درباره کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره -Cathedral of Santa Maria del Fiore-، نماد شهر فلورانس در کشور ایتالیاست. معماری این بنا به سبک رنسانس است و گنبدی بزرگ از آجر و به رنگ قرمز دارد که در همه دنیا نمونه آن از نظر بزرگی پیدا نمی شود. بسیاری از مردم هنردوست دنیا برای مشاهده این کلیسا و گنبد آجری آن از نزدیک به کشور ایتالیا و شهر فلورانس مسافرت می کنند. معماری قدیمی این بنا بسیار خیره کننده و جالب توجه است. از لابه لای آجرهای این کلیسا می توان گذشت زمان و غبار قرن های سپری شده را به خوبی احساس کرد.
کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره، در سال 1296 میلادی - اواخر قرن سیزدهم - توسط معماری به نام آرنولفو د کامبیو ساخته شده است. البته او پیش از تمام کرد ساخت این کلیسا، فوت کرد و گنبدها و بسیاری از مشخصه های بارزی که در حال حاضر در این کلیسا وجود دارند را فیلیپو برونلسکی ساخته است. معماری این کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده است.

نام محلی

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره در میان محلی های شهر فلورانس با نام دومو سانتا ماریا دل فیوره شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره در پیازا دومو درست در وسط شهر فلورانس  واقع شده است. بازدید برای عموم رایگان است. البته برای بازدید از گنبد این کلیسا باید 8 یورو و برای بازدید از دخمه های آن باید 3 یورو پول پرداخت کنید که شامل خرابه های باستان شناسی ریپاراتا نیز می شود.
ساعات بازدید از این کلیسای جامع به شرح زیر است.
  • از دوشنبه تا چهارشنبه و روز جمعه بین ساعت های 10 صبح تا 5 بعدازظهر در ماه های می و اکتبر
  • در ماه جولای تا سپتامبر از ساعت 10 تا 3 و نیم بعداز ظهر در روز پنج شنبه
  • از ساعت 10 تا 5 بعدازظهر از ماه جولای تا سپتامبر
  • و ساعت 10 صبح تا 4 و نیم بعدازظهر در بقیه ایام سال این کلیسا باز است و می توان از آن بازدید کرد.
گشت و گذار در داخل کلیسا و بازدید از همه قسمت های آن بیشتر از 45 دقیقه طول نمی کشد.
کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره یکی از بزرگ ترین کلیساهای دنیاست. به طوریکه که تا پیش از ساخت کلیسای سن پیتر باسیلیکا در رم در سال 1615 میلادی، بزرگ ترین کلیسای جامع ایتالیا به شمار می رفته است.
زیبایی این کلیسا، استفاده از سنگ مرمرهای قرمز، سفید و سبز رنگ است. طراحی بیرونی این بنا در قرن 19 میلادی تکمیل شده است. طح ابتدایی این کلیسا را می توان در موزه دومو مشاهده کرد.

تاریخچه

فیلیپو برونلسکی، به دلیل ساختن گنبد کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره به شهرت جهانی دست پیدا کرد. طرح او که از پانتئون رم الهام گرفته بود در سال 1419 میلادی، برنده مسابقه طراحی گنبد شد. گنبد آجری و قرمز رنگ این کلیسا، هشت ضلعی با 42 متر قطر و 32 متر ارتفاع دو لایه است. قسمت داخلی گنبد نیز شامل 9 دایره در هم است که با تابلوی آخر الزمان هنرمندانی به نام جرجو واساری و فردیریکو زوکاری نقاشی شده است.
در ابتدای کار، زمانیکه نقشه ساخت این کلیسا و گنبد آن مورد بررسی قرار گرفت، ساخت آن متوقف شد زیرا تصور می شد بدون پایه ها و ستون های حایل نمی توان چنین گنبد بزرگی را روی سقف این کلیسا ساخت. اما فیلیپو برونلسکی که در رشته های هندسه و فیزیک مهارت بسیار داشت، نقشه این گنبد را طوری طراحی کرد که به ستون های حایل نیاز نداشت. طرح او مورد تایید مسوولان قرار گرفت و برای همین طرح نیز جایزه گرفت.
 
نام: اروپا » ایتالیا » فلورانس » کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر فلورانس

پل قدیمی در فلورانس

در این که ایتالیا یکی از زیباترین کشورهای جهان است و جاذبه های گردشگری متنوعی در خود دارد، شکی نیست. اما در میان همه دیدنی های این کشور، باید به پل قدیمی و باستانی آن که روی رودخانه آرنو ساخته شده است اشاره کرد. نام این پل زیبا که سالانه افراد بسیار از سراسر جهان از آن بازدید می کنند، پونته وچیو -Ponte Vecchio- به معنای پل قدیمی است.

قصر پلازو پیتی

پلازو پیتی -Pallazo Pitti- یکی از زیباترین مناطق گردشگری کشور ایتالیاست. این ساختمان در شهر فلورانس واقع شده است. در این مکان مملو از معماری های باقی مانده از سال ها و قرن ها پیش است. مردم از نقاط مختلف جهان به شهر فلورانس سفر می کنند تا از ساختمان پلازو پیتی دیدن کنند.

قصر و موزه ملی بارجلو

از جمله بهترین نمونه های معماری گوتیک در شهر فلورانس، قصر و موزه ملی بارجلوست -Bargello Palace and National Museum-. این مکان جزو پربازدیدکننده ترین جاذبه های این شهر به شمار می رود و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از آن به ایتالیا سفر می کنند. موزه بارجلو برای سکه ها، جواهرات، عاج های قیمتی مجسمه ها و طراحی اش شهرت دارد.

تعمیدگاه سن جان

معماری، زیبایی محیط اطراف و اعتقادات قومی و اجدادی تعمیدگاه سن جان -Baptistry of St John- آن را به مکانی دیدنی در شهر فلورانس و کشور ایتالیا تبدیل کرده اند. این تعمیدگاه از جمله جاذبه های گردشگری شهر فلورانس است و سالانه افراد بسیاری از آن بازدید می کنند. معماری فوق العاده زیبای این تعمیدگاه با توجه به سال تاسیس آن، الهام بخش ساخت ساختمان های متعددی در سراسر اروپا در سال های بعد از آن شده است.

باغ بابالی

باغ بابالی -Baboli Gardens- در شهر فلورانس در کشور ایتالیا قرار دارند. این باغ زیباترین و مشهورترین باغ سراسر دنیا هستند. این باغ در قرن ها پیش به سبک معماری رومی ساخته شده است. در باغ های بابولی می توان از دیدن انواع مجسمه های رومی زیبا و انواع گل ها و گیاهان کمیاب لذت برد. هنگام سفر به شهر فلورانس نباید بازدید از این باغ را از دست بدهید.