومی های باستان در دورتادور ساختمان قرار دارند.

کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، یکی از مهم ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیا برای کاتولیک های این شهر است. این کلیسای خوش ساخت و زیبا، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا نیز هست. این کلیسا به یادبود سن پیتر ساخته شده است و حدود 6 هزار نفر ظرفیت دارد. کلیسای جامع سن پیتر در مجاورت واتیکان و مرکز شهر رم واقع شده است.

رومن فوروم

رومن فوروم -Roman_Forum-، یک منطقه متمرکز شده در رم بوده است که تمدن روم باستان در آن رونق گرفته است. این میدان باستانی همچون ویترینی برای نمایش تمدن و تاریخ غنی رومی های باستان است. در این میدان می توانید شاهد انواع معماری ها و میراث تاریخی رومی ها باشید.

فواره تِروی

فواره تروی -Trevi Fountain-، یکی از فواره های بسیار زیبا و جذاب شهر رم است. تروی از مشهورترین فواره های سراسر دنیا به شمار می رود. این فواره به سبک باروک ساخته شده است. حدود 26 متر ارتفاع دارد. فواره تروی در میدان تروی و منطقه کوئیریناله رم واقع شده است.