درباره معبد یا خانه قبیله ای Khoo Kongsi

بیشتر شهرهای مالزی پر از ساختمان های قدیمی، بناهای تاریخی و موزه و معبد است. پنانگ نیز از این شهر مستثنا نیست و ساختار های زیبایی همچون معابد و مجسمه های بودایی در خود جای داده است. اما بنا و معماری ساختمان Khoo Kongsi از همه این بناها متفاوت است. این بنا به گونه ای است که ما را یاد خانه ها و معماری چینی می اندازد. در واقع این بنا را چینی ها ساخته اند و یادآور حضور فرهنگ چینی در تعامل با فرهنگ مالایی است.
هنگام تماشای این معبد به راحتی می توان سنت چینی را با همه وجود حس کرد. Khoo Kongsi یکی از زیباترین ساختمان های شهر پنانگ در کشور مالزی است.

با سفر به کشور مالزی و شهر پنانگ، حتما باید از معبد Khoo Kongsi نیز دیدن کنید. ترک پنانگ بدون بازدید از این خانه قیبله ای زیبا، به معنای از دست دادن لذت تماشای یک بنای تاریخ زیباست. این معبد یکی از جاذبه های اصلی شهر پنانگ است و در خیابان Lebuh Cannon قرار دارد. این بنای تاریخی چینی، در واقع خانه ای قبیله ای است که برای نمایش فرهنگ و زنده نگه داشتن سنت ها و فرهنگ ها چینی توسط یک فرد چینی ساخته شده است.

اطلاعات گردشگری

Kongsi به معنای قبیله و خانواده است. خانه قبیله ای Khoo Kongsi توسط یکی از خانواده های روستای Sin Kang ساخته شده است. این روستا یکی از بخش های ایالت Hokkien چین است. به این ترتیب، باید بدانید این معبد را یک چینی با سبک معماری و فرهنگ خود ساخته است و به هیچ وجه دور از انتظار نیست که با دیگر سازه های شهر پنانگ فرق داشته باشد.
معماری این خانه قبیله ای بسیار زیباست. یک بنای چینی که سه بخش مجزا دارد و  دو طبقه است. در جلوی معبد، یک ایوان کوچک وجود دارد که محلی برای عبادت بودایی هاست و آن را نمازخانه نامیده اند. در سمت چپ این بنای تاریخی، یک آشپرخانه کوچک قرار دارد که در وعده های  مختلف غذا سرو می کرد. اما در حال حاضر، این آشپزخانه به یک ساندویچ فروشی تبدیل شده است. بخش سوم این معبد، موزه ای است که در طبقه همکف قرار دارد.
داخل معبد مملو از مجسمه های مختلف است. این مجسمه ها شامل همه خدایان بودایی از الهه رحمت گرفته تا خدای طب و الهه دریا می شود. داخل معبد به قدری زیبا تزئین شده است که مدت ها گردشگر و بیننده را بدون خستگی مبهوت خود می کند.
صحن معبد بسیار بزرگ و  برای اپرا و نمایش های موزیکال چینی طراحی و ساخته شده است.

تاریخچه

معبد یا خانه قبیله ای Lebuh Cannon دارای قدمت و پیشینه طولانی است. ساخت این معبد در سال 1836  آغاز شد و حدود 8 سال طول کشید تا تمام شود. بعد از اتمام این ساختمان زیبا، بخشی از آن در اثر رعد و برق از بین رفت. بسیاری از چینی ها، این اتفاق را خشم خدایان خود می دانستند آنها اعتقاد داشتند چون این بنا شباهت فراوانی به قصرهای پادشاهان است، خدایان چندان از این موضوع خوششان نیامده است. البته این فقط اعتقادات آنها بود و در سال 1902 میلادی، این معبد دوباره بازسازی شد و به حالت اولیه خود بازگشت.
در کل، ساخت این معبد کاخ مانند ماجرای زیادی داشته است و بعد از سال ها ساخته و مورد استفاده قرار گرفته بود.
 
نام: آسیا » مالزی » پنانگ » معبد خوکونگسی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پنانگ

ساحل باتو فرینجی

باتو فرینجی -Batu Ferringhi- یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا در کشور مالزی و ایالت پنانگ است. Batu Ferringhi در واقع ساحلی زیبا و قابل سکونت در شهر پنانگ است که شن های طلایی و دریای تمیزی دارد. این منطقه هر ساله افراد فراوانی را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند. به همین دلیل، همه اطراف این ساحل زیبا به خوبی توسعه یافته و کاملا از آن محافظت و نگهداری می شود.

معبد کک لوک سی

معبد معبد کک لوک سی Kek Lok Si در پنانگ یکی از مقدس ترین معابد بودایی ها در سراسر دنیاست. این معبد برای همه گردشگرانی که به شهر زیبا و ساحلی پنانگ سفر می کنند، جالب است. تقریبا بیشتر گردشگران، وقتی نیز برای بازدید از این معبد بودایی اختصاص می دهد. این معبد زیبا، معماری منحصربه فرد و فوق العاده ای دارد. داخل آن نیز حسی از آرامش را به بازدیدکننده ها القا می کند.

معبد چایامانژالرام

در مالزی و کشورهایی که مذهب بودایی دارند، معابد بسیاری وجود دارند. همچون کشورای مسلمان نشین که در همه شهرهای خود مسجدهای متعددی دارند، بودایی ها نیز معابدی برای عبادت و دعا دارند. تعداد این معبد ها در کشور مالزی کم نیست. اما برخی از آنها مشخصه های جالب دارند که علاوه بر محلی برای عبادت بودن، مکان گردشگری زیبایی نیز به شمار می روند. از جمله آنها می توان به معبد Chayamangkalram اشاره کرد. این معبد یکی از پربازدیدترین معابد کشور مالزی است. این معبد سیامی برای مجسمه خوابیده بودای خود مشهور است. البته جدا از مجسمه بسیار جالب توجه بودا، موارد دیدنی دیگری نیز در این معبد وجود دارند.

بلندی های پنانگ

بلندی های پنانگ -Penang Hill- ، یکی از جاذبه های اصلی کشور مالزی است. محلی که این گردشگاه زیبا در آن واقع شده، تپه ای بلند است که با کوه های اطرافش احاطه شده است. پیاده صعود کردن این تپه بسیار آسان است و حس خستگی به گردشگر نمی دهد. در ضمن، هوای خوبی نیز دارد و در همه فصول سال می توان از آنجا بازدید کرد. تپه های زیبا و خوش آب و هوای پنانگ، جزو دیدنی ترین مکان های این شهر و همچنین کشور مالزی است.