درباره کلیسای جامع دومو

کلیسای جامع دومو -Duomo- در شهر میلان کشور ایتالیا واقع شده است. این کلیسا، دومین کلیسای جامع بزرگ دنیا به شمار می رود. دومو یکی از جاذبه های اصلی شهر میلان است و سالانه افراد بسیاری به ویژه مسیحی های کاتولیک از آن دیدن می کنند. معماری این بنا، ترکیبی از طراحی گوتیک و نئو گوتیک است. طراحی نمای جلویی سمت چپ این ساختمان به سبک گوتیک در سال 1616 میلادی آغاز و 200 سال بعد پایان یافته است. با نگاه دقیق تر و توجه بیشتر به جزئیات این بنای قدیمی، می توانید آثاری از سبک های نئوکلاسیک و باروک را نیز به خوبی در آن مشاهده کنید. از سال 1900 میلادی برخی از طراحی های نمای ساختمان کلیسای جامع دومو که شباهت چندانی به سبک گوتیک نداشتند، حذف و با طرح هایی کاملا منطق بر سبک گوتیک جایگزین شدند. طراح این طرح ها فردی به نام جوزپه برنتانو است.
آرنولفو د کامبیو با کمک مهندسی به نام فیلیپو برونه لیسکی، ساختمان و گنبد زیبای کلیسای جامع دومو را در سال 1436 میلادی به اتمام رساندند. نمای بیرونی ساختمان این کلیسا از سنگ های مرمر سبز و صورتی و سفید پوشانده شده است. این نما به سبک معماری گوتیک توسط امیلیو د فابریس طراحی و ساخته شده است.
این کلیسا با نمای ظاهری زیبا و طراحی داخلی جذاب سالانه افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. در صورت سفر به شهر میلان در کشور ایتالیا، توصیه می کنیم حتما از کلیسای دومو نیز دیدن کنید.

اطلاعات گردشگری

کلیسای جامع دومو در پیازا دل دومو در مرکز شهر میلان در کشور ایتالیا واقع شده است. نمای بیرونی و فضای داخلی این ساختمان بسیار خیره کننده و زیباست. برای بازدید از کلیسای دومو می توانید در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا 5 بعدازظهر به آنجا مراجعه کنید. این کلیسا در روزهای پنج شنبه زودتر در ساعت 3:30 دقیقه بعداز ظهر و در روزهای شنبه در ساعت 4:45 دقیقه بعداز ظهر تعطیل می شود. دومو در روزهای شنبه باز است و می توان بین ساعت های یک و نیم ظهر تا 4 و 45 دقیقه بعدازظهر از آن بازدید کرد. البته باید توجه داشته باشید که در روزهای عیدپاک، کریسمس و برخی دیگر از روزهای تعطیل رسمی، این کلیسا تعطیل است. بنابراین اگر در روزهای خاص قصد بازدید از آن را دارید حتما پیش از رفتن از باز بودنش اطمینان حاصل کنید.
دومو در مرکز شهر میلان قرار دارد. بسیاری از مکان های گردشگری این شهر در اطراف کلیسای جامع قرار دارند و گردشگران می توانند با پای پیاده بین آنها رفت و آمد کنند. هتل های بسیار خوب شهر میلان نیز در اطراف دومو ساخته شده اند. از جمله این هتل ها می توان به هتل پلازو نیکولینی آل دومو فلورانس یا هتل دومو اشاره کرد.
بهترین برای تماشای گنبد کلیسای دومو میلان، بالا رفتن از 463 پله باریک است. با رفتن به بخش گنبد این کلیسا می توانید نقاشی های دیواری زیبایی ببینید.

تاریخچه

در اویلل قرن 5 میلادی، سن آمبروس کلیسای جامعی در مکانی که دومو قرار دارد تاسیس کرد. در سال 836 میلادی نیز کلیسای دیگری به آن اضافه شد. که در سال 1075 میلادی هر دو این کلیساها در یک آتش سوزی آسیب دیدند و از بین رفتند. در سال 1386 میلادی بود که فردی به نام آنتونیو دا سالوزو، دوباره پروژه ساخت کلیسایی را در آنجا راه اندازی کرد. او برای طاحی این کلیسا از سبک گوتیک استفاده کرد. این سبک در آن زمان در فرانسه بیشتر از ایتالیا  رواج داشت. چند ده سال طول کشید تا ساخت ساختمان اصلی این کلیسا به پایان رسید و پروژه دا سالوزو پایان یافت. در سال 1762 میلادی، مجسمه مریم مقدس نیز به طراحی چندرنگ ساخته و در این ساختمان نصب شد. اما متاسفانه در طول تاریخ و با گذشت زمان، فقط چند بلوک نتراشیده و ساده از آن باقی مانده است. بقیه معماری این ساختمان به سبک گوتیک در سال 1880 میلای پایان یافت.
 
نام: اروپا » ایتالیا » میلان » دومو
گروه: مکان های معروف
 

عکس های دومو

 

مکان های دیدنی دیگر میلان

رودخانه مگیور

رودخانه مگیور -Lake Maggiore- یکی از بهترین مناطق گردشگری شهر میلان به شمار می رود. در این رودخانه جزایری وجود دارند که از نظر زیبایی بسیار خیره کننده و نفس گیر هستند. رویدادها و جشنواره هایی که در آن برگزار می شوند نیز بسیار دوست داشتنی هستند. رودخانه مگیور به دلیل داشتن مناظر فوق العاده زیبا و محیط بسیار آرامش بخشی که دارد، سالانه افراد بسیار را به سمت خود جذب می کند.

کلیسای جامع سانتا ماریا ناسنته

کلیسای جامع سانتا ماریا ناسنته -Cathedral of Santa Maria Nascente- یکی از بزرگ ترین کلیساهای مرمرین دنیاست. این کلیسا با نام دوئومو میلان نیز شناخته می شود.

طاق صلح

ایتالیا مملو از دیدنی های معماری و تاریخی است. در میان شهرهای مختلف این کشور، میلان از جمله شهرهایی است که برای مد و طراحی لباس هایش شهرت دارد. این شهر آثار باستانی و تاریخی زیبایی نیز دارد. یکی از این بناها، دروازه سیمپلون یا طاق صلح -Arco della Pace- است که دروازه شهر میلان به شمار می رود. سالانه افراد بسیاری برای بازدید این طاق از نزدیک، به کشور ایتالیا و شهر میلان سفر می کنند. این طاق را نماد صلح اروپایی ها در زمان جنگ نیز می دانند.

قلعه اسفورزسکو

قلعه اسفورزسکو یکی از قلعه های مشهور شهر میلان در کشور ایتالیاست. این قلعه محل زندگی دوچی میلان بوده است و یکی از بزرگ ترین قلعه های نظامی مستقر در اروپا و خانه چند موزه و مجموعه هنری است.

پارک سمپیونه

پارک سیمپلون – سمپیونه - یکی از بزرگ ترین پارک های شهر میلان در کشور ایتالیاست. این پارک در سال 1888 میلادی در فضایی به مساحت بیش از 386 متر مربع ساخته شده است. این پارک جزو جاذبه های اصلی شهر میلان در کشور ایتالیاست که دیدنی هایی همچون آکواریوم و برج و خانه هنرمندان و ... در خود دارد.