درباره جشنواره مذهبی گیاه‌خواری

یکی از مهم ترین جشنواره های مذهبی شهر پوکت، جشنواره گیاه‌خواری -Phuket Vegetarian Festival- آنهاست. این جشنواره در واقع مراسمی برای جشن گرفتن تائوئیست لنت به منظور خودداری از خوردن گوشت و فراورده های گوشتی است.

تاریخ جشنواره

جشنواره گیاه‌خواری در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر به مدت 9 روز در شهر پوکت در کشور تایلند برگزار می شود. این تاریخ بر اساس تقویم قمری چینی برنامه ریزی شده است. گروه ها و معابد مختلفی در این جشنواره شرکت دارند. از دیگر برنامه های این جشنواره می توان به راه رفتن روی ذغال سنگ های داغ و برگزاری آیین های فرهنگی اشاره کرد.

منبع و منشا اصلی این جشنواره

دلیل به وجود آمدن جشنواره گیاه‌خواری به حادثه ای برمی گردد که در سال 1825 میلادی رخ داده است. گفته می شود، فرمانداری جزیره پوکت به منطقه کاتو (Kathu) منتقل شد و آن منطقه به طور کلی با جنگل پوشیده شد. همین مساله باعث شد تب مالاریا در آن منطقه باعث بیماری بسیاری از معدن داران و معدن چی های چینی که برای کار در معادن قلع به آنجا آمده بودند، شد. تقریبا همه جمعیت آنجا به تدریج دچار این بیماری شد و همه مجبور شدند تا فقط از غذاهای گیاهی استفاده کنند. همین رژیم غذایی گیاهی باعث از بین رفتن تدریجی بیماری شد. اعتقادات مذهبی مردم اهالی آنجا بر این استوار بود که این رژیم گیاهخواری باعث ناپدید شدن بیماری شده است. همین اعتقاد آغازگر جشنواره گیاهخواری در پوکت شد. هدف از جشن گرفتن این اتفاق، خوش شانسی و سلامت برای جامعه است.

آداب و رسوم

در بعدازظهر روزی که جشنواره گیاه‌خواری آغاز می شود، یک نرده بزرگ در هر معبدی برافراشته می شود. این نرده ها که Go Teng Pole نام دارند در واقع با این اعتقاد برافراشته می شوند که خدایان از آسمان به زمین فرود بیایند. مردم پوکت با گذاشتن این دیرک ها از خدایان خود دعوت می کنند تا به زمین فرود بیایند. در ساعت های بعدی نیز 9 فانوس از این دیرک ها آویزان می شوند. این فانوس ها نشان می دهند که زمان باز کردن روزه گوشت خواری مردم فرارسیده است. در واقع همچون مراسم روزه داری مسلمانان، پوکتی ها نیز در 9 روز از سال روزه گوشت خواری دارند، یعنی فقط گوشت و فراورده های گوشتی نمی خورند  و هنگام غروب روزه خود را باز می کنند.

مراسم دیگر

در این جشنواره علاوه بر گیاه خواری، مراسم دیگری نیز برگزار می شود. از جمله این مراسم می توان به حمام در روغن داغ، راه رفتن روی آتش و بالا رفتن از نردبانی از تیغ های برنده اشاره کرد.
در جشنواره گیاه‌خواری علاوه بر اینها باید به نمایش قدرت مافوق طبیعی که نوعی خودشکنجه گری به شمار می رود نیز اشاره کرد. این نوع شکنجه ها به اعتقاد مردم تایلند، شیاطین و نیروهای شیطانی را از وجود انسان ها دور و بیرون می کنند. آنها اعتقاد دارند با این شکنجه ها می توانند بیشتر به خدا نزدیک شوند.
دو نوع آهنگ Ma نیز در این مراسم برگزار می شوند: یکی از آنها علامت روز قیامت و دیگری برای طول عمر و گسترش زندگی مردم هستند. همچنین، افرادی هستند که توسط خدایان آنها به دلیل خصوصیات اخلاقی خوبشان انتخاب می شوند.

آتش بازی و طبل ها

در طول جشنواره گیاه خواری، آتش بازی های زیبایی انجام می شوند که در کنار آنها نیز صدای طبل زدن های مدام به گوش می رسند. مردم تایلند اعتقاد دارند هرچه صدای طبل ها بالاتر باشد، بهتر است. زیرا آنها معتقدند شیاطین و نیروهای منفی با این سر و صداها از آنجا می گریزند.

شرکت کننده ها

افرادی که در مراسم مذهبی گیاه خواری شهر پوکت شرکت می کنند، برای چندین روز روزه گیاه خواری خود را ادامه می دهند. اصولا این روزه داری کمتر از سه روز نیست. مردم پوکت و تایلندی ها معتقدند با این روزه داری در واقع قدرت جسمانی و فکری خود را تقویت می کنند. با منع کردن خود از خوردن خوراکی هایی که همیشه استفاده می کنند، در واقع روحشان را پرورش می دهند که در برابر علایقش قدرت بیشتری داشته باشد. شرکت کننده ها به هیچ وجه حق کشتن و قربانی کردن حیوانات و مصرف گوشت آنها را ندارند.
جشنواره گیاه خواری شهر پوکت را می توان به نوعی مراسمی برای ترویج بهداشت و صلح داخلی نیز دانست.

قوانین جشنواره مذهبی گیاه خواری

  1. یکی از قوانین اصلی جشنواره گیاه خواری شهر پوکت، تمیز بودن بدن و استحمام و غسل کردن است.
  2. یکی دیگر از قوانین آن نیز تمیز کردن وسایل آشپزخانه است و افرادی که در این جشنواره شرکت نکرده اند نباید از وسایل آشپزخانه استفاده کنند.
  3. پوشیدن لباس های سفید در طول این مراسم نیز از جمله قوانیم جشنواره گیاه خواری به شمار می رود.
  4. رفتارهای ذهنی و جسمی در راستای پرورش معنویت باید از طرف همه شرکت کننده ها اجرا بشود.
  5. شرکت کننده های جشنواره  گیاه خواری نباید به هیچ وجه گوشی مصرف کنند.
  6. در طول جشنواره  گیاه خواری نباید هر گونه رابطه جنسی بین زوجین برقرار شود.
  7. ااز دیگر قوانین جشنواره گیاه خواری مصرف نکردن مشروبات الکلی است.
  8. افرادی که در در دوران عزاداری عزیزان خود هستند حق شرکت در مراسم گیاه خواری را ندارند.
  9. این آیین و مراسم نباید توسط زنان باردار تماشا شود.
  10. زنانی که در دوره قاعده گی به سر می برند نباید در این آیین و مراسم حضور پیدا کنند.
 
نام: آسیا » تایلند » پوکت » جشنواره مذهبی گیاه‌خواری
گروه: سرگرمی ها
 

مکان های دیدنی دیگر پوکت

ساحل پاتونگ - ساحل بهشت

یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت تایلند از نظر گردشگری سواحل زیبای این کشور هستند. جذابیت اصلی این سواحل نیز شن های سفید و طلایی آنها است. زیباترین ساحل های تایلند را می توانید در جزیره پوکت پیدا کنید. دو ساحل جذاب و زیبای پوکت، سواحل بهشت (Paradise) و پاتونگ (Patong)نام دارند. این دو ساحل هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از نقاط مختلف دنیاست.

مجسمه بودای بزرگ

بودای بزرگ -Big Buddha-، همان طور که از نامش پیداست مجسمه بزرگی از بوداست که در جنوب شهر پوکت و روی تپه های این جزیره ساخته شده است. این مجسمه بزرگ یکی از جاذبه های جزیره پوکت به شمار می رود.

پارک ملی خا فرا تاو

پارک ملی Khao Phra Thaeo، جنگلی حفاظت شده در تایلند و در نزدیکی شهر پوکت است. در این جنگل انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوری را می توان دید. در ضمن اینکه آبشارهای زیبایی نیز دارد.

دماغه پرومتِپ - منظره زیبای کاتا

در جنوبی ترین بخش جزیره پوکت، دماغه ای وجود دارد که به دلیل طبیعت زیبا، مناظر خیره کننده و غروب باشکوه خورشید شهرت دارد. این محل به دلیل منظره زیبای دریای آندامان و خلیج کاتا جذابیت بسیاری دارد و مسافران و گردشگرانی که به پوکت سفر می کنند، حتما به این منطقه نیز سر می زنند.

شهر قدیمی پوکت

شهر قدیمی پوکت -Old Phuket Town- همان جایی که است که اکنون با عنوان پوکت شناخته می شود. این شهر یکی از زیباترین شهرهای دنیا برای گردش و مسافرت است. هر ساله میلیون ها نفر از نقاط مختلف جهان به این شهر سفر می کنند.

سالن های نمایش سیمون - فانتاسی پوکت

تایلند جذابیت های فراوانی دارد. به همین دلیل افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان به این کشور مسافرت می کنند. مواردی که در همه شهرهای تایلند مشترک است، علاوه بر هتل ها، استراحتگاه ها، رستوران ها، معبدها، مکان های تفریحی شاد همچون سالن های نمایش، جشن و پایکوبی است. از جمله این سالن ها می توان به نمایش FantaSea پوکت و سالن سیمون اشاره کرد که در شهر پوکت تایلند واقع شده اند.

معابد پوکت - معبد چالونگ

معبد چالونگ -Wat Chalong- و دیگر معابد پوکت جزو مشهورترین معابد تایلند به شمار می روند. معبد چالونگ شهرت بیشتری نسبت به بقیه معبدها دارد. بعد از آن هم می توان به معبد بودای بزرگ اشاره کرد.